SGK idari para cezalarında indirim

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba

SGK İPC lerde 4/1 e kadar indirim geldi.

Uzun yıllar sonra SGK dan gelen iyi bir haber.

Ynt: SGK idari para cezalarında indirim

Erken ödeme yapıldığında indirim yokmuydu zaten?

Erken ödeme de yine indirim söz konusu tabi. Ancak1/4 indirimden sonra uygulanacak.

tüm idari para cezalarını mı kapsıyor bu ???ocak ayına ait verdiğimiz bir ek bildirge nedeniyle 332 tl idari para cezaı kesildi....yanılmıyorsam da tebliğ tarihini 15 gün geçmedi...bu konuda bana net bilgi verebilecek olan var mı acaba?

NİSANLI ' Alıntı:
Erken ödeme de yine indirim söz konusu tabi. Ancak1/4 indirimden sonra uygulanacak.

Biri SGk ya dur senin şaşırmışlar milletin ayağı alışsın misali önce indirim sonra bindirim :)

170 'i aradım ve ek ve asıl bildirgelere ait idari para cezaları da bu kapsamda dediler...haberiniz olsun

bugün müdürlüğe gittim asıl ve ek bildirge cezaları dahil değil dediler:( hangisi doğru

sigortalılığı sona erenlerin bildirimlerini süresi içerisinde yapamayanlar ve hiç yapmayanlar hakkında düzenleme yapıldı.

merihs12 ' Alıntı:
tüm idari para cezalarını mı kapsıyor bu ???ocak ayına ait verdiğimiz bir ek bildirge nedeniyle 332 tl idari para cezaı kesildi....yanılmıyorsam da tebliğ tarihini 15 gün geçmedi...bu konuda bana net bilgi verebilecek olan var mı acaba?

Aylık Prim ve Hizmet Belgeleri Kapsam dahilinde değil arkadaşlar

Kapsam dahilindeki bildirgeler;
Kanuni süresinden sonra verilen;
1) İşe Giriş Bildirimi
2) İşten Ayrılma Bildirimi
3) İşyeri Bildirgesi
4) İşyeri Bildirimi (Kamu Kurumlarınca)
5) Bilgi Verme Yükümlülüğü kapsamındaki Bildirimler

Yukarıda ki bildirimleri kanuni süresi geçtikten sonra 30 gün içinde yapıldığında indirim hakkı var.

NİSANLI ' Alıntı:
Yukarıda ki bildirimleri kanuni süresi geçtikten sonra 30 gün içinde yapıldığında indirim hakkı var.
ve cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi şartıyla

Alıntı Değildir ;)

SGK Tarafından Uygulanan İdari Para Cezalarında İndirim Öngören Düzenleme

26.01.2012 Tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 6270 SAYILITÜRKİYE CUMHURİYETİEMEKLİSANDIĞI KANUNU İLE BAZIKANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN?un ilgili 11. Maddesiyle 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?Mahkeme kararına, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelere istinaden düzenlenenler hariç olmak üzere, bildirgenin veya belgenin yasal süresi geçtikten sonra ilgililerce kendiliğinden 30 gün içinde verilmesi ve söz konusu cezaların ilgililerce, yapılacak tebligat tarihini takip eden günden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde, bu maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (g), (h) ve (j) bentlerinde öngörülen cezalar dörtte bir oranına karşılık gelen tutar üzerinden uygulanır.?

Eski Hali

(Değişik: 18/2/2009-5838/4 md.) Mahkeme kararına, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim 5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUelemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelere istinaden düzenlenenler hariç olmak üzere, bildirgenin yasal süresi geçtikten sonra ilgililerce kendiliklerinden verilmesi halinde, bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde öngörülen cezalar üçte ikisi oranında uygulanır.

Bu düzenlemeyle SGK tarafından uygulanan idari para cezalarında bazı şartlarla indirim uygulaması getirilmiştir.

Kapsam dahilindeki bildirgeler;

Kanuni süresinden sonra verilen;

1.İşe Giriş Bildirimi
2.İşten Ayrılma Bildirimi
3.İşyeri Bildirgesi
4.İşyeri Bildirimi (Kamu Kurumlarınca)
5.Bilgi Verme Yükümlülüğü kapsamındaki Bildirimler
Uygulama Şartları

a) Bildirim kamusal bir tesbit veya mahkeme kararına istinaden olmamalı yani kendiliğinden verilmeli

b) Bildirim kanuni süresi geçtikten sonra 30 gün içinde verilmeli

c) Cezalar tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmelidir

Eğer tebliğ edilen ceza 15 gün içinde ödenmezse indirim uygulanmayacaktır. Ve cezanın tamamı ödenecektir.

Bildirim kanuni süresinin geçmesinden sonra 30 gün içinde verilmeyip daha sonra verilirse de söz konusu indirim uygulanmayacak, ancak 102. maddenin 5. fıkrasındaki ¼ lük indirimden yararlanılabilecektir.

Örnek:05.01.2012 tarihinde işe giren çalışanın işe giriş bildiriminin unutulduğunu varsayalım.

a) Bu işçinin işe giriş bildiriminin kamusal bir tesbit veya mahkeme kararı bir neden dışında, kendiliğinden 25.01.2012 tarihinde verilmesi ve tebliğ edilen cezanın 15 gün içinde ödenmesi durumunda

886,00 TL Ceza, bu indirim dolayısıyla ;

886 * ¼ = 221,50

221,50 * ¾ = 166,13 TL ye düşecektir.

b) Yukarıda bahsi geçen ceza eğer 15 gün içinde değil, daha geç bir tarihte ödenirse, indirimden faydalanılamayacak ve 886,00 TL ödenecektir.

c) İşçinin işe giriş bildiriminin kamusal bir tesbit veya mahkeme kararı gibi bir neden dışında, kendiliğinden 15.02.2012 tarihinde, yani kanuni süresinin sonundan itibaren 30 gün geçtikten sonra verilmesi ve tebliğ edilen cezanın 15 gün içinde ödenmesi durumunda, yukarıdaki maddeden yararlanılamayacak, ama 102. maddenin 5. fıkrası gereği ¼ indirimden yararlanabilecektir. Yani işveren 886 * ¾ = 664,50 TL ödeyebilecektir.

Ceza Hukukundaki lehteki uygulamaların geçmişe etkililiği ilkesi gereğince, kanuni süresi, bu kanunun yürürlük tarihinden önce dolan bildirimlerde uygulamadan yararlanabilecektir.

İndirim uygulamasını olumlu bulmakla birlikte, SGK tarafından verilen İPC lerde önemli bir kalemi oluşturan Aylık Prim ve Hizmet Bildirgelerinin uygulama kapsamı dışında tutulması hususuna dikkatinizi çekmek isterim.

Hemen her şeyin bildirime tabi olduğu ve ceza müessesinin adeta kamusal bir gelir kalemi gibi görüldüğü günümüzde uygulama iyi niyetli işverenleri korumak açısından yerinde olmuştur.

Saygılarımla

İbrahim DEMİREL

SMMM / Marka Vekili / Patent Vekili / Bilirkişi

Antalya-2012

sayın turkasia,

faydalı bir çalışma yapmışsınız, tşk.