SMMM mesleği

Arkadaşlar meraba ben bu yıl yeni mezun oldum.Daha önce herhangi bir mali müşavirin yanında çalışmadım.Fakat ilerisini düşündüğümüzde mali müşavirliik mesleğinin güzel bir meslek olabileceğini düşünüyorum.23 yaşında olmama ragmen henüz staj dahi başlatmamış olduğumdan geçmi kalmışımdır.Bu mesleğe girmek için geç kalmış olabileceği mi düşünüyorum yani 2 yıl stajyerken ben nasıl geçinicem stajyer parakazanabiliyor mu bu işten?

Ynt: SMMM mesleği

Söylediklerim sadece bir tavsiyedir. Meslekte deneyimin olmadını söylemişsin. Bu yüzden staj sınavını kazanırsan iş görüşmelerine gidince stajyer maaşı belki alabilirsin ssk nı cebinden yatırda derler. Abuk subuk şeylerle karşılaşabilirsin. Emeğinin sömürüldüğünü zamanla anlarsın, emeğin sömürüldükçe yavaş yavaş ben bu sınava girmeseydim, pişman oldum deyip artık kafanı vurursun sağa sola. Benden sana tavsiye madem ki yeni mezunsun kpss sınavına gir güzel bir puan al. Bu puan sonucunda maliye bakanlığı vergi denetim müfettişliği sınavına gir. Zaten kamuda belli bir yıl çalıştımmı kamuda geçen süren stajdan sayılıyor. Kamuda çalışırken de smmm sınavlarına girebilirsin. Elinde yine ruhsatın olur sıkıntı çıkmaz. Vergi denetim elemanı olursan artık smmm ler karşında üstad derler bir forsun olur. Kamu gücünü kullanırsın. Saygınlığın olur. Günümüz koşullarında güzel de maaş alırsın.

doneri ' Alıntı:
Söylediklerim sadece bir tavsiyedir. Meslekte deneyimin olmadını söylemişsin. Bu yüzden staj sınavını kazanırsan iş görüşmelerine gidince stajyer maaşı belki alabilirsin ssk nı cebinden yatırda derler. Abuk subuk şeylerle karşılaşabilirsin. Emeğinin sömürüldüğünü zamanla anlarsın, emeğin sömürüldükçe yavaş yavaş ben bu sınava girmeseydim, pişman oldum deyip artık kafanı vurursun sağa sola. Benden sana tavsiye madem ki yeni mezunsun kpss sınavına gir güzel bir puan al. Bu puan sonucunda maliye bakanlığı vergi denetim müfettişliği sınavına gir. Zaten kamuda belli bir yıl çalıştımmı kamuda geçen süren stajdan sayılıyor. Kamuda çalışırken de smmm sınavlarına girebilirsin. Elinde yine ruhsatın olur sıkıntı çıkmaz. Vergi denetim elemanı olursan artık smmm ler karşında üstad derler bir forsun olur. Kamu gücünü kullanırsın. Saygınlığın olur. Günümüz koşullarında güzel de maaş alırsın.

aynen katılıyorum bu fikre imkanın varsa maliye denetmenlik sınavlarına kafa yor bu benim fikrim...

bu iş artık zengin işi oldu gibi eğer babanın parası varsa sana 3 yıl daha bakarım diyorsa ve sende 3 yıl boyunca 600-700 tl arası bir parayla yaşarım diyorsan deneyebilirsin. heee bi de cd parası dosya parası sınav parası vs vs bir sürü ek masraflarda sonradan can sıkar söyleyim...

doneri ' Alıntı:
kpss ye başvurdun,çalıştın,sınava girdin,kurumun sınavının açıklanmasını bekledin,

belki 6 ay-1 yıl içinde kurum açıkladı,diyelimki puanın tuttu,kurumun yazılı sınavına girdin,yazılıyı geçtin,

torpil ve ya referans buldun,mülakatıda geçtin diyelim...herşey olumlu gitse süreç minimum 1,5-2 yıl

çok kolaymış gibi yazmışsınız...