Sgk aylık prim ve hizmet belgesini ilgili ayda birden fazla verme.?

Ynt: Sgk aylık prim ve hizmet belgesini ilgili ayda birden fazla verme.?

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/0a6ab8804ae66c3795eaffb00a4611d7/2008_77.pdf?MOD=AJPERES

Özürlü Statüsünde Çalıştırılan Sigortalılara İlişkin Yapılacak Başvurunun Şekli ve
İstenilecek Belgeler;

4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinde düzenlenen teşvikten yararlanmak isteyen
işverenlerin; Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüklerinden onaylatacakları ve özürlü statüsünde
çalıştırdıkları sigortalıların TC kimlik numarasını, ad-soyadını, İş Kurumuna tescil tarihini, kontenjan
dahilinde/korumalı işyerinde/kontenjan fazlası olarak/yükümlü olunmadığı halde çalıştırma
durumlarını ihtiva eden (Ek-1)?de yer alan belgenin aslını işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik
İl/Merkez Müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekmektedir.
İşyerinde kontenjan fazlası olarak veya yükümlü olunmadığı halde çalıştırılan özürlü
sigortalıların, daha sonra kontenjan dahilinde çalıştırılmaya başlanılması durumunda bu değişikliğin
yine Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüklerinden onaylatılacak (Ek-1)?de yer alan belge ile
belgelenmesi gerekmektedir.
İşverenler, işyerinde çalıştırdıkları özürlü sigortalıların tamamının son durumlarını göstermek
üzere Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüklerinden onaylatacakları (Ek-1)?de yer alan belgeyi, her
yılın Ocak ayı içinde Kuruma ayrıca ibraz edeceklerdir.
Korumalı işyerlerinde çalıştırılan özürlü işçilerden dolayı teşvikten yararlanmak isteyen
işverenler ayrıca, işyerlerinin korumalı işyeri statüsünde olduğuna ilişkin belgenin aslını veya ilgili
Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüğünce onaylanmış suretini işyerinin işlem gördüğü Sosyal
Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne ibraz edeceklerdir.
4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi 1/7/2008 tarihi itibariyle değiştirildiğinden anılan
maddenin değiştirilmeden önceki 10 uncu fıkrası uyarınca teşvikten faydalanmakta olan işverenlerin
de, çalıştırmayı sürdürdükleri özürlü sigortalılarından dolayı yeni düzenlemelere göre sigorta primi
işveren hissesi prim teşvikinden yararlanabilmeleri için (Ek-1) belgeyi Kuruma vermeleri
gerekmektedir.
2008/ Temmuz ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden başlamak üzere, 4857 sayılı
Kanunun 30 uncu maddesi kapsamında Kuruma bildirilecek olan özürlü sigortalılara ilişkin aylık prim
ve hizmet belgesinden önce, (Ek-1) belgelerinin Kuruma verilmesi gerekmektedir. Sözkonusu
belgeler Kuruma ibraz edilmediği sürece anılan maddede düzenlenen sigorta primi işveren hissesi
teşvikinden yararlanılması mümkün olamayacaktır.

merhaba,

az önce küçükçekmece sosyal güvenlik merkezinden kendi dosya memurumla konuştum, her hangi bir bildirim yapmama gerek olmadığını sistemden verebiliyorsam zaten bir problem olmayacağını söyledi. ancak; özürlüler ile alakalı bir değişiklik söz konusuysa böyle bir dilekçe verebilirsiniz yoksa her yıl başı bunu kontrol etmek için bir talebimiz yok dedi kendileri.

Genelgede yazan olması gereken uygulamadır. Her dosya memuru farklı zamanda farklı uygulamalara gidebiliyor. Umarım 3 gün sonra bu söylediğinden farklı bir uygulama istemez. Yine de biz genelgede belirtilen şekliyle uygulamaya devam edelim derim..

Sn.Kavazlı bu çok güzel bir haber.İnşallah doğrudur.
ben Bağcılar SGK ile gidip görüşeceğim.ne olur ne olmaz.burdan yazarım neticeyi.

valla her kurum kendi kafasına göre uygulama yaptığı için bencede güvenmeyin , yarın pat diye karşınıza dikiliverirler , o yüzden bir de iş kurumu ile görüşün derim ben. Çünkü geçen sene dediğim gibi ben unuttuğum için e-bildirge gönderirken özürlülerle ilgili teşviğin olmadığını farkettim , defalarca denediğim halde yine aynı şey olunca sgk yı arayıp sordum , onlarda her yıl başında bu kişilerin tekrar kayıt altına alınması gerektiğini ve bu yüzden teşvikten yararlanamadığımı söylediler. Ben de bunun üzerine iş kurumundan gerekli belgeyi aldıktan sonra sgk ya başvurdum ve şubat ayında indirimden yararlanabildik. Geçen seneden bu seneye uygulama değişmiş de olabilir belki ama öyle bir şey olsa yayınlamaları gerekir.

dün işkur gerek olmadığını zaten sistemde kayıtlı olduklarını söylemişti.ama yinede onlarda evrağımı aldım tabi.

SGK ya gittim. cezası yok arkadaşlar.ancak bir önceki yıl ile bu yıl aynı kişiler için faydalanılıyor olması lazımmış ceza olmaması için. yinede yazıyı her sene verin dediler...