Sigortalı işten ayrılış tarihi ve tekrar işe giriş.

elit

Katkı Sunan Üye
Üyelik
1 Ağu 2009
Mesajlar
101
Konum
kayseri
merabalar;
bir işyerinde çalışan sigortalı işçi, işten ayrılıp başka bir işyerinde işe başlamıştır.sigortalının işten ayrıldığı bize haber verilmediği için işten ayrılış bildirgesi çıkışı yapılmadı ve 10 günlük süre geçti.şu an bu işyerinde sigortalı görünüyor.işçiye aynı zamanda yeni işe başladığı işyerinde sigorta girişi yapılmıştır.yani iki yerde sigortalı şuan.
bu durumda önceki çaılştığı işyerine ait çıkışı nasıl verebilirim.10 gün öncesine çıkış verirsem zaten cezaya maruz kalacaklar.10 günlük süreyi dikkate alarak çıkış verirsem yine de herhangi bir cezayla karşılaşırmıyız.yapmam gereken başka bir işlem var mı. e bildirgenin verilme süresi henüz gelmediği için bunda sıkıntı yok. yardımlarınız için tşk...
 
Üyelik
7 Şub 2010
Mesajlar
175
Konum
İSTANBUL
Ynt: sigortalı işten ayrılış tarihi ve tekrar işe giriş.

9 gün öncesine çıkış verin. kanun buna izin veriyor. kaldıki siz fazladan prim ödemiş olacaksınız. bu sorun tamamen işçiyi aittir. hizmet çakışmasından dolayı çakışan günleri silinecektir. bir işçi pekala işten çıkmadan başka işyerinde sigortalı olabilir. burda işverenin suçu olmamalıdır. yanlış mıyım?
 
Üyelik
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,478
Ynt: Sigortalı işten ayrılış tarihi ve tekrar işe giriş.

eğer mükellefinizin şuçunu (lakayıt davranarak haber vermeme) örtmek isterseniz 10 gün opsiyonuna göre geriye doğru bir tarihde çıkış yapabilirsiniz veya daha disiplinli davranması için gerçek çıkış tarihinden çıkışı yaparsınız ki cezayla karşılaşınca bir daha böyle davranmasın.
 
Üst