fonradar

Sigorta Acentası KDV Beyannamesi Verme Zorunluluğu Varmı

Sayın chasan.
Şirketin sigorta acenteliği dışında KDV kanuna tabi satışları da bulunuyorsa KDV mükellefiyet kaydı açtırıp beyanname vermesi gerekir. Sadece sigortacılık faaliyetinde bulunuyorsa KDV mükellefiyeti açtırmasına ve beyanname vermesine gerek yoktur.
İyi günler.

sayın sezer tespitiniz doğrudur başka iş ile de uğraşıyorsa kdv mükellefiyeti tesis ettirilir fakat sigorta işinden elde ettiği komisyon gelirleri beyanda gösterilecek mi? (yaptığım araştırmada özel matrah olmadığı sonucuna vardım bazı arkadaşların yaklaşımı bu yöndeydi de)

gösterilmediği taktirde kdv matrahları toplamı ile yıllık gelir vergisi matrahları arasında fark oluşacaktır. ki geçtiğimiz dönemde v.dairesi tarafından 2004 yılında bu durumda olan mükelleflerden (gayri resmi matrah arttırımından dolayı oluşmuştur.) izahat istediler.

V.Dairesiyle yaptığım görüşmede açıkçası pek tatmin olmadım.

Aldığım Cevap : Kümüle satışlar hanesine ekliyoruz ön yüzdeki tablo 1 in en alt kısmına %0 olarak yazıyoruz ve arka sayfadaki Tam istisna kısmına giren işlere ait tabloda da tam istisna diye gösteriyoruz aldığım cevap budur. beni tatmin etmedi siz ne diyorsunuz bu duruma ve diğer meslek mensubu ve stajyer arkadaşlarım yardımcı olursanız sevinirim.