Sevk irsaliyesi

Merhabalar A Firması B Firmasına değerli metal atığı olarak hurda teslim ediyor. Bunun için A firmasında kantara giriyor ve buna uygun sevk irsaliyesi düzenliyor ancak B firması aracı ile malı aldıktan sonra malın çuvalını ve üstündeki yağı arıtıyor ve tekrar kantar yapıyor 100-150 kg kadar fark çıkıyor. ve bunuda A firmasına fakslayıp
ona göre fatura istiyor.
Soru : A firması ne yapmalı B firmasının isteğine göremi fatura kesmeli ? fatura ile irsaliye arasında uyumsuzluk var
A firması iade irsaliyesi mi istemeli ? yada A firması tam fatura kesip fark kadar B firmasından fatura mı istemeli yoksa hiçbirşey yapmamalımı .. Teşekkürler

Ynt: Sevk irsaliyesi

bence en mantıklısı
kendi irsaliyendeki tnaja yaz ve çarp
hemen altınada alıcı ile satıcı arası kantar farkı diye ayrıca belirtip kesmek geliyor
ama tabi olması gereken irsaliyede ne ise o kadar kesilmesi gerekir
(ilk defa böyle birşey duyuyorum)

APAÇİ ' Alıntı:
bence en mantıklısı
kendi irsaliyendeki tnaja yaz ve çarp
hemen altınada alıcı ile satıcı arası kantar farkı diye ayrıca belirtip kesmek geliyor
ama tabi olması gereken irsaliyede ne ise o kadar kesilmesi gerekir
(ilk defa böyle birşey duyuyorum)
çok daha uçuk sorunlar var iş hayatında mesela balık :) nakliyesi aynı sorun , mesela sebze meyva halindeki sevkiyat :) dara tartı sorunları

Merhaba arkadaşlar,
Önceki çalıştığım firmada da aynı sorun vardı. Biz irsaliyeye brüt kilosunu yazıp, daha sonra net kilosu belli olduğunda irsaliyenin altına belirtip faturayı o net kilo üzerinden kesiyorduk.

üstad faturanı tam kes. sonra karşı taraftan miktar farkı adı altında fark kadar iade faturası talep et. irsaliye üzerinde oynam yapma bence.. saygılarımla....

o zaman çuvalından ve yağından arındırılmış olarak girsin kantara dicem ama o da mümkünmüdür bilmiyorum bence taraflar bu durumu kabul ediyolarsa B firmasının aradaki fark kadar iade kesmesi en mantıklısı gibi geliyor