Sınava hazırlanma tarihi...

• Konbuyu başlatan kemalkaya
  • Başlangıç tarihi
K

kemalkaya

Ziyaretçi
Çok değerli arkadaşlarım yeterlilik sınavlarına kaç ay kala hazırlanmaya başlamalıyız. Bu konuda fikirleriniz nelerdir. Bütün konular kaç ayda biter, ve hazır oluruz...

Deneyimlerinizi anlatırsanız seviniriz.

Sevgi ve Saygılar...

Ynt: Sınava hazırlanma tarihi...

eğer aktif olarak staj yaptığınızı , akşam 7 gibi evde olduğunuzu ve ilk seneniz olduğunu varsayarsak; her akşam 1 saat özet çıkartarak hemen başlamalısınız. sınava 2-3 ay kala ise bu özetleri sık sık gözden geçirirseniz ve bu arada vergi hukuku içinde yeni çıkan kanun vb. olayları incelerseniz en kötü ihtimalle ben gibi 2. sınavda kazanırsınız.

figo ' Alıntı:
eğer aktif olarak staj yaptığınızı , akşam 7 gibi evde olduğunuzu ve ilk seneniz olduğunu varsayarsak; her akşam 1 saat özet çıkartarak hemen başlamalısınız. sınava 2-3 ay kala ise bu özetleri sık sık gözden geçirirseniz ve bu arada vergi hukuku içinde yeni çıkan kanun vb. olayları incelerseniz en kötü ihtimalle ben gibi 2. sınavda kazanırsınız.

Staj 3 yıl ve arkadaşın ilk senesi ise - şimdi başla derken - yeterlilik sınavlarına 3 sene var ve siz çalışmaya başlayın diyorsunuz dogru mu anlamışım.
Eğer doğru ise çok gereksiz derim. Stajınızı yapın öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmeye bakın. Sınava 3 ay kala da yeter ama hadi 6 ay kala başlayın ve günde 2 saat anlayarak çalışın yeterlidir derim.
Ben böyle yapmadım ama bence yeterli olacaktır. ( ilk sınava 2 ay kala başladım 4 ders verdim. 2.sınavada yaklaşık 1,5 ay kala başladım 2 ders verdim. 3.sınavada 1,5 ay kala başladım sanırım onuda verdim.)
Ama böyle olmaması için siz 6 ay verimli bir şekilde çalışırsanız bence olur.

Akkaya arkadaşım bilgiler için teşekkür ederim.

1. 2. 3. sınavında hangi dersleri verdin onlarıda yazarmısın...

kemalkaya ' Alıntı:
Akkaya arkadaşım bilgiler için teşekkür ederim.

1. 2. 3. sınavında hangi dersleri verdin onlarıda yazarmısın...

1- finansal Muhasebe - Vergi - Hukuk - Meslek hukuku
2 - Denetim - Finansal Analiz
3- Maliyet ( sonuçlar yok ama sanırım verdim. )

arkadaşlar ben ilk yeterlilik sınavına mart 2010 da girdim ve allah kısmet ederse 5 dersi verdim gibi düşünüyorum. çalışmaya aralıkta kursa giderek başladım. haftasonları. ama size tavsiyem sözel dersler hemen uçup gidiyor. akılda kalmıyor. Bu sebeple sayısallardan başlamak en mantıklısı son bir ay kala sözellere eğilmek daha doğru olur gibime geliyor. herkese başarılar.

figo ' Alıntı:

sonuna kadar katılıyorum hatta böylece 2.de değil, 7 / 7 bile biter bu iş
hiç zararı olmaz merak etmeyin
benimde 3 yıl staj 1 yılım doldu ve bende başladım notlar çıkarmaya neden zararı olsunki
neden 4-6 ay kala başlayıp 3 kerede vermeye çalışalım
erkenden başlayıp sindire sindire sıkışmadan çalışalımki 1.olmadı 2.de bitsin bu iş zaten 3 yıla çıkınca 1 yıl kaybımız oldu birde ayları kaybetmeyelim değil mi

meralck ' Alıntı:
figo ' Alıntı:
sonuna kadar katılıyorum hatta böylece 2.de değil, 7 / 7 bile biter bu iş
hiç zararı olmaz merak etmeyin
benimde 3 yıl staj 1 yılım doldu ve bende başladım notlar çıkarmaya neden zararı olsunki
neden 4-6 ay kala başlayıp 3 kerede vermeye çalışalım
erkenden başlayıp sindire sindire sıkışmadan çalışalımki 1.olmadı 2.de bitsin bu iş zaten 3 yıla çıkınca 1 yıl kaybımız oldu birde ayları kaybetmeyelim değil mi

benim anlatmak istediğimde buydu. aktif olarak bir büroda çalışan birinin akşam 7 de eve gelip 3-4 saat çalışması zor olur kanısındayım. hele birde son aylara sıkıştırdımı stres dahada artar.

On gün çalıştım 5 ders verdim, 2 ay çalıştım 7/7 yaptım diyenlere hiç kulak asma. Adamın muhasebe bürosu tecrübesi vardır çalışmadan vergiden geçer, sen 3 ay zaman ayırırsın o derse. Yine kız vardır YMM nin yanında staj yapmıştır o denetime hiç çalışmaz geçer, sen 1 ay çalışırsın kalırsın. Biraz da şans işi. Aralık döneminde 3/7 yapan adam bu dönem sınava girse 7/7 yapacaktır. Sözel dersler için benim gibi erken başlarsam sonra unuturum deme, kabataslak çalış önceden sınava az bi zaman kala tekrar yaparsın.