Sgk İşçi Payı-işveren Hissesi

dolap

Katkı Sunan Üye
Ücret bordrosunu işlerken 361 hesaba 4 tane alt hesap açmıştım. İkisi sgk işçi ve işveren payı diğer ikisi de işsizlik işçi-işveren şeklinde. Bu sene program değiştirdim ve kullandığım programda şöyle bir durum var. İşçi Sgk ve işveren sgk yı toplayıp 361 hesabın alt hesabına atıyor. Bir de işçi işsizlik ve işveren işsizlik toplayıp diğer alt hesaba atıyor. Yani sigorta payı ve işsizlik şeklinde 2 tane alt hesap kullanmam gerekiyor.Bu şekilde olunca da mizana baktığımda işveren payını görmek istediğimde göremem. Siz aşağıdaki seçeneklerden hangisini yapıyorsunuz. Hangisi doğru?

1) Sgk işçi payı ile işçi işsizlik payını toplayıp 361 hesabın işçi payına yazmak ve SGK işveren payı ile işsizlik işv.payını toplayıp diğer alt hesaba yazmak

2) Sgk işçi payı ile işveren payını toplayıp 361 alt hesabına ve işsizlik işçi payı ile işsizlik işveren payını toplayıp diğer alt hesaba yazmak

361.01 Öd.Sgk Primi
361.02 Öd.İşsizlik Primi
bu ikisini açarım yıllardır bi sorun olmadı..

Benim programım da bu şekilde yapıyor. Daha önce dediğim gibi bu şekilde yapınca işveren hissesini göremiyoruz. İşveren hissesi bazı yerlerde (Tuik istatistik gibi) lazım oluyor. Bu şekilde işlersem istatistiklerde tekrar hesap yapmak gerekecek. Ben de bilemedim nasıl yapacağımı.

Programın yaptığı kayıtta değişiklik yapamıyor musunuz? kaydı çağırıp istediğiniz ayrıntıyı yazarak tekrar kaydedin. Bu olmuyorsa programcınızla görüşüp varsa onların söyleyeceği çözümü uygulayın.

Değişiklik yapabiliyorum.Sorun o değil. Benim sormak istediğim hangisi daha doğru.Anladığım kadarıyla iki şekliyle de yapan var ama programın yaptığı gibi sigorta primi ve işsizlik olarak iki hesap açıp (işveren hissesini ayrıca belirtmeden) bu şekilde işlersem daha sonra sıkıntı yaşarmıyım.

Defteri kebir hs (ilk 3 kod) sonrasında alt hesapları istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. İhtiyacınız doğrultusunda kayıtlarınızı yapabilirsiniz.

işveren payını 700 lü hesaplara da atmıyor musunuz zaten. işveren payını oradan takip edin.

361 ödenecek sgk primi
361 ödenecek işsizlik primi

olarak kullanıyorum bende. fazlası hesap kalabalığı