fonradar

Sigorta Acentelerinin Tek Düzen Muh. Kayıtları

cevat kerem

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar A veya B tipi sigorta aracılık acentesi olan mükelleflerin aldıkları komisyon gelirleri TDHP NASIL İŞLENİR.giderler nasıl giderleştirilir.mesela ben şöyle diyorum.

120.. xx
602 xx şeklinde ,
giderleride
740 yy
320 yy şeklinde ,saygılar yanlışsam düzeltin lütfen

Ynt: Sigorta Acentelerinin Tek Düzen Muh. Kayıtları

cevap verebilecek arkadaş yoksa lütfen moderatörlerden yardım bekliyorum

---------------//--------------
120-xxx
320-xxx
poliçe kesimi
181-xxx
600-xxx
rejistro kaydından komisyon (hasılat kaydı) komisyon tutarı kadar
320-xxx
181-xxx
komisyon gider belgesi geldiğinde yapılacak kayıt

610-xxx
381-xx
iptal poliçe ters kayıt
381-xxx
320-xx
komisyon gider belgesi geldiğinde iptal için yapılacak kayıt

şimdi bizim firma A tibi acenta ,anladığım kadarıyla kesmiş olduğu poliçeleri tek tek işleyeceğiz.ben şöyle düşünüyordum poliçeleri değilde bizim firmaya kesilen sigorta gider belgesi geldiğinde 600 hesaplara alacak ve buna mukabil 100,120 gibi hesaplar borç diye düşünüyordum.Bizim burada poliçeler işlenmiyor.sadece sigorta gider belgeleri komisyon geliri olarak işleniyor.o zaman hepsi eksik işlem yapıyor demektir.yanlışım varsa düzeltin lütfen

poliçeleri muhasebe olarak işlerseniz işin içinden zor çıkarsınız ve o şekilde bir uygulamayı muhasebe bazında görmedim.poliçeleri tek tek işleyerek şirketle olan mutabakatlarınızı sağlıklı olarak takip edebilirsiniz.muhasebeci veya mali müşavir şirketin acentelere aylık gönderdiği komisyon belgelerini dikkate alarak kayıt yapıyor.

komisyon gider belgesi üzerinden toplu yapılan kayıtlar üzerinden mutabakat (sigorta şirketleri ile) yapmak oldukça zordur. olası bir hesap uyuşmazlığında işin içinden çıkamazsınız. Ayrıca 120 Alacaklar hesabınızı kontrol etme şansınız hiç olmaz.

Acenteler alacak takibini resmi muhasebe düzenleri içinde değil excel tablolarından takip eymektedirler. Yukarıdaki muhasebe örneği olması gereken sağlıklı yöntemi...