SGK İşten Çıkış Bildiriminin Doldurulması

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
ÇSGB işkolu alanına 2821 sayılı Kanunun 60 ncı maddesine göre belirlenen iş kolu kodu yazılacak
İşkolları:
Madde 60 ? (Değişik: 28/8/1983 - 2882/3 md.)
İşçi ve işveren sendikalarının kurulabilecekleri işkolları aşağıda belirtilmiştir.

1. Tarım ve ormancılık, avcılık ve balıkçılık,
2. Madencilik,
3. Petrol, kimya ve lastik,
4. Gıda sanayii,
5. Şeker,
6. Dokuma,
7. Deri,
8. Ağaç,
9. Kağıt,
10. Basın ve yayın,
11. Banka ve sigorta,
12. Çimento, toprak ve cam,
13. Metal,
14. Gemi,
15. İnşaat,
16. Enerji,
17. Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar.
18. Kara taşımacılığı,
19. Demiryolu taşımacılığı,
20. Deniz taşımacılığı,
21. Hava taşımacılığı,
22. Ardiye ve antrepoculuk,
23. Haberleşme,
24. Sağlık,
25. Konaklama ve eğlence yerleri,
26. Milli savunma,
27. Gazetecilik,
28. Genel işler.

Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin dahil olduğu işkolundan sayılır.
Bir işkoluna giren işlerin neler olacağı,işçi ve işveren konfederasyonlarının görüşü de alınarak ve uluslararası normlar da göz önünde bulundurularak bir tüzükle düzenlenir.
Her işkolunda çalışan, sendikalara üye olan ve olmayan işçilerin sayıları ile bunların sendikalara dağılımı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca her yıl Ocak ve Temmuz aylarında çıkartılacak istatistiklerde gösterilir.
"5- Çıraklar ve stajer öğrenciler" ve "6- Diğerleri" seçeneğinden biri yazılacaktır.

Not: Listeleri giriş/çıkış sayfasına girerek yukarıdaki yerlerine tıklayarak bilgisayarınıza exel dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Ynt: SGK İşten Çıkış Bildiriminin Doldurulması

Teşekkürler...

İşkollarının çeşitsizliğine şaşırdım, mesela programcı ve yapımcı şirketimiz için basın yayın'ı seçmek zorunda kaldım İAB'leri verirken... Ayrıca bu kolları her seferinde seçtirmenin manasını da anlayabilmiş değilim... Bunları veri olarak bir bölümde girsek ve bildirimlerde sadece personelle ilgili seçimleri yapabilsek gayet akıcı olurdu. Belirli süreli personel çalıştıranlar ve müşavirlik büroları pratik olmayan bu bildirimlerle yine sıkılıcak...

Zaten o kodları bölge çalışmanın 4 haneli kodlarına göre sınıflamışlar ve liste halinde yayınlamışlar. Bize işkence olsun diye doldurtuyorlar.

merhaba,

konunun üzerinden epey zaman geçmiş ancak, benim bu noktada sormak istediğim; bildirge formatı değiştikten eklenen işkur tarafından belirlenen sigortalı meslek adı kısmınının doldurulmaması ile ilgili herhangi bir ceza sözkonusu mu? bir arkadaşım uzun bir süre farketmeyerek meslek adı belirtmeden girişleri yapmış. aynı bildirimleri işkura verdiğimiz işgücü çizelgesinde detaylarıyla belirtiyoruz, ben sorun olmaz şeklinde cevapladım kendimce, ancak konu hakkında bilgisi olanların cevabını rica ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Bende bir defa o bölümü doldurmayı unutmuştum Sgk ile görüştüm herhangi bir problem olmayacağını ifade etmişlerdi...

zaten anladığım kadarıyla, sendikaya bağlı olarak çalışanların girişleri yapılırken bu bölümler dolduruluyor.