fonradar

SGK dan doğum parası alamama endişesi...

Merhaba,
Doğum yapmayı düşündüğüm özel hastane SGK ile anlaşmalı olmadığından doğum sonrası ücretimi alamayacağımdan endişeleniyorum.Çevremdeki çoğu kişi anlaşmalı kurumlarda doğum yaptığından rapor işlerini vb.hastane halletmiş.(32.hafta,37.hafta,doğumsonrası çalışabilir raporu vb.)
32.hafta raporumu farklı hastaneden hallettim ama doğum sonrası raporunu nasıl halledicem yada geçerli saydırabilicem mi bilemiyorum?Doğum paramı alamama ihtimalim varmı acaba?

Ynt: SGK dan doğum parası alamama endişesi...

buryus ' Alıntı:
Merhaba,
Doğum yapmayı düşündüğüm özel hastane SGK ile anlaşmalı olmadığından doğum sonrası ücretimi alamayacağımdan endişeleniyorum.Çevremdeki çoğu kişi anlaşmalı kurumlarda doğum yaptığından rapor işlerini vb.hastane halletmiş.(32.hafta,37.hafta,doğumsonrası çalışabilir raporu vb.)
32.hafta raporumu farklı hastaneden hallettim ama doğum sonrası raporunu nasıl halledicem yada geçerli saydırabilicem mi bilemiyorum?Doğum paramı alamama ihtimalim varmı acaba?

sgk ile anlaşması olmayan hastaneler sgk raporu veremediğinden paranızı alamazsınız ama devlet hastanesinde muayene olup raporunuzu açtırırsanız ve doğumdan sonrasındada gidip kapattırırsanız paranızı alabilirsiniz ?
zaten hastane poliklinikleri bu konuda yardımcı oluyorlar .

cevabınız için teşekkür ederim.Peki, 37.hafta ssk ya bağlı bir polikliniğe gidip çalışamaz raporumu oradan alsam,doğumdan sonra doğum raporu ile beraber tekrar aynı yere gitsem bana çalışabilir raporu verirler mi acaba?Ve doğumdan sonra kaç gün içerisinde tekrar o polikliniğe gitmem gerekir acaba rapor almak için?Bazı yerlerde doğum raporu ile doktorun yazacağı çalışabilir raporunun aynı tarihte olması gerektiği yazılıyor...Raporu alacağım poliklinik kendisi göndermiyor değilmi ssk ya?ben o raporu iznim bitmeden önce(3 gün önce) vizite kağıdım ve diğer evraklarımla götürsem oluyor mu?

buryus ' Alıntı:
cevabınız için teşekkür ederim.Peki, 37.hafta ssk ya bağlı bir polikliniğe gidip çalışamaz raporumu oradan alsam,doğumdan sonra doğum raporu ile beraber tekrar aynı yere gitsem bana çalışabilir raporu verirler mi acaba?Ve doğumdan sonra kaç gün içerisinde tekrar o polikliniğe gitmem gerekir acaba rapor almak için?Bazı yerlerde doğum raporu ile doktorun yazacağı çalışabilir raporunun aynı tarihte olması gerektiği yazılıyor...Raporu alacağım poliklinik kendisi göndermiyor değilmi ssk ya?ben o raporu iznim bitmeden önce(3 gün önce) vizite kağıdım ve diğer evraklarımla götürsem oluyor mu?

sgk polikliniğine gidip çalışamaz raporunuzu açtırdınız , doğumdan sonrada 1 ay içerisinde gidip kapattırabilirsiniz . (zaten raporu açtırmaya gittiğinizde sorarsanız onlarda net bir bilgi verirler) çünkü zaten 37.haftada açılan rapora göre hesap yapıp ona göre raporu kapatıyorlar.
doğum raporunda iş başı yani çalışacağınız tarih yazıyor.
Raporun aslını hastane alıyor 2.ve 3. nüshasını size veriyorlar sizde 1 nüshasını işverene veriyorsunuz diğer nüsha ile gidip rapor ücretinizi almak için başvuruyorsunuz .

o zaman ben 37.haftamda rapor almaya gittiğimde polikliniklede görüşeyim...ilginiz için çok çok teşekkür ederim...

rica ederim :)
zaten sgk polikliniğinde muayene olacaksınız poliklinik doktoru raporu açıcak ;)

son birşey daha sorucam...Şayet erken doğum olursa(37 haftadan önce) o zaman nasıl olacak?Rapor açılmamış olacak,ben doğumdan sonra rapor almaya gittiğimde çalışabilir raporu yazıcaklar mı bana?Sadece onunla doğum parası alabilecekmiyim?

raporunuz açılmadan size çalışabilir raporu veremezler .
doğumdan sonra rapor almak için gitsenizde geçmişe dönük rapor veremiyorlar bildiğim kadarı ile .
erken doğum için zaten sizin doktorunuz aşağı yukarı bir tarih belirlemiştir buna istinaden raporunuzu gidip erken açtırabilirsiniz .

şuan için erken doğum gibi bi risk yok..ama belli olmaz diye araştırıyorum...
dediğiniz gibi raporu açmadan kapatamazlar ki...Çok az zaman kaldığı içinde (bayram ve senelik iznimi birleştiricem çünkü,sonra zaten 37.haftam geliyor) erken izne çıkmak istemedim....: :(

inşallah erken doğumunuz olmaz hatta tam zamanında olur ;)