fonradar

Şirket Aktifinde Kayıtlı Olan Tarlanın Kiralanmasında Bedel?

Merhaba Arkadaşlar/Üstadlarım;

Bir konu hakkında sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Şirket aktifinde kayıtlı olan 5 parsel tarla (bilanço kayıt değerleri 500 000 ytl) ekim için kiralaya verilecek.

Söz konusu kira için fatura keseceğiz burda kira bedelini neye göre tayin etmemiz gerekiyor. Ben "Emsal Kira Bedeli Esası Madde 73" irdeledim ve tarla ile ilgili bir açıklama göremedim.

Bu konuda ki yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar. Hoşçakalın.

Aklıma şöyle bir mantık geldi ama tabiiki tartışmaya açık..
Sözleşmeyi alınacak mahsulun yüzdesi üzerinden yapıp kira bedelinin mahsul aldıktan sonra ifa edileceği belirtilse , tarlaya ekilen ürününde o ilin ticaret borsasında fiyatları her sene açıklandığına göre, kira geliride bu doğrultuda gelire alınsa mantıklı olur sanırım...
iyi çalışmalar..............

Sayın muratsayar,

Sordugunuz soru bence eksik kalmıs gibi işin tüm boyularını anlatmamıssınız bence.

Bir şirketin/gayrimenkulun/tarlanın kesin değeri ancak fiili bir alışverişle ortaya çıkabilir. Bu değeri önceden belirlemek için kullanılan bütün yöntemler, ancak böyle bir alışveriş için adil bir rakamı hesaplama amacı taşıyabilirler.

Bu tarlanın kira bedeli zaten o bölge ıcın az cok bellidir.

Ama su sekılde sorarsan ben bu tarlayı grup firmama, yakınıma ...vs kiraladım ve vergisel riske girmemek icin en düsük tutarım en olmalıdır.

Derim ki

Emlak bedeli matrahının en az %5 ini aşma.

Fakat o çevredeki rayiç baglayıcıdır yine de.

Merhabalar Sayın butterfly effect;

"Ama su sekılde sorarsan ben bu tarlayı grup firmama, yakınıma ...vs kiraladım ve vergisel riske girmemek icin en düsük tutarım en olmalıdır. "

Evet böyle bir şey söz konusu olduğu için tereddütteyim zaten. Yani piyasayı bilmiyoruz malum sektörümüzde tarım değil. Yakın bir aile dostumuz "verin bana bu tarlaları ben ekip, biçeyim" diyor. Bizde ileride bir sorun ile karşılaşmamak için bunu asgari ne kadar kesebiliriz diye soruyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar. hoşçakalın.

GVK madde 73
Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu'na göre belirlenen vergi değerinin % 5'idir. Diğer mal ve haklarda emsal kira bedeli, bu mal ve haklarının maliyet bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanunu'nun servetlerin değerlendirilmesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin % 10'udur.

ve VUK 'un
Madde No 269
Kapsam
İktisadi işletmelere dahil bilumum gayrimenkuller maliyet bedelleri ile değerlenir.
Bu kanuna göre, aşağıdaki yazılı kıymetler gayrimenkuller gibi değerlenir:

1. Gayrimenkullerin mütemmim cüzüleri ve teferruatı;

2. Tesisat ve makinalar;

3. Gemiler ve diğer taşıtlar;

4. Gayrimaddi haklar.

benim bu hükümlerden anladığım;
Maliyet bedelinin %10 nispetinde emsal bedel hesaplanıp bu miktar üzerinden fatura kesecek.
Dikkat ederseniz diğer mal ve haklarda diye bi kavram var ve bina ve arazi dışındaki tüm mal ve haklar bu kavram içinde değerlendirilmeli ve maliyet bedelinin% 10 alınmalı

Merhabalar Sayın ozmly;

Vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim. Bende risk almamak için %11'i olarak kullanıyorum. :D

İyi çalışmalar, hoşakalın.

Sayin murat sayar gerci hoscakalin diyerek konuyu baglamissiniz

fakatson bir iki husus da gundeme getireyim

arazi ve bina disinda diye %10 baz almissiniz. fakat tarlanizin arazimi yoksa arsa statusunde oldugundan emin olmak gerekir.

Ayrica emlak vergisi icin bir matrah varsa maliyet bedelinden daha baglayicidir.

ayrica maliyet bedelini hesaplarken enflasyonu dikkate aldiniz mi

tutar ciddi bir rakamsa dikkatli olunuz

Merhabalar Sayın butterfly effect;

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İlk baştanda söylediğim gibi bu iş zaten HATIR İŞİ idi ve bu maliyetler karşısında da yapılması mantıksın.

2006 emlak değeri 400 000,00 ytl

Yani işlemden vaz geçildi.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.