fonradar

Sigortasız İşçi Ceza ?

iyi akşamlar ben bir gıda işletmesinde (turşu) ön muhasebeciyim çalıştığım yerde bir eleman 2014/2015 yıllarında bir yıl çalıştı iyi bir elemandı ama bir kaç kez işten çıktı girdi neise patrona çok dedim sigortasını yatıralım diye işe girip çıktığını bahane etti bir miktarda alçağı vardı ayrılırken habersiz çıktığı için geç ödedi geçen hafta şikayet etmiş ssk denetmeleri geldi inceleme yaptı eski ssk lılar şahit birde bazı resmi evraklar imzası var çekinilen resimler var iş yerinde video falan bazen ben yokken muhasebe programından anladığı için fatura keserdi elinde faturalar falan var denetmenin dediğine göre ceza kesin

şikayet içeriği şöle kendisi ile benim bir problemim yok sıkıntısı patronla

''1 yıl sigortasız çalıştırma

pazar günleri çalışma

fazla mesai

tazminat

yetkisiz fatura kesmesi

gıda işletmesi olduğu için portör muayenesi yoktu ''

ben muhasebe büromuza sordum her ay için 2 asgari ücret 12X2:24 birde bildirim yapmadığımız için 24 asgari ücret toplam 48 asgari ücret ve bir yıllık sigortası,kıdem tazminatı fatura kestiği için ceza gelir dedi portörden gelir dedi yakında vergi müfettişi ve gıda müfettişi gelir dedi

yaklaşık 100 bin lira ceza yersiniz dedi tüm kurumlardan

merak ettiğim cidden süreç sonunda 100 bin tl gibi bir ceza gelirmi yeni bir yatırım yapacaktık birde muhasebe büromuzun dediğine göre ticari sicile işlenecek kredi ve teşvik düşünüyorduk ona zorluk çıkar dedi öğrenme amacım cezayı yatırımı planlamayı düşünüyordum cezaya göre farklı bir yol izlicem

Merhabalar,

Bende bununla alakalı bir denetime tabi olmuştuk.

Sigortasız çalışan işçinin tespiti yapıltıktan sonra ilgili giriş tarihinden itibaren işe girişi yapılır bunda bir defaya mahsus ceza kesilir.
Daha sonra işçinin her ay aylık bildirgesi verilir bundada ceza var ama 8/1 diye biliyorum.(aylık olarak)

SGK tesbit ettiği için sgk cezaları; işe girişten 2 aü + her verilmeyen aylık bildirim için 2 aü + işten çıkış bildirimi 2 aü + 1 yıl boyunca tüm teşviklerden yararlanama + eksik ödenen primler + eksik ödenen primler için gecikme faizi.