Sigortasız İşçi Çalıştırma Hk.

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,197
Konum
İSTANBUL
Merhaba, SGK tarafından yapılan bugün tarihli tespitde sigortasız çalıştığı tespit edilen durumlarda tutanak üzerinde birkaç kişi için işe giriş tarihi olarak bugün tarihi gösterilmiştir. Bu durumda yapılması gereken:

1. Evrak tarihi ile işe giriş tarihi bugün tarihli olacak. (Sorun olurmu?) Pazartesi günü işe başlayanlar pazartesi günü saat 23.59 kadar işe giriş bildirgesi verilebilir. Doğrumudur
2. Bu kişiler için örnek 3 kişi * 2 asg. ücret * 1 ay : 9.882-TL civarı ipc doğrumudur?
3. 1 yıl boyunca teşviklerden faydalanma yapamayacağız.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
 
Son düzenleme:

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,255
Konum
Manisa
Tespit bugün ve işe başlama tarihi de bu gün olduğu için bugün işe başlama tarihli vereceğiniz işe giriş bildirgeleri için ipc kesilmemesi gerekir. Çünkü bugün işe başlayanın işe girişi son gün tatil olduğu için takip ilk iş günü verilebilmektedir.
 
Üyelik
22 Ağu 2016
Mesajlar
85
Konum
İstanbul
Merhaba, SGK tarafından yapılan bugün tarihli tespitde sigortasız çalıştığı tespit edilen durumlarda tutanak üzerinde birkaç kişi için işe giriş tarihi olarak bugün tarihi gösterilmiştir. Bu durumda yapılması gereken:

1. Evrak tarihi ile işe giriş tarihi bugün tarihli olacak. (Sorun olurmu?) Pazartesi günü işe başlayanlar pazartesi günü saat 23.59 kadar işe giriş bildirgesi verilebilir. Doğrumudur
2. Bu kişiler için örnek 3 kişi * 2 asg. ücret * 1 ay : 9.882-TL civarı ipc doğrumudur?
3. 1 yıl boyunca teşviklerden faydalanma yapamayacağız.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kurum sizde demişki ben İPC kestim, sen bu vatandaşların bugün tarihli işi girişini yap, primlerini yatırmaya başla demiş.

1-İşe girişler işe başlamadan bir gün önce yapılmaktadır(İnşaat, tarım balıkçılıkta aynı gündür) Bu işe başlama günü hafta sonuna denk gelirse izleyen ilk iş günü verilebilir. Yani bugün verilebilir doğrudur.
2-Kayıt dışı istihdam da İPC 5510 Sayılı Kanun madde 102'de geçmediği için net bir ibare bulunmaz, kurum değerlendirmesi deriz. (En yaygın olanı 2 asgari ücrettir)
3-kayıt dışı istihdamdan İPC aldığınız için evet 1 yıl boyunca teşviklerden faydalanamayacaksınız.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,255
Konum
Manisa
Olayı birde şöyle düşünün; sabah sgk tarafından inşaatta çalışanların o gün işe başlama tarihli olarak tespit işlemi yapıldı biz ise 23:00 gibi tüm o çalışanların girişini yaptık, kurum önce tutanak yaptı diye ipc mi kesecek?
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,197
Konum
İSTANBUL
Sanırım benim durumumda işe giriş bildirgesi geç veridiğinden değil sigortasız işçi çalıştırma durumundan dolayı ipc mi kesilecek.? İlgili tutanak da sigortasız işçi çalıştırdığı ibaresi açık olarak geçmekte....
 
Üyelik
22 Ağu 2016
Mesajlar
85
Konum
İstanbul
Sanırım benim durumumda işe giriş bildirgesi geç verildiğinden değil sigortasız işçi çalıştırma durumundan dolayı ipc mi kesilecek.? İlgili tutanak da sigortasız işçi çalıştırdığı ibaresi açık olarak geçmekte....

Kurum zaten size kayıt dışı istihdamdan dolayı işlem yapmış. İşe giriş bildirgesinden dolayı değil. İşe giriş bildirgesinin İPC'si bir asgari ücret tutarındadır. Kurum tarafından tespiti halinde iki asgari ücrete çıkar. Tekrarı halinde ise beş asgari ücrettir.(5510 sayılı kanun madde 102-a) Sizin bununla bir alakanız yok. Size kayıt dışı istihdamdan İPC uygulanmış. Bu aşamada yapılması gereken öncelikli olarak kayıt dışı çalışan kişilere ait işe giriş bildirgesi düzenlemek ve primlerini yatırmak.
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,197
Konum
İSTANBUL
Kurum zaten size kayıt dışı istihdamdan dolayı işlem yapmış. İşe giriş bildirgesinden dolayı değil. İşe giriş bildirgesinin İPC'si bir asgari ücret tutarındadır. Kurum tarafından tespiti halinde iki asgari ücrete çıkar. Tekrarı halinde ise beş asgari ücrettir.(5510 sayılı kanun madde 102-a) Sizin bununla bir alakanız yok. Size kayıt dışı istihdamdan İPC uygulanmış. Bu aşamada yapılması gereken öncelikli olarak kayıt dışı çalışan kişilere ait işe giriş bildirgesi düzenlemek ve primlerini yatırmak.

Sn. bmw_1907 öncelikle ilginize teşekkürler. Sizinde dediğiniz gibi bugün tarihli işe girişleri yapılmalı denerek tutanak tutulmuş ve işe giriş bildirgeleri yapılmıştır. Şimdi ortada kayıt dışı istihdam denebilmesi ve İPC kesilmesi için geriye dönük işe giriş olduğunun tespiti gerekmezmiydi? Yani Sn. merkür 2 dediği gibi bugün pazartesi olması hasebiyle çalışanlar fiilen bugün işe başlamış ve bizde işe girişlerini bugün akşam yaptık...
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,197
Konum
İSTANBUL
Sn. bmw_1907 öncelikle ilginize teşekkürler. Sizinde dediğiniz gibi bugün tarihli işe girişleri yapılmalı denerek tutanak tutulmuş ve işe giriş bildirgeleri yapılmıştır. Şimdi ortada kayıt dışı istihdam denebilmesi ve İPC kesilmesi için geriye dönük işe giriş olduğunun tespiti gerekmezmiydi? Yani Sn. merkür 2 dediği gibi bugün pazartesi olması hasebiyle çalışanlar fiilen bugün işe başlamış ve bizde işe girişlerini bugün akşam yaptık...
Birde şayet ortada bir İPC olacaksa bu sonrasında tahakkuk olur ve tebliğ yapılır değilmi?
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,255
Konum
Manisa
Tutanak tutanlar işv. büyük bir iyilik yapmış; "bu kişileri sigortalı yap bizde ipc vs yaptırım uygulamayalım." demişler.
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,197
Konum
İSTANBUL
Kesinlikle ayni seyi ilk haberim oldugunda mukellefin kendilerine iletdim. Guncel mali sıkıntılardan olsa gerek insiyatif kullanmislar sanirim.
 

Benzer konular

Üst