Smmm Limited Şirketinde makbuz ve kuruluş.?

geçmiş konulara baktım ama net bir bilgi bulamadım

-limited şirket olarak faaliyete başlayan smmm ortaklar mükelleflerine nasıl makbuz kesiyorlar?
-ortaklar olarak şirketin kuruluşunda nelere dikkat etmeliyiz?

bu konuda bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz

teşekkürler

Ynt: smmm ltd şti

cetvel ' Alıntı:
Makbuz değil fatura kesiyorlar. stopaj söz konusu değil.

+1 ayrıca ltd.şirket bence hiç mantıklı değil stopaj kesilince hiç olmazsa vergi ödemiyormuş gibi oluyor.. zaten tahsilat zor ücretler düşük birde vergi yükü çıkmasın

Ynt: Smmm Limited Şirketinde makbuz ve kuruluş.?

1.000 brüt ücret
180 tl kdv
1180 tl tahsil edilecek tutar
-------------------------------------------

1000 brüt
180 kdv
200 stopaj
980 tahsil edilecek tutar

1180-980=200 tl fark

şahıs olunması durumunda kademeli vergi oranları uygulanmakta, şirkette sabit. Elde edilecek yıl sonu karına göre bir hesaplama yapılabilir. Tabi ortaklara dağıtılacak kar payı üzerinde ki vergi de dikkate alınabilir. Ancak çok da fazla fark olacağını sanmam. Sıkıntı şurada, kültür olarak profesyonel iş hayatına uygun değiliz, uygun olanlar da zaten aile şirketi olarak büyümekteler. Meslek te biraz bağımsızlılığı tetikliyor. Sonra büyük firmalar geliyor küçük büroların elindekini kapıyor. Kabukları kırmak lazım bazen.

Ynt: Smmm Limited Şirketinde makbuz ve kuruluş.?

şahıs olarak (tek başıma) büro açmayı düşünmedim hiçbir zaman..

bir kişinin her gün değişen vergi mevzuatı, sgk vs.. her konuda uzmanlaşması çok zor bir ihtimal bana göre.

devir pastayı hazırlayıp tek başına yeme zamanı değil :) pastayı dilimlere böldük biz de kurduk şirketi, hakkımızda hayırlısı inşAllah :)