SM' den, SMMM' ye Geçiş için Neler Yapılmalı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar Serbest Muhasebeciyim Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmak için neler yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sınava gireceğimi biliyorum ama sınav tarihleri, geçmiş yılların soruları ve bu paralelde fikirlerinizi beklemekteyim

Ynt: SM' den, SMMM' ye Geçiş için Neler Yapılmalı?

selam bende 2002 yılında önlisansdan sm için stajımı başlattım fakat bazı aksilikler yüzünden staj sürem normalden 2 yıl daha uzun sürdü. 2004 yılında lisansımı tamamladım. SMM için tekrar başvuru yapmak istedim, fakat bu lisans tamamlamam oda için birşey ifade etmiyordu, oda benim şuan önlisans programına dahil olduğumu söylüyerek önlisans işlemlerimi biitirip sm ruhsatını aldıktan sonra. Smm için tekrar müracat yapmam gerektiğini aksi takdirde önlisanstan kazanmış olduğum staj kabulumun ve staj sürelerimin iptal edileceği söz konusu idi .. bende bunu göz önüne alamadım cünkü bayağı riskli bir yöntemdi.. sonucta önlisasn programımı araya giren askerlik sürem de bittikten sonra tamamladım. ve 13.05.2008 tarihinde Sm ruhsatımı aldım ..Smm ye geçiş için tekrar başvuru yaptım 2008 Kasım dönemi smm yeterlilik sınavlarına girdim. bu sınavdanda tek ders haric diğerlerinden kaldım. aldığım 40 puanlık dersler için itiraz ettim. geri kalan iki ders içinde tekrar sınav bedeli ödedim..

Anlayacağınız muhasebeci olmak gerçekten cok meşakattli ve zor bir iş bu işi bilmeden sadece serbest muhasebeci Malimüşavirlik belgesini almak yetmiyor bence arkadaşlar... İnanın ömrümü yedi bitirdi bu durum, yıllardır bu mesleğin içerisindeyim hala bilmediğimiz bircok konu var herğün kanun ve mevzuatlar değişmekte, oturmuş bi sistemimiz yok .
Bizler Muhasebeci olarak sadece Mükelelfler ne kadar vergi ödeyecek onları hesaplıyor ve cıkarıyoruz. tam anlamıyla muhasebe standartlarını Türkiye genelinde uygulayan yok denecek kadar az sayıda olduğunu düşünüyorum..
Bize bakış acılarınıda şöle düşünüyorum tabiki sizin için yanlış olabilir ama sürekli para kazandıran ticari bir eşya gibi gördüklerine inanıyorum.. umarım sonumuz daha iyi olur..

ybayraktar ' Alıntı:
Arkadaşlar Serbest Muhasebeciyim Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmak için neler yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sınava gireceğimi biliyorum ama sınav tarihleri, geçmiş yılların soruları ve bu paralelde fikirlerinizi beklemekteyim
SM ünvanına sahip meslek mensupları 3568 sayılı yasada yapılan düzenleme sonucu sınava girerek SMMM olma hakkına sahipler, sınav sonucu başarısız olacak adaylar SM ünvanlarını kullanmaya devam edecekler. Sınavla ilgili düzenlemelere ilişkin daha yönetmelik yayımlanmadı. Ancak SM den SMMM liğe geçiş için başvuracak Meslek Mensuplarının, halen devam eden SMMM yeterlilik sınavlarından ayrı bir sınava tabi tutulacaklarını ve esasen çok üzülmeyecekleri bir sınava tabi olacaklarını düşünüyorum.

Ogün Güneş ' Alıntı:
ybayraktar ' Alıntı:
SM ünvanına sahip meslek mensupları 3568 sayılı yasada yapılan düzenleme sonucu sınava girerek SMMM olma hakkına sahipler, sınav sonucu başarısız olacak adaylar SM ünvanlarını kullanmaya devam edecekler. Sınavla ilgili düzenlemelere ilişkin daha yönetmelik yayımlanmadı. Ancak SM den SMMM liğe geçiş için başvuracak Meslek Mensuplarının, halen devam eden SMMM yeterlilik sınavlarından ayrı bir sınava tabi tutulacaklarını ve esasen çok üzülmeyecekleri bir sınava tabi olacaklarını düşünüyorum.

işte bu sınav onları sevindirecek ama bizleri de o kadar zorlu sınavlarla boğuşmak zorunda kaldığımız için üzecek.

(işte bu sınav onları sevindirecek ama bizleri de o kadar zorlu sınavlarla boğuşmak zorunda kaldığımız için üzecek.)

yazdığınızdan cıkardığım anlam itibari ile üzüldüm gerçekten sanki sm ruhsatı alanlar hiçbir uğraş olmadan almış.. smm olmayada hakkı yok gibi sanırım olaylara herkes kendi acısından bakıyor

kafkas ' Alıntı:
(işte bu sınav onları sevindirecek ama bizleri de o kadar zorlu sınavlarla boğuşmak zorunda kaldığımız için üzecek.)

yazdığınızdan cıkardığım anlam itibari ile üzüldüm gerçekten sanki sm ruhsatı alanlar hiçbir uğraş olmadan almış.. smm olmayada hakkı yok gibi sanırım olaylara herkes kendi acısından bakıyor

bu satten sonra kimse yoğurdum ekşi demicek nasıl olsa.herkes işine ne geliyosa öyle düşünüyo.en iyisi bu konuyu es geçmek.

