SMMM ler Vergi Dairelerince Aranmaya Başladı

Ynt: SMMM ler Vergi Dairelerince Aranmaya Başladı

Kanununda belirtildiği gibi damga vergisinin mükellefi, kağıtları imza edenlerdir ve vergiden beraber sorumludurlar.

Benim fikrim şu :

Sözleşmeye ait damga vergisinin hangi taraf tarafından ödendiği önemli değildir. Önemli olan imzalanan her nüshanın ayrı ayrı damga vergisinin ödenmesidir. Yarı yarıya da ödenebilir, sadece tek bir taraf da ödeyebilir. Sözleşmeler iki taraf tarafından imzalandığına göre hukuken beraberce tanzim edilen evraklardır.

Ben şöyle uyguluyorum : Muhasebe sözleşmelerini tek nüsha düzenliyorum. Sözleşme metninde, imzalanan sözleşmenin bende kalacağı, müşteriye ise bir kopyasının verildiği yazılı. Sözleşmenin damga vergilerini müşterilerim ödüyor, tahakkukları onların adına düzenleniyor. Sonuç olarak imzalanan her sözleşmenin damga vergisi ödenmiş durumda. Zaten bildiğiniz gibi örneğin A.Ş. ile yapılan sözleşmelerde, sözleşmeye ait damga vergisinin anonim şirket olan taraf tarafından ödenmesi zorunludur.

Saygılarımla

Ynt: SMMM ler Vergi Dairelerince Aranmaya Başladı

ben de mükellef adına yatırdım dv yi hatta vergi dairesinden bu şekilde yönlendirdiler
tek nüsha olmasında mükellefe kopya vermekte fayda var, ben de kontrol ettiler tek nüsha mı diye.....içim rahat işime bakarım artık