Sigortasız işçi tespiti hakkında.

Ynt: Sigortasız işçi tespiti hakkında.

Bende görmedim ama vergi dairesi memuru gider pusulası varsa itiraz edersiniz falan demiş. kanunen böyle bişey mümkün müdür? Yani gider pusulası ile hizmet alımını biliyoruz ama tam anlamıyla kimlerden alınabilir bu hizmet o konuda tereddütlerim var.

Bu konuyu daha önce de incelemiştim fakat işçi bu kapsama girmiyor sanırım.

gider pusulası ile kurtulma şansınız yok ..yoklama memurunu ikna edemediyseniz olay bitmiştir zaten..cezadan kurtuluş şansınız yok maalesef..

15 gün içinde sgk dan yazı gelir.

Üstadım vergi dairesi memuru tutanağa 17.02.2012 de işçi çalışıyor yazmış. Ben bu işçinin girişini 18.02.2012 tarihine yaptım. Çünkü işçinin o sırada çalışmadığını beyan etti mükellef. Acaba 17.02.2012 yapsam daha mı iyi olur?

Tabi ki girişi 17.02.2012 tarihli yapmalısınız. Daha sonra sgk dan bir yazı daha gelir. 1 günlük ek bildirge vermeniz için.

yeni işe
stajerilker ' Alıntı:
Üstadlar kolay gelsin.

Şimdi bir mükellefimin yanında bugün iş başvurusuna gelip hemen işe başlayan bir elemanı vergi dairesi yoklama ile tesbit etmiş. bu durumda ne gibi bir yol izleyebiliriz.
Gider pusulası düzenleyip bugünlük gider pusulası ile çalıştırdık diyebilir miyiz? Sigortasını da yarına başlatırım.
Yada başka bir önerisi olan üstadlarım var mıdır?
[/quote Vergi dairesi yoklamalarını ssk'nın pek dikkate alındığını sanmıyorum.

Pardonnn. Yoklama tutanaklarını ssk dikkate almıyor mu dediniz.

26/01/2012-28185 nolu rg yayımlanan değişikliğe göre yasal sürenin geçtikten sonra kendiliğinizden 30 gün içinde vermeniz ve ceza tebligatı tarihinden itibaren 15 gün içinde ödemeniz durumunda ipc 1/4 iniyor.

Ya varya büyük bir talihsizlik bu bence. İlk günden yoklama memuru geliyor tespit ediyor
cezai işlem vb. Gerçekten de şanssızlık biraz. Bu arada sonuç ne oldu dostum, bir gelişme varmı? Gelen yazı vb.? :'(

Valla daha yazı gelmedi. Zaten gelirse hem geç bildirimden hemde 1 gün için ek bildirim isteyecekler. Hayırlısı bakalım.

1 günlük ek bildirim istemezler. Şayet siz yoklama tutulduğu güne ait primini de tahakkuk ettirirseniz.

Girişi bir gün sonraya yaptık. O yüzden onuda isteyecekler :) Mükellef itiraz edicekmiş.

Aylık primde eksik bildirirsek sanırım 2 asgari ücrette onun için keserler değil mi? O yüzden aylık bildirgede doğrusunu gösterip işe girişinide geriye çekip düzgün versem olur herhalde üstadlar.

peki girişi geç yaptık onu değiştirmem gerekir mi? öyle kalsa fakat bildirgede doğru giriş tarihini yazsam olur mu?
bir de eksik verirsem onada 2 asgari ücret ceza kesilecek sanırm. doğru mudur?