Sermaye Damga Vergisi

Üyelik
21 Tem 2005
Mesajlar
365
Selam
Limited Şirketin sermayesi 5000 YTL ye çıkacak.arttırılan sermaye için damga vergisi ödenecekmi? 100 Milyar TL den aşağı sermayeler için damga vergisi ödenmez diye bir söylem duydum.doğrumu acaba.Diğer bir husus İstanbul dan sivas a taşınan yeni bir şirketin işlerine yeni başladım.sözleşme düzenlemedim.sadece 1 KDV beyannamesini verdim.tasdik raporunu ben düzenleyebilirmiyim..? Bilgi sahibi arkadaşlardan rica ediyorum..Saygılar
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
muratt' Alıntı:
Selam
Limited Şirketin sermayesi 5000 YTL ye çıkacak.arttırılan sermaye için damga vergisi ödenecekmi? 100 Milyar TL den aşağı sermayeler için damga vergisi ödenmez diye bir söylem duydum.doğrumu acaba.Diğer bir husus İstanbul dan sivas a taşınan yeni bir şirketin işlerine yeni başladım.sözleşme düzenlemedim.sadece 1 KDV beyannamesini verdim.tasdik raporunu ben düzenleyebilirmiyim..? Bilgi sahibi arkadaşlardan rica ediyorum..Saygılar

Sermaye artırımında ve kuruluşunda damga vergisi yoktur. Sadece 2/1000 merkez bankası ödemesi yapılır.
2. sorunuz anlaşılmadı.
 
Üyelik
5 Eyl 2005
Mesajlar
1
Sermaye artırımında ve kuruluşunda damga vergisi yoktur. Sadece 2/1000 merkez bankası ödemesi yapılır.
2. sorunuz anlaşılmadı.[/quote]

Sayın Dinçer Kum un verdiği cevapda ki 2/1000 kısmı 4/1000 olarak değiştirmemize rağmen sorunuz tam olarak cevaplanmış sayılamaz.Sermaye artırımında damga vergisi her iki taraftan sektirmeli ödeme yoluyla alındığı düşünülen yeni bir kanun ile öngörülmüştür.
2. sorunuzu bende anlamadım.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
403
Sayın muratt,

Sermaye artırımı Damga Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı tablonun C-III-16.bendinde sayıldığından damga vergisi ödenmeyecektir.

Ancak 4054 sayılı Rekabeti Koruma Kanununun 39. maddesinin (c) bendine göre Rekabeti Koruma Kurulu hesabına bankaya Onbinde Dört bir ödeme yapılacaktır.

İkinci sorunuza gelince; "Tasdik Raporu" ile sanırım Önceki Sermayenin Ödendiğine dair Rapor'u kasdediyorsunuz.Bu raporu düzenleyebilirsiniz hatta bu raporu işini yapmadığınız şirketler içinde düzenleyebilirsiniz, yani sözleşme zorunluluğu yok.

Ancak KDV beyannamesini doldurmaktan bahsediyorsunuz işte bu sakıncalı,zira 3568 sayılı kanun ve bu kanunla ilgili "Çalışma Usul ve Esasları" Yönetmeliğimize göre sözleşme yapılması zorunludur.
 
Üst