resim

Şirket Ortağının Hisse Satışını Engelleme

Üyelik
9 Haz 2005
Mesajlar
429
Limited şirketin büyük ortağı ve müdürü yanında çalıştırdığı elemanına şirketten %5 oranında hisse verecektir.Yalnız müdür ilerde bir sorun olduğunda işçinin bu hisselerini sadece geri kendisine satılmasını istemekte hisselerin üçüncü bir şahsa satılmasını engellemek istemektedir.Bununla ilgili olarak yanımızda çalıştırdığımız kişiye verdiğimiz hisselerin başka bir şahsa satılmasını engelleyebileceğimiz bir yol bir uygulama varmıdır?

Saygılarımla;
 
Üyelik
1 Ara 2005
Mesajlar
15
Payların Devri

Merhaba,
Limited Şirketlerde payların devri için Ortaklar Kurulu'nun karar alması ve Devrin Pay Defterine işlenmesi gerekiyor. Ana Sözleşmenizdeki payların devri konulu madde'de Ortakların % kaçının devre muvafakat etmesi gerektiği belirtilmiştir. Eğer bu oran düşükse bunu madde tadili ile yükseltebilirsiniz. Genelde bu maddede ortakların tamamının devre muvafakat etmesi gerektiği belirtilmektedir.
Bu yolla hisselerin sizin rızanız dışında bir başkasına satılmasını engellemiş olursunuz. Tek sorun işçi ilerde bu hisseleri sahiplenirse ne yapacağınızdır. Bunu önlemek içinde işçiden teminat türünde bişey almanız gerekmektedir.
 
Üst