SGK işe giriş bildirgesi

smmm-ankara

Katkı Sunan Üye
uzu süredir ssk.yle uğraşmıyordum, şu an bir kısmı süreli işe giriş yapacağım ama ekran falan çok değişmiş, eskiden işe girişler için ayrı bir giriş ekranı vardı, öyle birşey göremedim, normal sgk ekranında aşağıdaki seçenekler var, işe giriş bildirgesini bunlardan mı veriyoruz? hangisinden veriyoruz ? ???

4447/Geç.10.md. Sigortalı Giriş.
Sigortalı çalıştırmaya ara verme/ başlama Giriş ve Güncelleme

Ynt: sgk işe giriş bildirgesi

çok teşekkürler, birşey daha sorsam

işe giriş bildirgesindeki "İşyerinin Çalışma ve Sos.Güvenlik Bakanlığı İşkolu kodu" yeni işyeri tescilinde nasıl öğreniliyor ??

Ynt: SGK işe giriş bildirgesi

yeni işyeri numarası alınan işyeri için, tescil tarihinden itibaren geriye dönük 1 ay içinde işçi girişi yapmak mümkün mü? devam ediyor değil mi? bu

işyeri bildirgesinde 3 işçi yazılı, 16.05.2012 de tescil edildi ancak sigortalı işe başlama tarihi bildirgede 15.05.2012 yazıyor.

Kanun kapsamına alınış tarihi nedir? İşçiler 15.05.2012 giriş yapıldıysa 15.05.2012 olmalıdır.

kanun kapsamına alınış tarihi 15.05.2012

ancak belgenin üzerindeki kaşedeki tarihde 16.05.2012 tarihi var.

İşyeri bildirgesini geç vermişsiniz (Neden). Girişler doğru tarihe yapılmış.

belgenin üzerinde şöyle yazıyor.

işyerinizde sigortalı çalıştırmaya başladığınız 15.05.2012 tarihinden itibaren 5510 sayılı kanun hükümleri uygulanacaktır.
yani işçi giriş tarihleri 15.05.2012 de olacak ama belgenin üzerindeki kaşe tarihi 16.05.2012.

bir gün bekledi belge kurumda, yetkili için.

İşverenin başvurduğu tarih ne yazıyor. Kaşede neden 16.05.2012 yazıyor.

kanun kapsamına alınış tarihi ... 15.05.2012

işverenin müracaat tarihi........... 15.05.2012

birde belgenin içeriğinde;
işverenin tesciline esas gerekçe başlıklı yerde;

"işyerinizde sigortalı çalıştırmaya başladığınız 15.05.2012 tarihinden itibaren 5510 sayılı kanun hükümleri uygulanacaktır."
yazıyor.

kaşedeki tarih bir gün sonrası, açıkçası nedenini bilmiyorum, çünkü uzak bir sgk merkezine gitti bu evrak, aynı gün tescil oluyor yukarıdaki tarihlerden anlaşıldığı kadarıyla ama kaşedeki tarih bir gün sonrası.
ben şimdi 15.05.2012 yi dikkate alacağım değil mi?

15.05.2012 tarihine girişleri yapılacak ve bu tarih dikkate alınacak. Cezalı bir durum yok ne güzel. :)

Esma Atasoy ' Alıntı:
kanun kapsamına alınış tarihi ... 15.05.2012

işverenin müracaat tarihi........... 15.05.2012

...
Bu durumda işyeri bildirgesini zamanında vermişsiniz. Sizin 16.05 olarak bahsettiğiniz sgk işyerini tescil ettiğine dair gönderdiği yazının kayıt tarihidir. Sizin işe girişleri 15.05 olarak vermeniz gerekli ve taşeron değilseniz ipc kesilmeden 1 ay içinde yapabilirsiniz.