Sigorta 6 ay geç başladı neyapmalıyım

merhaba sayın forum büyüklerim ben calıştığım yeri sizlere anlatmak istiyorum sizce bir iş yeri bukadar serbes iş yaptıra bilirmi..
Şuanda Calımıs oldugum işyerine kardeşimle birlikte 29.04.2008 tarihinde girdik fakar giriş tarihimizde sigortamız yapılmadı kendi sigortam başlangıc tarihinden 6 ay sonra başladı kardeşiminki ise 1 sene 2 ay sonra başladı şimdi kardeşim işten cıkıyor beni sigortasız calıstırdınız diye şikayette bulunacak neyapması lazım ve bu iş yeri malesef her ay imzalı işyerine ayit bir bodro vermiyor bir bodro veriyor ustunde girişimizi cıkışımızı yazan bir bodro ne almışız ne vermişiz hepsi yazıyor ama işyerini temsil etmiyor.Devletin vermiş oldugu yüzde 5 zammı gecen sene 1.ci aydan 6.aya kadar vermediler ama sigortama bakıyorum zamlı görünüyor aynısını yine bu senede yaptılar 1.aydan 5.cia aya kadar zam vermediler ama sigortamıza bakıyorum brüt yükselmiş yine bu işyeri halen sigortasız işci calıstırmaya devam ediyor bilmiyorum devletten ne kadar götürüyorlar ama bu işyeri buyuk vuruyor orası kesin cunki bu işyerinde 100 kişiden fazla işci calısıyor ..Sırf devlete göstermemek için fazla mesailerimizi bankaya yatırmıyor elden veriyor vede bodro sahte..devletten calma bunlarda,işciden calma bunlarda,sigortadan calma bunlarda,adamlar zaten hakkı hukuku hic sayıyorlar adamlar şikayet edilmekten bile korkmuyorlar öleki 5 sene sigortasız işci calıstırmıslar.. bir işyerinde 1 seneden fazla çalışan işcinin özlük dosyası olması mecburi benim bildiğim kadarıyla adamlar ole birşeye tenezül bile etmemişler kendim arattım yok bulamadılar 2 senedir bu işyerindeyim sanki hayalet calısıyor ..ben alıyorum su gun itabariyle 520 tl arkadaşım alıyor 625 tl ama sigortaya yatan pirimlere bakıyoruz ikimizinkide aynı adama heray elden para veriyorlar anlamadım..senede 1 kere devamsızlık yaptım diye patrondan yemediğim hakaret kalmıyor bana ikidebir işine gelmiyorsa bırak git diye zorlayıcı laflar konusuyor ama bırakmıyorum kendisi cıkarsın diye söyleyin sayın büyüklerin ben ne yapayım ....

Ynt: Sigorta 6 ay geç başladı neyapmalıyım

Slm maliyeye ve çalışma bakanlığına ihbarda bulunabilrisiniz.Fakat bu durumu ispat etmeniz gerekecektir. Kolay gelsin

Maliye ve çalışma bakanlığı dışında birde ssk ya,şikayet dilekçeleri yazıp cevap beklemelisin.Cevaplara görede iş mahkemesine baş vurup dava açmalısın iş veren büyük miktarda ceza ödeyip ödemediği sigorta günlerini ödemek zorundadır. Kolay Gelsin

yani işten nezaman ayrılsam bu şikayeti yapabilirim değilmi ispatlamak kolay iş cok kişi var arkadaş olarak hepsi hazır ve nazır

işten ayrıldıktan sonra 5 yıl süreyle hukuki süreçler başlatabilirsiniz.ama tavsiyem vakit kaybetmeden ilgili yerlere başvurmanızdır.