fonradar

Sigortasız Çalışan İşçinin Maaşını Alamaması

bunda 5 ay önce bir iş yerinde yaklaşık 1 ay çalıştım. benimle beraber çalışan 6 arkadaş daha vardı. arkadaşlardan 2 si ve ben ücretimizi alamıyoruz. 2 kişi sigortamız yoktu. diğer alamayan arkadaşın sigortası da sadece 1 gün gösterildi. 3 ümüz de maaşımızı alamıyoruz. maaşımızı alabilmek adına ne yapabiliriz. birbirimize şahit olarak ve diğer arkadaşların şahitliği işe yararmı . düşük bir alacağımız olduğu içinde mahkemelik olmak istemiyoruz. Bu konuyu araştırması adına kurumlara şikayette bulunsak işe yararmı. BİMER veya sgk ya....

teşekkürler
SAYGILARIMLA

Sadece çalıştığınız dönemin ücretini talep ediyorsunuz,sgk yönünü bile düşünmüyorsunuz,bundan daha makul ne olabilir,haklısınız.
Düşüncemi paylaşayım,yanlış veya noksanımız var ise lütfen yardımcı olalım.

işveren ile tekrar görüşünüz,ödemez ise şikayet edeceğinizi buradan da sonuç çıkmaz ise dava açacağnızı söyleyiniz,düşüncesiz işveren belki ödeme yoluna gidebilir!..
Sgortasız işci çalıştırmanın cezası çok ağır olup, işverene pahalıya malolur.
Bu tür konularda genelde iki husus sözkonusu,biri işveren sgortasız çalıştırırken/çalışırken şikayetci olup tespit yaptırmak,doğru ve daha kolay olanı bu,diğeri işyerinden ayrıldıktan sonra şikayetci olmak,tespit açısından zor olanı da bu yöndür.Bu yön,şikayet halinde genelde sonuç vermez,(sizin olayınızda verir mi,bilemem.)dava konusu olur ise verebilir.
Yargı yoluna başvururken öncelik,hizmet tespiti davası açmak mıdır,yoksa direk alacak davası açmakmıdır?bilmiyorum.
Alacak davası açılmasının mümkün olması ve bu dava da işyerinde fiilen çalışmış olduğunuzun ispat edilmesi sonucu,ücret alacağının varlığına hükmedilirse, bu durumun hizmetin varlığına kesin delil olacağı düşüncesindeyim.