Ogün Güneş ' Alıntı:
ybayraktar ' Alıntı:

ilginize teşekkür ederim ogün bey.

Eğer lisans diplomanız var ise şu an içinde sadece smmm sınavlarına girmek için başvuru yaparak ve sınavları kazanarak sm den smmm ye geçebilirsiniz.

2007 ve ya 2008 dönemlerinden beri aynı sınava tabi tutuluyorlar bildiğim kadarıyla...evet önceki yıllar ayrı ve daha kolay bir sınavdı fakat artık yok yinede odanıza sorun derim ben...

Ynt: SM den SMMM ye geçiş hk.

Odamız tarafından, 06.08.2008 tarih ve 14313 sayılı yazı ile Serbest Muhasebeci meslektaşlarımızın, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olabilmeleri ile ilgili bilgilendirme yazısı gönderilmiştir.

Bu kapsamda, yapılacak çalışmaya temel teşkil etmesi açısından ekteki formun eksiksiz doldurulması ve ekleri ile 30.04.2009 tarihine kadar Odamıza başvurulması gerekmektedir. Sınav başvuru dosyası ve hazırlanması gereken evraklar daha sonra yönerge ile ilan edilecektir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Odamız her konuda sizin yanınızda olacak, eğitim ve sınav sürecinde her türlü desteği verecektir

DUYURU

SM ? SMMM Geçiş Sınavları

5786 Sayılı Yasa ile 3568 Sayılı Yasa?ya eklenen geçici 11.madde kapsamında yapılacak SM ? SMMM?ye geçiş sınavları ile ilgili yönerge çalışmaları devam etmekte olup; sınav ile ilgili usul ve esaslar önümüzdeki günlerde Odalarımıza ve meslek mensuplarımıza duyurulacaktır.

Birliğimiz tarafından yapılacak Eğitim ve Sınav Programı?na esas teşkil etmek üzere; Serbest Muhasebeci unvanlı meslek mensuplarımızın linkte örneği bulunan formu doldurarak ekleri ile birlikte en geç 30.04.2009 tarihine kadar bağlı bulundukları odaya müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bilgi edinilmesi rica olunur.

Saygılarımızla

Dr. Masum TÜRKER
Genel Başkan

SM-SMMM Geçiş Sınavı Bilgi ve Talep Formu'nu pdf formatında indirmek için tıklayınız.
http://www.turmob.org.tr/sistem/FCK...files/file/Sm_smmm_gecissinavi_talep20_03.pdf
Daha Detaylı bilgi için
http://www.turmob.org.tr/TurmobWeb/turkce/haberdetay.aspx?Id=210

İlk kanun çıktığında bazı ruhsat alanlar nasıl aldı sanıyorsunuz? V dairesinde kaydı olan biri gidip ben muhasebecilik yapıyorum diyerek ruhsatlandı. Her geçiş sürecinde olduğu gibi bunda da bazı sıkıntılı durumlar olacaktır.

Siz hiç ünvana bakım muhasebeci seçen mükellef duydunuz mu? A bu sm imiş ben defterlerimi tutturmam diyeni? Büyük firmalar ise zaten smmm ünvanını yeterli görmez yanında daha bir çok kriter ister. Mükellefin baktığı maalesef daha az paraya nasıl hallederimdir. Zaten o yüzden kendine muhasebeci diyen korsanlar cirit atıyor.

herkes kendine göre haklı bir taraf bulur sanırım. sm ler yoldan geçerken belgeyi dağıtıyorlardı, geçerken aldılarya, o yüzden smmm ünvanı almak onların hakkı değil. sm ler çalışıp para kazanırken, smmm ler vize final derdindeydi.
tamam bunlar güzel, haksızlığa karşısınız.
peki ben ticaret lisesine gidip, 3 sene muhasebe görmüşken, bana türkçe dersi, matematik dersi gösterilmemişken, bana üniversite sınavında muhasebe öğretmenliği bölümü için bile türkçe matematik sorusu sorulurken, bu hak duygularınız neredeydi.
git düz liseye türkçeni gör, matematiğini gör, istediğin bölüme rahatça git, muhasebe nedir bilmeden üniversite bitir, sonra iki senede belge al, bide gel burda tafra yap. nasıl içleri rahat ederek smmm olurlarmış.
asıl bu dediğim şekilde 2 senelik bir stajla bu belgeyi alanın nasıl içi rahat edecek derim ozaman.
bu beğenmediğiniz sm ler belgeyi alana kadar, 3 sene ticaret lisesi okulu okudu, 2 sene lisede staj yaptı (hamallığa kadar yaparak), daha sonra yıllarca bir büroda çalıştı, doğru düzgün para almadan, daha sonra kendini belli bir seviyeye getirdi, ondan sonra ancak ssk lı olma staj yapma hakkını elde edebildi, sonra 4 sene staj 3 tane sınav verdi. hemde bu sınavları üniversite okuyanlar gibi, tek işi ders çalışmak olarak deği. gece 11-12 lere kadar işyerinde çalıştıktan sonra, belkide uykusuz gecelerde çalışarak verdi bu sınavları.
sende gel daha 2 senelik muhasebe stajınla( onuda yaptıysan), mali müşavirim, sm benle nasıl eşit olur de.
gerçekten de eşit olamalı, sm lere haksızlık oluyor burda.

