fonradar

Sigotalı İşe Girişini 02.01.2009 Yerine 02.01.2008 Tarihine Yapmak.

Ynt: Sigotalı İşe Girişini 02.01.2009 Yerine 02.01.2008 Tarihine Yapmak.

Arkadaşlar bugün iki ilin Sigorta Müdürlüklerinde bu konu hakkında görüştüm. Söyledikleri sey su ilgili müdürlüğe ayrıntılı dilekçe yollayın yanlış işe girişin fotokopisi ve hizmet dökümünü ekleyin kişidende bir yazı alın yani art niyet olmadığını sehven hata oldugunu kanıtlayın dedıler.Bu konuda değişiklikden sonra cok fazla hata yapıldığınıda ekledıler sıstemde ıyılestırme yapılacagını da soledıler kı yapmıslarda..... ;D

Ben ve Çağla Hanım olayı hallettik sanırsam.Sadece ilgili bulunduğunuz işveren servisindeki memura gidin,o çözemezse Şefin servisine gidin.Çünkü evrağı değerlendirecek olan insanla onlar.Bu olayın bir standartı yok çünkü işçinin yanlış yazılan tarihte ilgili işverende çalışabilme olasılığına bakıp evrağı işleme sokuyorlar.Yani kötü niyet olmadığını olayın sehven gerçekleştiğini kanıtlamanız gerekiyor.

Bizim il müdürlüğü çok inatçı :mad:. Telefon ile konu hakkında görüştük.Malesef ikna edemedim.Dediği tek şey giriş yaptığınız tarihte başka bir yerde olduğunu,şirkette olmadığını kanıtlayıcı belge.Güvenilir bir belge olması şartı var.
Birde karışılıklı görüşerek ikna etmeyi deneyeceğim. :)

Diyelim ki başka bir yerde çalışıyor göründü; o kişinin birden fazla yerde çalışıp çalışmadığını nasıl anlıyorlar? Tamamen saçma bir düşünce.

dün aynı hatayı bende yaptım. bugün ssk ya dilekçe ile başvurdum. ve işçinin vermesi gereken sigortalı bildiriminide elden verdim dilekçeme ekledim gün dökümü v.s. düzelteceklerini söylediler.

boyut35 ' Alıntı:
dün aynı hatayı bende yaptım. bugün ssk ya dilekçe ile başvurdum. ve işçinin vermesi gereken sigortalı bildiriminide elden verdim dilekçeme ekledim gün dökümü v.s. düzelteceklerini söylediler.
Bence elden bildirge görmekten dolayı da ceza yersiniz. elden bildirge göndermeyin.

ekilinc ' Alıntı:
boyut35 ' Alıntı:
Bence elden bildirge görmekten dolayı da ceza yersiniz. elden bildirge göndermeyin.
o verdiği elden bildirge değil ssk lı işçinin 5510 sayılı kanunun 8 maddesine göre kendisinin çalıştığını 30 gün içinde bildirmesi gerekn form:) elden bildirge değil iyi çalışmalar

işe giriş tarihinin yanlış yazılması

Merabalar, şirketimize 29.01.2009 yeni bir irtibat bürosu kurmuş ve bu büroya başka bir irtibat bürosundan 4 kişinin naklini yapmış bulunmaktayız. Nakil olarak 4 kişinin çıkış tarihi 28.01.2009 dur. Bununda Ankara bölge çalışmaya bildirimi yapılmıştır. İnternet şifresi alındığı tarihte (11.02.2009), yeni kurulan büroya giriş tarihleride 29.01.2009 olarak girilmiş, fakat bir kişinin giriş tarihini 29.01.2009 yerine yanlışlıkla 08.02.2009 girilmiştir. Çalışma bakanlığına da bu 4 kişinin girişi 29.01.2009 olarak doğru bir şekilde yapılmıştır. Bunu bir düzeltme dilekçesiyle birlikte ek olarak aylık prim ve hizmet belgesi, işe giriş bildirim listesi ve söz konusu kişinin giriş bildirgesini koyarak yapabilir miyiz?..

SGK işe giriş ekranında geriye dönük tarih girdiğimizde geriye dönük tarih girdiniz emin misiniz? şeklinde bir uyarı koysalar.
Bu kadar zor mu? Hem kendilerine bu tür hatalar için başvuranlardan kurtulurlar hem iş mahkemelerinde iş azalır.
Dilek, görüş ve önerileri okuyan biri varsa sgk'da hemen gidip yazayım. Belki dikkate alırlar.