zirve

Sigortasiz işçi çalıştırmak

Üyelik
30 Eyl 2010
Mesajlar
2
Firma adı: Ekinteks Ekin Tekstil
Adres: Ekin Cad. No:15
Esenyurt, Büyükçekmece, İstanbul - Avrupa
Telefon Numarası:
+90 212 690 63 10 sigortasız işçi çalıştırlımaktadır... gereginin yapılmasını arz ederim
 
Üyelik
6 Ağu 2010
Mesajlar
424
Ynt: Sigortasiz işçi çalıştırmak

Toplanın forumdaşlar baskına gidiyoz! ;D
_________________________________________________
Burası devletten bağımsız bir forum sitesidir, şikayetinizi devlet kurumlarına yapınız.
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: Sigortasiz işçi çalıştırmak

İşyerinizin bağlı bulunduğu sgk müdürlüğüne başvuracaksınız.
 

emansur

Tanınmış Üye
Üyelik
30 Tem 2009
Mesajlar
1,493
Konum
İstanbul
Ynt: Sigortasiz işçi çalıştırmak

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILAN İŞÇİLER "ALO 170 KAYIT DIŞI İSTİHDAM HATTI"NI ARAYABİLİRSİNİZ (1)Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 28.05.2008 tarihinde açılan Sosyal Güvenlik Kurumu Çağrı Merkezi ile yeni bir hizmet dönemini başlatılmıştır.Çağrı Merkezinin Kuruluş AmacıÇağrı Merkezi Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmetleri ve Sosyal Güvenlik sisteminin işleyişi ile ilgili;1. Vatandaşın her türlü soru, sorun, eleştiri, öneri, ihbar ve talebini alarak, geri bildirim sağlamak,

2. Sorunları etkin, hızlı bir biçimde çözmek,

3. Sağlıklı, güvenli, kaliteli hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.Çağrı Merkezinin Yararları1. Hızlı, kesintisiz, hizmet alanların ihtiyaç duyduğu her an sağlıklı iletişime hazır olmak.

2. Bilgilendirmeyi hızlı ve en başarılı yöntem ile yapmak.

3. Zaman ve diğer kaynakları etkin kullanmak.

4. Vatandaşı Sosyal Güvenlik ile ilgili konularda bilgilendirmek.

5. Hizmet alanların alışkanlıklarını takip etmek.

6. Hizmet alanların veri tabanı bilgilerini güncel olarak yönetmek.

7. Çeşitli kanallardan gelen bilgileri birbiri ile entegre olarak izleyebilmek.Alo 170 Kayıtdışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattı ile Hedeflenen1. Kayıt Dışı İstihdamı önleme, kayıp ve kaçakların üstüne giderek, kaynak yaratmak.

2. Kurumdan hizmet alanların gereksinimlerini belirlemek.

3. Bu gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını anlamak.

4. Vatandaşın Memnuniyet derecesini ölçmek.

5. Sorulara hızlı ve doğru cevap vermek, ve sorunları çözmek.

6. Değişen koşullara uygun hizmet alternatifleri sunmak.Alo 170 Kayıtdışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattı Sisteminin İşleyişi1. Tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu personelinden oluşan, sosyal güvenlik sisteminin işleyişine hakim, kurum mevzuatı konusunda yeterli bilgilerle donatılmış operatörler vatandaşlardan gelen soru ve sorunları cevaplandırarak kayıt altına almaktadır.2. İlk etapta mesai saatleri içerisinde hizmet veren merkez, mesai saatleri dışında yapılan başvurular da kaydetmektedir.3. Türkiye?nin dört bir yanından Alo 170 Kayıtdışı İstihdam Hattını arayan herkes; sıcak bir dost sesiyle karşılanacak, iletilen her türlü soru ve sorun , empatik bir yaklaşımla sahiplenilerek, en hızlı şekilde çözülecektir.4. Çağrı Merkezi Operatörleri tarafından kayıt altına alınan Kayıtdışı İstihdam ihbar başvurusu, anında değerlendirilerek, ihbar yapılan illere sevk edilmektedir. İllerdeki Sosyal Güvenlik Kontrol Memurları tarafından başvuru incelenmekte ve gelen ihbar 30 gün içerisinde sonuçlandırılmakta, vatandaş isterse kendisine bilgi olarak dönülmektedir.5. Vatandaşlar aynı zamanda www.sgk.gov.tr adresinden başvurularının hangi aşamada olduğunu takip edebileceklerdir.Sonuç:Sigortasız çalıştırılan işçiler 28.05.2008 tarihinden itibaren Alo 170 Kayıtdışı İstihdam Hattını arayarak ihbarda bulunabilirler. Uygulama gereği gelen ihbar 30 gün içerisinde sonuçlandırılacak, ihbarda bulunanın talepte bulunması halinde kendisine bilgi verilecektir.Örneğin; Bayan A?İstanbul ilinde faaliyet gösteren X tekstil şirketinde sigortasız çalıştırılmaktadır. 16.06.2008 tarihinde Alo 170 Kayıtdışı İstihdam Hattını arayarak ihbarda bulunmuş, ihbar sonucunun kendisine bildirilmesini de talep etmiştir. Uygulama gereği Bayan A?nın 16.07.2008 tarihine kadar ihbar konusu incelenecek ve talebi doğrultusunda kendisine bilgi verilecektir.Sigortasız çalıştırılan işçiler dışında,sigorta prim gün sayısı eksik gösterilen,sürekli giriş-çıkışı yapılan,gerçek ücretleri üzerinden sigorta primleri yatırılmayan işçilerde kanaatimce Alo 170 Kayıtdışı İstihdam Hattını arayarak ihbar da bulunabileceklerdir.
 

Benzer konular

Üst