Site Yönetimlerince İstihdam Edilen Güvenlik Görevlisi Kapıcı Sigortası

Merhab özel bir sitede 10 yıldır 5188 kartlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım iş akdimde özel güvenlik görevlisi olarak çalışacaktır yazmaktadır diğer bir maddede işveren veya işveren vekilleri kendisini görevlendirdiği takdırde diğer kısımdaki bir işde dahi çalışmayı taahhüt eder maddesi bulunuyor. Benim sigortamı kapıcı statüsünden 5153.07 sanırım yatırıyorlar AGİ alamyorum ve primim düşük oluyor bu yasalmıdır yasal değilse nasıl bir yol izlemeliyim yardımınız için tşekkürler.

Bahsettiğiniz o yasa güvenlik görevlilerinin başka bir iş yapmasını yasaklamaktadır.

beni güvenlik dışında bir işde çalıştırmıyorlar ama sigortamı kapıcı olarak gösterip yatırıyorlar bu sözleşmeyi tek taraflı fesh etmek için geçerli bi sebepmidir.

Gelir vergisi kaçırıyorlar, Çok ucuz ve bence çok ayıp.. O kadar kat maliki sizin gelir verginizi ödeyemiyor mu ? İşgüzarlık bence

evet ama bunu nasıl yaparlar acaba bir açıkmı var sistemde tam emin olmadan mahkemeye gitmek istemiyorum, bu kadar bariz birşeyi yapmazlar bi formülmü buldular

Ne için mahkemeye gideceksiniz?
Doğrudan işvereninizden kapıcı sigortası yanlışının düzeltilmesini isteyebilirsiniz veya işkur a , SGK na şikayette bulunabilirsiniz.

işverene sigortamın yanlş olduğunu ilettim bakıcaklarını ilettiler daha sonra kodu değiştirirsek 600tl gibi maliyet olduğunu ilettiler değiştirmiyorlar yani sgk aradim maliyeyi aramam ilettiler maliyeye şikayette bulundum denetliceklerini ilettiler denetleyip ususlsuzluk olduğu tespit edilirse sözleşmemi tek taraflı fesh edip siteyi mahkemeye verebilirmiyim

Denetim sonucunda usulsüzlük tesbit edilirse, zaten ilgili kurumlar gerekli düzeltmenin yapılıp , eksik ödenen primlerin tahsilatını gerçekleştirir, işverene de idari para cezası uygular.
Neden mahkemeye konusunda bu kadar ısrarcısınız anlayamadım ama ,
şu anda da notere gidip güvenlik görevlisi olarak istihdam edilip o görevi yerine getirmekte olmanıza rağmen , prim ödemelerinizde kapıcı olarak gösteriliyor olmanız nedeniyle sözleşmenizi feshedebilirsiniz.

tazminatımı alıp işimden ayrılmak istiyorum tazminatımı almam mümükünmü bunun için ısrar ediyorum güvenlik işini bırakmak istiyorum işverende memnun olduğu için ayrılmamı istemiyor iş kolumu değiştirmek istiyorum açıkcası 10 senedir çalışıyorum hiç agi alamadım düşük prim yatırdıkları için suan cıksam 6-7 bin liralık zararım oluyor primim düşük olduğu için 25 bin almam gerekirken 18-19 bin alıyorum

Denetim sonucunda usulsüzlük tesbit edilirse, zaten ilgili kurumlar gerekli düzeltmenin yapılıp , eksik ödenen primlerin tahsilatını gerçekleştirir, işverene de idari para cezası uygular.
Neden mahkemeye konusunda bu kadar ısrarcısınız anlayamadım ama ,
şu anda da notere gidip güvenlik görevlisi olarak istihdam edilip o görevi yerine getirmekte olmanıza rağmen , prim ödemelerinizde kapıcı olarak gösteriliyor olmanız nedeniyle sözleşmenizi feshedebilirsiniz.
teşekkürler

arkadaşlar merhaba

bi sorum olucak. Bir işmerkezi var ve bu iş merkezinde 1 adet maaşlı sigortalı kapıcı çalışmakta.bu apartmanın yöneticisi defterleri tutmakta ve gerekli parasal işlemleri banka üzerinden yürütmekte.bu kapıcının sigorta bildirimini bir muhasebeci arkadaş yapmaktaymış.yani muhasebeci sadece aylık pirim ve hizmet bildirimini yapmakytaymış. ancak yönetici muhasebeciyle aralarında bi sözleşme olmadığını söylüyor.olabilir mi?? yada hatırlamıyorum diyor. şimdi bu aylık pirim ve hizmet bildirimini bizim yapmamızı istiyor. Apartman adına yönetici ile sözleşme yapmalıyız öyle değil mi? bugün itibariyle anlaşmış olsak haziran ayına ait bildirimi biz mi yapacağız yoksa eski muhasebe bürosu mu yapmalı? bu konuda tam olarak neler yapmalıyız ayrıntılı olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.atladığımız bişey var mı biz direk olarak aylık pirim ve hizmet beyannamesini hazırlayıp zamanında göndereceğiz değil mi bunun dışında yapmamız gereken var mı

arkadaşlar merhaba

bi sorum olucak. Bir işmerkezi var ve bu iş merkezinde 1 adet maaşlı sigortalı kapıcı çalışmakta.bu apartmanın yöneticisi defterleri tutmakta ve gerekli parasal işlemleri banka üzerinden yürütmekte.bu kapıcının sigorta bildirimini bir muhasebeci arkadaş yapmaktaymış.yani muhasebeci sadece aylık pirim ve hizmet bildirimini yapmakytaymış. ancak yönetici muhasebeciyle aralarında bi sözleşme olmadığını söylüyor.olabilir mi?? yada hatırlamıyorum diyor. şimdi bu aylık pirim ve hizmet bildirimini bizim yapmamızı istiyor. Apartman adına yönetici ile sözleşme yapmalıyız öyle değil mi? bugün itibariyle anlaşmış olsak haziran ayına ait bildirimi biz mi yapacağız yoksa eski muhasebe bürosu mu yapmalı? bu konuda tam olarak neler yapmalıyız ayrıntılı olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.atladığımız bişey var mı biz direk olarak aylık pirim ve hizmet beyannamesini hazırlayıp zamanında göndereceğiz değil mi bunun dışında yapmamız gereken var mı