Sezonluk İşte Kıdem Tazminatı

iyi günler 2011 yılından beri bir otelde çalışmaktayım çalışma sürelerim ;
01.10 2011 - 07.12.2011 çıkış
10.02.2012 - 02.11.2012 çıkış
18.03.2013 - 03.11.2013 çıkış
19.03.2014 - 30.11.2014 çıkış
19.03.2015 - 08.12.2015 askı
11.03.2016 - devam

kasım 2016 da tesis kapanacağı için yine askıya almak isteyecekler ve ben askıyı kabul etmeyip işten ayrılmayı düşünüyorum. bu durumda toplamda 40 ay olan çalışma süremin hepsinin tazminatını alabilirmiyim yoksa sadece son çıkış tarihinden sonraki günlerin tazminatınımı alabilir. yardımlarınız için teşekkürler

iyi günler 2011 yılından beri bir otelde çalışmaktayım çalışma sürelerim ;
01.10 2011 - 07.12.2011 çıkış
10.02.2012 - 02.11.2012 çıkış
18.03.2013 - 03.11.2013 çıkış
19.03.2014 - 30.11.2014 çıkış
19.03.2015 - 08.12.2015 askı
11.03.2016 - devam

kasım 2016 da tesis kapanacağı için yine askıya almak isteyecekler ve ben askıyı kabul etmeyip işten ayrılmayı düşünüyorum. bu durumda toplamda 40 ay olan çalışma süremin hepsinin tazminatını alabilirmiyim yoksa sadece son çıkış tarihinden sonraki günlerin tazminatınımı alabilir. yardımlarınız için teşekkürler

Dediğiniz gibi askıyı kabul etmemek gibi bir şansınız artık yok, zaten o sözleşmeyi imzaladığınızda askıyı kabul etmiş oluyorsunuz. Kıdem tazminatı alabilmeniz için ya işverenin haklı sebep olmadan sizi işten çıkarması veya yeni sezon için işe davet etmemesi gerekir, yada sizin için haklı bir sebep olması gerekir. Sezonluk çalışma sözleşmelerini kabul ederek çalışmaya devam ederken artık yeni sezonda o şekilde çalışmak istememeniz size kıdem tazminatı hakkı kazandırabilecek haklı sebeplerden değildir.

Askıyı kabul etmeyip ayrıldığınızda herhangi bir dönem için kıdem tazminatı alamazsınız.

bu durumda ben askıyı kabul etmeyip işten ayrılırsam bir nevi istifa etmiş gibi oluyor ve hiçbir hak telep edemiyorum anladığım kadarıyla...

peki bir sorum daha olacak şimdi sezon sonu geldiğinde beni aslıya alacaklar ve askı süresi bitip yeni sezona başlarken yine mevsimlik sözleşme imzalatmak istiyecekler. bunu kabul etmeme durumum olabilirmi sonuçta çıkış almadığım için sözleşme imzalamazsam ne olur acaba?

........yeni sezona başlarken yine mevsimlik sözleşme imzalatmak istiyecekler. bunu kabul etmeme durumum olabilirmi
yeni sezon yani çalışma dönemi başlarken işveren sizi çağırıyor/çağıracak yani sizi işe davet edecek,
bu durumda siz bu davete icabet etmezseniz yani uymazsanız,diğer ifadeyle çalışmayı kabül etmezseniz işveren sizin yerinize başka işci alabilecek,sizde sözleşmeyi bozan taraf olduğunuz için tazminat alamazsınız.

tamam ama önceki seson mevsimlik sözleşme imzaladığım için yeni sezon için zaten sözleşmem bitmiş olmuyormu. ben davete icabet edeceğim işe döneceğim ama sadece mevsimlik sözleşme imzalamama seçeneğim varmı onu merak ediyorum

Mevsimlik çalışansınız, mevsimlik sözleşmeyi imzalamamanız demek işi kabul etmemeniz demek sonuçta.

Mevsimlik sözleşmeyi imzalamama hakkınız elbette var ama bu size kıdem tazminatı hakkı kazandırmaz.

Son düzenleme:
a-önceki seson mevsimlik sözleşme imzaladığım için yeni sezon için zaten sözleşmem bitmiş olmuyormu.
b-ben davete icabet edeceğim işe döneceğim ama sadece mevsimlik sözleşme imzalamama seçeneğim varmı onu merak ediyorum
a-hayır olmuyor,çalışma şekli mevsimlik,aynı zamanda yıl içinde çalışma süreniz belirli süreli de olsa,bu şekil çalışmış/çalışıyor olmanız,işin mahiyeti ve sözleşmenin niteliği itibariyle(askı durumu olsada)bu sözleşme "belirsiz süreli"hale dönüşmüş olup,bu çerçevede her yıl/mevsim aynı şekil çalışmanız devam eder,
b-Keremcem beyin dediği gibidir.
c-yeni mevsimlik sözleşmeyi imzalamamak veya işe davete uymamak size tazminat kazandırmaz,bu kazandırmama durumu, toplam çalışma süreniz olan 40 aylık sürenin(k.tazminatı yönünden)heba olması demektir.

Peki bu arkadaş mevsimlik sözleşme imzalamış. Yine otelde çalışıp belirsiz süreli iş sözleşmesi var fakat askıya almaya çalışıyorlar. O zaman nasıl bir yol izlenmeli?

Hayır hayır mevsimlik iş sözleşmesi değil. Belirsiz süreli iş sözleşmesi ama otel sezon sonunda kapanacağı için gelecek sezon açılıncaya kadar 15-20 gün bilemediniz 1 ay iş sözleşmesini askıya almak istiyor

Ne kadar zamandır çalışıyor orada?
Sözleşmede askı durumuyla ilgili bir madde yoksa, askı teklifini kabul etmek zorunda değil, zorlama yoluyla askıya alındığında bu iş sözleşmesinin işveren tarafından feshi olarak değerlendirilip varsa kıdem -ihbar tazminatlarını talep edebilir.

Bir buçuk senedir çalışıyor. Askıya alınırsa kıdem ve ihbar tazminatını alabilmesi için bir tebliğ veya kanun maddesi var mı?

Sözleşme belirsiz süreli ise işveren sözleşmeyi askıya alıyorum diyemez,işcinin açık rızası olmaksızın uygular ise bu durum işci aleyhine değişiklik olup,bu durum iş kanunu madde 22 ve 24/II-f bendin son cümlesi,ayrıca işveren sözleşme yaparken bu durumu işciye söylememiş(bunun ispatı zor)esasen sn.keremcem beyin dediği gibi askı konusunda sözleşmede hüküm yok ise işçiyi yine yanıltmış olabilir ki bu durumlar tazminat doğurur.