SGK İdari Para Cezası

Sayın üstadlarım

23.03.2010 tarihli işe başlama ile vd müracat ettik vd 25.03.2010 tarihinde açılış yoklamasına yapar iken 23.03.2010 tarihde işçiyi çalıştırmaya başlıyor diye tutakta belirtmiş bizde 26.03.2010 tarihinde SGK müracat etderek iş yeri tescili ve işe girişi yaptık daha sonra SGK vd yoklamasına istinaden mükellefe 3 gün için hem işyeri tescili hem işe girişi ve ek bildirgeden 7,290 TL İPC kesti .
SGK vergi Dairesinin yoklamasına istinaden İPC kesebilirmi ?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: SGK iDARİ PARA CEZASI

evet kesebilir de aynı gün içerisinde sgk açılışını yapmışsınız sorun olmaması gerekiyor yalnışlık olmasın

25.03.2010 yoklamaya geliyor 23.03.2010 tarihli işçi işe başladı diye yoklama tutuyor işyeri tescil ve işi çalıştırılmaya başlama tarihi 26.03.2010

yoklama fişinin tutulduğu ve işçi çalıştırılmaya başlandığı tarih itibariyle işyeri açılışını aynı gün yapmanız gerekiyor ama siz yoklamadan önce nasıl işyeri açtınız

İstanbul 6 ıncı İdari Mahkemesi SGK tarafından verilen idari para cezasını tamamen ortadan kaldırmış. Gerekçesi ise ilginç işyerinde denetim yapan SGKnın Kontrol Memurları denetim elemanı değildir bu nedenle düzenlediği tutanaklar geçersiz bu tutanağa göre yazılmış cezalar da uygulanamaz diyor. (bkz. İstanbul 6 İdare Mahkemesi Esas:2008/341 Karar:2009/152 Tarih:30.01.2009) Bölge idare Mahkemesi SGK kendi memurlarının tutmuş olduğu tutanaga istinaden kesilen İPC iptal etmiş V.Dairesinin tutmuş olduğu yoklamayı baz alarak kesmesi buna göre bir daha saçma değilmi gerçi karar temiz aşamasında

25.03.2010 tarihinde yoklamaya gelen memura işyeri açılışını yaptığınız işyeri bildirgesini gösterseydiniz ve işe başlama 26.03.2010 deseydiniz olay bitmişti. ancak bu durumda ipc kaçınılmaz

22.03.2010 tarihinde 23.03.2010 olarak işe başlama verilmiş vd. 25.03.2010 tarihinde yoklamaya gelmiş ve hem işe başlamayı hemde sgk lı işçi çalıştırma tarihini 23.03.2010 olarak yazmış

ozaman da maalesef işyeri açılışını 23.03.2010 vermeliydiniz. vd. ne verdiğiniz açılışı memur aynısı nı yazar

böyle bir durum bizim başımıza geldi yoklama memurunun yapmış olduğu tutanakta işyerinde personel çalışmaya başladığı tarihi biz kaçırdık işyeri açılışı yapmaya gitdiğimiz gün memurlar ipc kesileceğini söyledi biz de cezamızı bekledik ve ebildirge yapacağımız zaman ipc ile karşılaştık ve paşa paşa yatırdık ama ceza size gelmeden yatırırsanız indirim uyguluyorlar saolsunlar.

vd işe başlamada çalışan işci yazmamıştık yoklama esnasında geriye dönük memur işçi yazdı tlf itiraz ettik 26.03.2010 diye yaz dedik memur karalama olmasın zaten bu bizde kalıyor siz sgk başvuru yapın deyin ce rahat davrandık ben mükkellefe söyledim ama biz sgk işçi çalıştırmayı 23.03.2010 olarak yazalım işyeri bildirgesinden 2*asgari ücret ceza yeriz vd bildirim yaparsa daha yüksek olur bu ceza ama mükellef bize degil memura inandı. Şimdide 7,290 cezayı görünce ben bu işlerden anlasaydım muh. olurdum gibi yaklaşım içine giriyor aşagı tükürsen sakal yukarısı bıyık gel sen bu işin içinden nasıl çıkarsan çık

yazık ya insanlar binbir zorlukla işyeri açıyor. daha siftah yapmadan cart diye ceza bu bürokrasi insanı çıldırtır.

evet gerçekten sgk ipc çok açımasız en azından raporlarda oldugu gibi bundada idarenin yazi ile istese ve mükellef bunu düzeltmese hadi neyse diyecem hiç bir tespit yok vd açılış yoklamsı veya yagın denetim ö.yetlik yoklama memurları tarafından tutulan yoklamalarda mükelelf işçi ne zaman bildirilemsi gerekiyor bilmeden bu yoklamaları göz ardı ediyorlar sonrada cart diye bu cezalar cıkıyor hiç bir dayanak yok yalnızca bir yoklama. bir çok açılış yoklamasında memurlar insaflı davranıp işçi yazmıyorlar veya uyarıyorlar ama bazı adiler ellerindeki bu yetkiyi gerçekten kötü niyetli olarak kullanıyorlar o gün memura bunu dememiş olsaydım gam yemezdim adama ısrarla diyorumki işçi yazmayın veya 2 gün sonra çalışmaya başlayacak diye yazın bana bizde kalıyor göndermiyoruz dedi . Yani hiç bir sistem insanın böyle kaz olarak görmüyor görmemesi lazım . mükellefler hele şu kriz ortamında bir yıl boyunca bu parayı kazanıpta bir kenara atacak durumda değillerl. Nedense ağlayanlar hep yükü sırtlayanlar oluyor

Ynt: SGK İdari Para Cezası

mükellefiniz yoklama memuruna inanmakla büyük hata yapmış. Yoklama tutanakları kesinlikle sgk gönderiliyor.

Maalesef gözünü seveyim işçi yazma demekle olmuyor. Memur sadece 50 TL den anlıyor(Şu anda vizite bu kadar)

Önceden bizde memurlara veriyorduk bir şeyler ama artık kimseye beş kuruş vermiyorum.
Mükellefe söylüyorum işçinmi var sigortasını yapacaksın o zaman.Yapmak istemiyormusun beni karıştırma memurla sen ilgilen.

Artık umrumdada değil kötü muhasebeci desinler bizim bir işi halledemedi desinler.Hallediyoruzda ne oluyor

Milletin derdi için kendimizi kasıyor sinir sahibi oluyoruz.

Aman o ceza yemesin buna zarar gelmesin.

İşçisi varsa sigortalı yapacak,Kar varsa vergi ödeyecek, vs.vs. ben hatırlatırım yapmazsa kendi sorunu...

pascal ' Alıntı:
yazık ya insanlar binbir zorlukla işyeri açıyor. daha siftah yapmadan cart diye ceza bu bürokrasi insanı çıldırtır.

katılmamak mümün mü.....??? ??? ???