fonradar

Sigortasız Eleman Çalıştırdığı Tespit Edilen İşyeri

beyza

Katkı Sunan Üye
Sigortasız eleman çalıştırdığı tespit edilen ve bununla ilgili tutanak tutulan işyeri 5 puanlık indirimle ilgili teşvikten yararlanabilir mi ? Şu an tutanak yeni tutulduğundan tahakkuk etmiş herhangi bir ceza bulunmamakta. Genelgede bunla ilgili birşey bulamadım. teşekürler.

Ynt: sigortasız eleman çalıştırdığı tespit edilen işyeri

eğer tespit edildiyse 5 puanlık indirimden yararlanamaz çünkü bununla ilgili açıklanan yönetmelikte
sigortasız işçi çalıştıran ve kurum tarafından tespit edilen işveren 5 puanlık indirimden yararlanamaz ibaresi var.

genelgenin neresinde var bu ibare ben göremedim. söylermisiniz .

Sayın Gülşen ve Sayın KAvazlı genelgeyi okuduysanız ve bununla ilgili bir madde gördüyseniz hangi madde hangi sayfa bana da söylerseniz sevinirim. Genelge linkini yolladınız teşekür ederim ama genelge zaten var bende ve okudum. AMa görmemiş olabilirim aradığım konuyu. Bu konuda yardımcı olabilecekseniz sevinirim. Genelgenin neresinde yazıyor ?

Ynt: Sigortasız Eleman Çalıştırdığı Tespit Edilen İşyeri

Genelgenin ilk sayfasındaki Genel açıklamalr kısmında şöyle bir ibare var.

"Bu Kanun gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler bir yıl süreyle bu fıkrayla sağlanan destek unsurlarından yararlanamaz."

Ayrıca son sayfada şöyle bir ifade daha var.
"11.5- Çalıştırdıkları sigortalıları Kuruma bildirmeyen işyerleri ile sigorta prim
indiriminden yararlandıktan sonra geriye yönelik olarak aylık prim ve hizmet belgesi
düzenleyen işyerleri hakkında yapılacak işlemler ve prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin
gecikme cezası ve gecikme zammı borçları çeşitli kanunlar gereğince yeniden yapılandırılmış
veya 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine istinaden tecil ve taksitlendirilmiş olan
işverenlerin beş puanlık prim indiriminden yararlanmalarının ardından yapılandırma veya
tecil ve taksitlendirme anlaşmalarının bozulması halinde yapılacak işlemler çıkarılacak olan
genelge ile ayrıca açıklanacaktır.