fonradar

Şirket Merkezinin Dışında Kullanılan Demirbaş

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar Merhaba,

Şirket aktifine bir demişbaş alındı ( Tartım cihazı) . Şirket merkezi istanbul, Söz konusu cihaz diğer illerde, müstahsilden mal alımı esnasında kullanılacak... Ancak, bu cihazın faydalı ömrünün tespiti nasıl olacak?, ilden ile nakliye giderleri var. VUK 333 G.T. baktım buna benzer bir durum bulamadım...Benzer durumla karşılaşan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşmak isterim.. Üstadların da bu konuda diyecekleri vardır umarım...

Kolay gelsin
A.sahan/İST

Sn. Sahan,

Almış olduğunuz tartım cihazının ilden ile, ilçeden ilçeye gezdirilecek olması, sabit kıymet olarak değerlendirmenize engel değildir. Bu gezdirmeler esnasında oluşacak masraflar ise ise ticari gelir elde etmek için yapmış olduğunuz giderlerdir, bunları sabit kıymetin maliyeti ile ilşkilendirmemelisiniz. Burada şu konulara dikkat edildiğinde söz konusu tartım cihazı için tabiki amortisman uygulayabilirsiniz;
a) İşletme aktifine kayıtlı olacak
b) Değeri 480,00 YTL' nin üzerinde olacak.
c) İktisadi ömrü 1 yıldan fazla olacak

VUK.333 Nolu Genel Tebliğinin 3.36 Sıra Numasında ölçüm cihazları için ömür 5 Yıl, oran %20 olarak belirlenmiştir.

mal maliyeti

Sn.Halilcan-28

Bence bu nakliye giderlerini sabit kıymet maliyeti yerine alınan mal maliyetine yüklemeniz gerekir.Sabit kıymetin ilk alımındaki nakliye giderleri hariç.

Saygılarımla.