fonradar

Sgkya Rapor Bildirimi Hakkında

Merhaba bu konularda pek bilgim yok bende arada bir size takıldığım yerleri soruyorum cevap verenlere çok çok teşekkür ederim.
Bir işçimiz 1 günlük rapor getirmiş bunu sgk vizite sisteminden bildirmemize gerek var mı acaba?
Hangi durumlarda bu sistemden bildirmeliyiz?

Hastalık halinde ilk iki gün geçici iş göremezlik geliri ödenmediğinden 2 günlük raporların SGK’ya bildirilme zorunluluğu yoktur. Ancak iş kazası durumunda iş kazası tutanağının bildirimi gerektiğinden bunların raporlarla birlikte SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

Hastalık halinde ilk iki gün geçici iş göremezlik geliri ödenmediğinden 2 günlük raporların SGK’ya bildirilme zorunluluğu yoktur. Ancak iş kazası durumunda iş kazası tutanağının bildirimi gerektiğinden bunların raporlarla birlikte SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

cevabınız için teşekkürler :)

SGK rapor bildirimi ile ilgili resmi yazılarında "2 güne kadar ödeme yapıladığı için bildirilmesi gerekmemektedir." vb bir ibare olmadığından ya aylık bildirimde "01" kod-eksik gün ile veya işgöremezlik sisteminden girmek menfaatinizedir. Şuı an 2 güne kadar olan raporlar için ceza uygulandığını duymadım. Ama SGK sağı solu belli olmaz, ceza yemektense bildirmek daha iyidir.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu
sgknın web sitesinde hem sorduğunuz soru hem de cevabı yer almaktadır.
1-2 günlük raporların bildirimi zorunlu değil. Ayrıca bu günlerin ücretini ödemek yada ödememek işverenin insiyatifinde.
İster ödeyin ister ödemeyin. Eğer ödemezseniz zaten e-bildirgede eksik gün olarak gösterecekseniz.
Ancak 3 ve üzeri gün olan raporları kesinlikle ödemeyin. Yok ben ödemek istiyorum derseniz eksik gün olarak kesin bildirin farkı prime falan atın.
Sayıştay yaptığı sgk denetmelerinde şunu farkediyor artık; "sen 3 ve daha fazla istirahatli olan sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği veriyorsun. ama bak sigortalının işvereni de raporlu olduğu halde ödeme yapmış. Mükerrer ödeme olmuş. Sen kurum olarak zarardasın. Git işveren yaptığın geçici iş göremezlik ödeneğini faiziyle iste" diyor.
Bu nedenle arkadaşlar 3 ve daha fazla süreli rapor alan çalışanlarınızın primlerini 30 gün üzerinden e-bildirgede göstermeyin. Çalışanımın kaybı olmasın illaki derseniz prim mesai falan bişeyler ayarlayın. Konu açılmışken bu da aklıma geldi. Kolaylıklar