eskileri bilemem fakat ben belgemi o kadar kolay almadım liseden sonra 6 yıl başkasının kahrını bedava çalışarak çekmek kolaymı sanıyorsunuz ne farkı var siz 4 yıl ünüversitede rezillik çektiniz biz bedava muhasebe bürolarında hammal gibi çalıştık sonuçta 3 ayrı sınava girerek aldık bu belgeyi herkez kendi çektiğini bilirmiş bence hiç bir şey küçümsenmemeli sm olabiliriz fakat bu kadarda olmaz sözleriniz çok ağır. Mustang06 teessüf ederim.

dediğin gibi, olsun, senin oğlun uşağın on olsun ne deyim. :)
bu arada, ben lise değil yüksek okul mezunuyum.
lise mezunundan iki sene fazla okudum diyede, kendimi beğememi gerektiren birşey göremiyorum.
yok sen diyorsanki ben senden iki sene fazla okudum, ben senden çok üstünüm.
saygım var, sen üstün ol.

yukardaki yazdığın yazıyı bir okursan, konuya aileni karıştırdığına pişman olursun sanırım.

geçiş sınavları sonucunda smm olan arkadaşlar smm haklarının hepsini kullanamayacaklar. Söylenen ve bildirilen görüş bundan ibaret, sadece mesleki standartlaşma adını isimler aynı olacak. Ayrıca Smm olupta mesleğin icratını işleyişini tam anlamıyla bilmeyen arkadaşlarımız daha coğunlukta bunuda göz ardı etmemek gerekir öle tanıdığım sm ler varki 100 smm nin 80 ine kök söktürür. burda meslek mensubu olan arkadaşlar birbirlerini eleştirmek yerine bizler neler yapabiliriz onu tartışmamız gerkir en basitinde başımızda bi bela gibi duran ceza miktarlarını düşürebilirmiyiz veya meslekteki eksiklikleri nasıl giderebilirz onları konuşallım..saygılar

Arkadaşlar ben ticaret lisesinden mezun oldum lise stajı yaptım sonra SM stajı başlattım ve büroda çalışmaya devam ettim 2. yılımda büronun hemen hemen bütün yükü omuzlarımdaydı o zamanlar işhanında birkaç SMMM stajı yapan arkadaş takıldıkları yerlerde benden yardım almak için gelirlerdi 4 yıl okuyosunuz ama pratikte hiçbişey yok kanunu sadece okumak yetmiyor birde uygulamada bunları görmek lazım birde şunu anlamıyorum SM lerin girdiği sınavla SMMM sınavı arasında ne fark var farklı ülkelerdemi yaşıyoruz aynı VUK aynı GVK aynı KVK aynı KDV kanunu aynı Meslek kanunu hangi ders farklı veya SM sınavında bu kanunlarla ilgili sorulmayan soru mu var tek fark SM sınavında 4 saatte bütün dersleri tek sınavla veriyorsunuz SMMM sınavında rahat rahat hepsine çalışabiliyorusunuz bi dersi ver sonra diğerine çalış daha kolay, ben daha sonra aöf işletme bitirdim ve şuan SMMM yim. SM sınavından 65 SMMM den 75 ortalama aldım ve staj yapıp yeterliliğe giren arkadaşlar gibi staj notumda yoktu ortalamamı yükseltecek Şunu söyleyebilirim girilen sınavlar arasında hiçbir fark yok ayrıca SM olanlar SMMM den daha tecrübelidirler. Ama tabiki üniversite okumak insana ayrı bir vizyon ayrı bir bakış açısı kazandırıyor eğitim şart herkes mutlaka enazından üniversite mezunu olmalı ama Mali Müşavir olmak demek SM den daha çok mesleki bilgiye sahibim demek değildir. Saygılarımla

çok üzgünüm ama anlatılmaz yaşanır.sm lerin geçiş sınavına girenler.smmm yeterlilik sınavına tabi olup ona göre belge alırlarsa belki daha fazla saygı duyabilirim.kanun aynı kanun ama sınav sorularının çapı aynı değil. zaten 4 saatte yata yata belge alanla.dışarda 2 gün sınava girenin hali bir değil.bu arada her emeğe saygı fakat emek maliyet açısından herşey veherkes aynı değil.bu kişilerin değil bu tür kanun çıkaranların yanlışı.belgenin niteliği ve niceliği bizim insani yanlarımızdan büyük ve önemli değil.fakat meydana gelirken katlandığımız maliyetler ve basamaklar arasında büyük farklar var.bunları kabul etmek gerekir.herkese başarılar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...