fonradar

Sermaye Olarak Konulan Binanın Satışı

aodabası

Katkı Sunan Üye
Şahıs üzerine kayıtlı binasını 1 ay kadar önce firmaya sermaye olarak koymuştur. Şimdi o binayı satmak istiyorlar.

Sermaye olarak konulan bu tür ayınların satılmasında herhangi bir süre kısıtlaması var mı?

Satılabildiğini düşünürsek bilirkişi tespit raporu ile aktife alınıp,aktif değeri ile satış değeri arasındaki farkın gelir yazılması ve %18 kdv tahakkuk ettirilmesi gerekir. Doğru mudur?

Saygılar

Ynt: Sermaye Olarak Konulan Binanın Satışı

Ayni sermaye olarak konan bina bilirkişi eksperstiz raporu ile kayıtlara alınmış olmalıdır zaten.

Bu kayıttan sonra aynen dediğiniz gibi aktif değeri ile satış değeri arasındaki farkın gelir yazılması ve %18 kdv tahakkuk ettirilmesi doğru olacaktır.

Tabiki 1 ay önce aktife alınmış binanın gayrimenkul ekspertizi günceldir. Bu rapora dayandırabilirsiniz.

TTK 404.Maddesine göre "Ayın karşılığı olan hisse senetlerinin şirketin tescilinden itibaren iki yıl geçmeden başkalarına devri hükümsüzdür."

Bu durumda satış yapmak mümkün mü?

Üstad,

burada ayın olarak konan malın işletmeden çekilmesi durumu söz konusu değildir.

Sermayenin işletmeden çekilmesi ayrı, aktifin satılması ayrı konudur.

İşletmeden çekilmesi=kar dağıtımı'dır.

Yani bu gayrimenkul bina olarak mı konulmuş ticari mal mı? Püf noktası buradadır.

Gayrimenkulu mal olarak satmak için koydum derse hiçbir kanun yoktur ki ticarete engel olsun. (kaldıki 25 li grup bina olarak koysa bile engel bir şey yoktur.)

Karlı olarak satar ve özkaynağını büyütür.

Sonuçta, bu malın (Binanın) gerçek bir şekilde ve rayiçin üzerinde satılmasına hiçbir engel yoktur.

Üstadım,

Bir YMM üstadımız ayni sermaye olarak konan binanın satılması halinde binanın satış değerinin tamamen gelir yazılması gerektiğini bildiriyo.. Dayanak istedim gönderecekmiş.. Ne diyorsunuz?

Saygılar.