fonradar

sizce mantıklı mı?

Sibel Hanım Merhaba

Bence kendisinden cep telefonlarını isteyin. İsteyin ki muhasebenin işinin sadece evrak girmediğini anlasınlar. Kişisel görümce almayın, ben öyle yapıyorum.

Saygılarımla

Merhaba,

Yaşadığımız en sıkıntılı, en zor, en ..... durumlarından birini yaşadığınızdan eminim. Çok samimiyetle söylüyorum; sizle beraber ben de sıkıntınızı yaşıyorum şu an.
En kızdığım şeylerden biri; bize sormadan kendi başlarına karar vermeleri... İki firma sahibi aralarında konuşurken yahu benim muhasebeci fatura kes dedi sana lazım olur mu, hayır yani başkasına keseceğime (bu arada böbürlenir tabii) sana keseyim, sen faydalan...
Öbürü de atlar tabii, kes canım ne zararı olur ki...(Fazla mal göz mü çıkarır, bedava da nasıl olsa... Bu arada bize sormak akıllarının ucundan bile geçmiyor.Nasıl olsa onlar aralarında halletmişler :) :cry:
Şimdi ayıkla pirincin taşını SM,SMMM her neysek...

Firmanın gideri az, kar marjı düşük, cirosu yüksek.... buraya kadar tamam. Firmanın tek sıkıntısı anladığım kadarıyla KDV ödeme korkusu..
Ben olsam firma sahibini iknaya çalışırım; bu faturaya ihtiyacı olmadığını, VUK na aykırılıklarından bahseder, Maliyenin bu konuda denetimlerini arttırdığını örneklerle hatırlatır, dolayısıyla korkutucu ama gerçek tabloyu kendisine sunar, karar vermesini söylerim kendi sorumluluklarımı da hatırlatarak... Sizin dilinizden anlayan biri ise ikna olmaması gibi bir durum olmaz diye düşünüyorum. Anlamıyorsa zaten direnecektir.
İkna olmayan müşteriyi kaybetme olasılığı çok yüksek olsa da bildiğimi yapardım ben.
Sonra da , benim firmanın kestiği fatura asılları üzerinde de gerekli düzeltmeyi yapar,usule uygun olan hale getirirdim....
Bu arada cep tel.firmasının da kayıtlarında düzeltme yapması gerekecek en azından kesilen faturanın kime-kimlere kesileceği konusunda...
Kısacası Cep Tel .Faturalarını dikkate almazdım......

Biz dikkate almazsak; aramızdan dikkate alacak ya da yasada olmayan ama aramızda olan SMM ünvanlı muhasebecilerin de dikkate alacaklarını biliyoruz. Üzülerek....
İyi çalışmalar,

Hoşçakalın,

Merhaba,

Sayın Sibel Hanım,

VUK.306 Genel Tebliğin bir örneğini, firma sahibinize okutun derim bir nebze rahatlarsınız.....
Gerçekten çok önemli bir tebliğ.....

Antalya 'ya kucak dolusu sevgiler,

Sayın SAYBEL
Sizin durumunuz tamamen Türkiye gerçeğidir.Bu veya bunun gibi durumlarla karşılaşmayan muhasebeci yok diyebiliriz.Ama size tavsiyem bunları kafanıza takmamanız, sizin firmanızın tek sorunu cep telefonu olayı mı? (piyasada %5,6,7,8,10 kdvlerden fatura alındığını belki de sizin firmanızında böyle bir alış yapmadığını nerden biliyorsunuz).
Hangimiz tam anlamıyla dürüst olarak ticaret yapıyoruz.Hangimiz karımızı zararımızı tam anlamıyla yansıtabiliyoruz.
Sözümün sonu fatura gerçek ise dediğinize göre sahte değil sizin yapacağınız gerçek faturayı işlemenizdir.(içimiz el vermese de)

Değerli Meslektaşlarım,

Yapılması gerekenleri Sayın Arslan yeterince yazmış.Zaten bu gerçek "soru"nun içindede var.Arkadaşımız gerekli araştırmaları yapmış ve "bu durumdan rahatsız" olduğunu belirtmiş.

Bu konular ve burada sergilenecek tutum mesleğimizin geleceği ile doğrudan ilgili.

Kayıtdışı işlemlerin ve Sahte belge kullanımının yaygınlaşmasının topluma zararı ortada mesleğimizide gereksiz hale getirdiği meslek mensubunu "birilerinin ayıplarını-suçlarını örten" olarak lanse ettiğide malum.

Amma.. gerçek hayatta ziyahla beyazın olmadığı sadece gri tonların bulunduğuda bir vaka.

Peki ne yapacağız.İdealimizi prensiplerimizi bozmadan mücadele edeceğiz daha iyiye daha güzele doğru yol almaya çalışacağız.Sorun edilen türde bir faturanın işleme alınmaması en güzeli fakat bu faturayı baz alıp sistem dışında kalmanında başta diğer doğrularımızı icra edemeyeceğimiz için anlamı yoktur.

En doğru kararı arkadaşımızın kendisi verecektir ben sorudan bunu okuyorum.Bu fatura işlenecekse işlenir ama birgün rahatlıkla "hayır ben yapmam" diyebilmek için müşterinin uyarılmasına ikna olmadığında o "rahatsızlığın" sürdürülüp müşteriye hissettirilmesine devam etmeliyiz.Doğrularımızı hayata geçirme şansına sahipsek bugünden hayır diyebiliyorsak alkışı hakediyoruz demektir.

cep telefonlarının hepsinin mail numaralarının olması gerekmektedir. yani bu fatularda belirtilmelidir. Ben olsam sorumluluğu kendisine yıkar gerekli evrakı ve muhasebe kaydını yapardım.

değerli fikirlerinizden dolayı herkese teşekkur ederım. bu tarz durumlarla sıklıkla karşılaşıyoruz maalesef :( ama rakamlar çok büyük olunca tekrar tekrar düşündüm. daha öncede belirttiği gibi
" cep telefonlarının girişinin yapmama gibi bir şansım yok çünkü satış faturalarının altında bedelsiz verildi die ibare var. " ve kesilen faturalara tekrar ulaşma şansımızda yok. bende cep telefonu faturalarını elim varmasada vicdanım kabul etmesede maalesef ki kayıt altına almak zorunda kaldım :?

tekrar tekrar teşekkurler arkadaşlar antalya'dan sevgilerle......

cep telefonu

3568 sayılı kanun tebliğlerini okumalıssınız.
gerçeğe aykırı olduğuna inandığınız bir unsur varsa bunun ispatını istersiniz. edemezse, gelir veya kurumlar vergisi beyanname verme süresi içinde maliyeye ihbar edersiniz.
sonuçlarına katlanır ve katlanırsınız.

merhaba,

eğer fatura 13000-ytl+kdv ise olayı ödemenin tevsik edilmesi açısından da değerlendirmeniz gerekecek. bunu da dikkate almanızı hatırlatmak isterim.

saygılar.