SGDP Ücret Bordrosu

Ynt: SGDP Ücret Bordrosu

arkadaşlar rica etsem.. ücret tahakkukuda gönderirmisiniz..

BRÜT ÜCRET 693,00 (b)
770-SSK İŞVEREN 155,93 (b)

GELİR VERGİSİ 96,15 (a)
DAMGA VERGİSİ 4,16 (a)

ÖDENECEK SSK 207,90 (a)

136-AGI 49,95 (b)
PERSONEL TL 590,66 (a)

898,88 898,88

Merhaba,

SGDP bordrosunu uzun zamandır yapmamıştım. Benim sıkıntım GV Matrahının hesabı.
Eski bilgilerim şöyleydi; brüt ücret - SGDP İşçi payı = GV Matrahı.

Ancak şimdi KVSP % 1 de var. Bu da GV Matrahı hesaplamasında eksi değer mi? düşülüyor mu?
kısacası 8 gün kısmi istihdam ile çalışan emekli bir personelin bordrosunu yapmaya çalışıyorum.

brüt ücret - % 7,5 SGDP İşçi payı - % 1 KVSP = GV Matrahı şeklinde mi ?

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Primi %1 ve Sosyal Güvenlik Destek Primi %30 tahakkuk fişinde yeralır.
Ücret Bordrosunda Brüt Ücret - %7,5= G.V.M. şeklinde biliyorum...

sn. emansur, sn. turkasia

çok teşekkür ederim yanıtlarınız için..

% 7,5 işçi payı ile % 22,5 işveren payı ile birlikte toplam SGDP i % 30 ettiğinden; % 1 K.V.S.Primi kafamı karıştırmıştı GV Matrah hesabında. İşveren payı olarak dikkate alıyoruz demekki.

tekrar teşekkür ederim.

mes_ar ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Emekli çalışan için ücret bordrosu hazırlamak istiyorum. Bendeki bordro normal çalışana göre. Bana emekli çalışan için ücret bordro örneği gönderebilir misiniz?

Link vermek yasaktır.
yukarıdaki adresten emekli çalışan maaşı hesaplayabilir ve çıktı alabilirsin.

İşletme defterinde emeklinin ücret bordrosunu işlerken hangi rakamları işliyoruz arkadaşlar? Sadece %7,5Luk kısmımı?

sera ' Alıntı:
İşletme defterinde emeklinin ücret bordrosunu işlerken hangi rakamları işliyoruz arkadaşlar? Sadece %7,5Luk kısmımı?

% 7,5 işçi payıdır. Bu yüzden % 7,5 luk kısım işletme defterine işlenmez. Aynı şekilde bilgi açısından; söz konusu yevmiye defteri olsaydıda bu rakam, sadece 361 nolu hesapta görülecekti.

siz, işletme defterine brüt ücretinin yanında, % 22,5 işveren payı ile % 1 KVSP ni yazacaksınız.

Merhabalar

arkadaşlar bir emekli personel var. İşveren 1000 TL net ücret belirledi. Ama SGDP Bordrosunu 1000 TL net üzerinden düzenlerken, brüt ücreti 1.099,09 TL oluyor. AGİ 144,18 TL ile birlikte 1.000 TL ye ulaşıyorum ama bu sefer sigorta primini verirken sistem 1.099,09 TL kabul etmiyor. Çünkü asgari ücret 1.201,50 TL. Asgari ücretin neti 949 TL.. 1.000 TL net alıyor emekli personel. Nasıl verebilirim tahakkukunu bordrodaki brüt rakam olan 1.099,09 TL yi göstererek. Sistem kabul etmediğini biliyorum ama bordro da öyle çıkıyor.

bu sgdp bordrolarında bir yöntem var mı?

Emekli çalışan için asgari ücret neti 935,56+144,18 (sizin yazdığınız agi) =1079.74 TL daha az ücret ödeyemezsiniz. net ücret+agi 1.000 TL olarak bordro yaparsanız kanuna aykırı davranmış olursunuz.