Serbest Meslek -Taşıt-

  • Konbuyu başlatan keating
  • Başlangıç tarihi
K

keating

Ziyaretçi
Avukat kendi adına bir araç alırsa, bunun kdvsini indirim konusu yapabilir miyiz? Yoksa sadece benzin faturaları mı indirilir?
 
Üyelik
6 Kas 2007
Mesajlar
81
Ynt: Serbest Meslek -Taşıt-

yapamaz maliyete ekler kdv yi sadece benzinler gider işlenir..
 
Üyelik
18 Ağu 2006
Mesajlar
560
Ynt: Serbest Meslek -Taşıt-

taşıt alımlarında binek oto alındığı sürece kdv indirim söz konusu değildir 6.his sinde de belirttiği gibi kdv maliyete eklenerek demirbaşa kayıt edilir. aracın tüm giderlerini işleyebilirsiniz. bu giderlerdeki kdv yi kullanabilirsiniz
 
Üyelik
20 Haz 2005
Mesajlar
1,499
Konum
DİYARBAKIR
Ynt: Serbest Meslek -Taşıt-

figo ve 6.HİS 'in verdiği cevaplar doğrudur.Kdv indirimini anca aracın benzin vb. giderlerinde kullanabilirsiniz.
 
Üyelik
11 Nis 2007
Mesajlar
411
Ynt: Serbest Meslek -Taşıt-

** İndirilmeyecek katma değer vergisi:

Madde 30- Aşağıdaki vergiler mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez

b) (Değişik: 3.6.1986-3297/10 md.) Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi


**binek otomobillerine ait indirilemeyen katma değer vergisinin doğrudan gider veya maliyet unsuru olarak değerlendirilmesinde kanunen bir sakınca bulunmamaktadır.

**Konu ile ilgili olarak yayımlanan 23 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği?nin I.Bölümünde; mükelleflerin işletme amacı dışında iktisap ettikleri binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen Katma Değer Vergisinin evvelce olduğu gibi indirimin mümkün olmadığı, indirim konusu yapılamayan bu verginin, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabileceği ifade edilmiştir
 
Üst