Sermaye Taahhüdünün Ödenmesi İle İlgili

Merhabalar
Sermaye Taahhüdünün ödenmesi ile ilgili örnek bir yevmiye kaydı istiyorum. Mümkündür umarım...

Kolay Gelsin

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

Sayın Didem,

Sermaye Taahhüdünün kaydı;

501 Ödenmemiş Sermaye ...xxx
................500 Sermaye....................xxx

Sermaye Taahhüdünün Ödenmesinin kaydı;

102 Bankalar..........xxx
...............501 Ödenmemiş Sermaye......xxx

Not: 2003/3 İç Ticaret Tebliğinin 6.maddesine göre sermaye taahhüdüne ilişkin ödemelerin Bankalar vasıtası ile yapılması gerekmektedir.

Sn. Ekici;

Tebliğde böyle bir hüküm olmakla beraber, kuruluş ve sermaye artırımında sermaye taahhütlerine ait ödemelerin bankalardan geçirilimesi ile ilgili sicil işlemleri açısından bir bağlayıcılık, denetim ya da yaptırım yok. Yani sicil işlemleri yönünden böyle bir belge aranmıyor.

Ancak; kuruluş sermayesi veya sermaye artırım tutarı 8.000 YTL den fazla olacaksa VUK Mük. 257. md. ve VUK 320, 323 ve 324 seri nolu tebliğler gereği bu tür ödemelerin banka ve finans kurumlarından geçirilmesi zorunlu.

diyelimki ileriki bir tarihte bu şirket tekrar sermaye artıracak ve size sermayenin ödendiğine dair olan raporu yazdırmak istiyor ;

raporu nasıl yazacaksınız ? sermayenin tamamı ödenmiştir diye mi?

sermaye ödendi diye rapor yazdınız diyelim yanlış rapor yazdığınız için yaptırımlara maruz kalma ihtimali yok mu? :cry:

Sayın Taştan,

Haklısınız.Zaten tesçilde bunu izlemeyede imkan yok zira sermaye artırımlarında ödemeler genellikle tesçilden sonraya kararlaştırılıyor. Ancak ileride şirketle ilgili alacak-borç ilişkileri ve ortakların sorumlulukları açısından tebliğ hükümlerine uymakta yarar görüyorum.VUK.nun tevsikle ilgili hükümlerine uyulması gerektiğinde de size katılıyorum.