SMMM Oldum Ama Boşmuş En İyisi Memurluk Heralde

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: SMMM Oldum Ama Boşmuş En İyisi Memurluk Heralde

Lisans yerine lise bildirilip kpss girilip bir yere yerleşildikten sonra durum öğrenilirse işten çıkarılırsınız. Lisans sınavı ile ancak lisans kadrolarına girilebilir.

lisans düzeyinde sınava girilse -Ortaöğretim ve önlisansların tercih edeceği yerler tercih edilebilir mi peki?

Bildiğim kadarı ile edilemiyor.

hayır, hepsi için ayrı kadrolar açılıyor...
ortaöğretim mezunu, önlisans ve lisans mezunu adayların tercih kılavuzu ayrı ayrı yayınlanıyor. herkes mezuniyetine göre kendi kılavuzundan tercih hakkına sahip.

smmm olmak için çalıştığım kadar başka bi derse çalışsaydım belki bi işe yarardım. Yaş olarak bu smmm yüzünde 3 sene kaybettim. ama bişey kazanamadım.

kapot bey;
sen ilk önce hangi işi yapacağına karar ver,zannedersem belgen var ama tecrüben yok,belge herşey değil tecrübe de lazım,bence başka maceralara girme kardeş,biraz sabret allah yolunu açar...

bence de bu belgeyle illa büro açmak gerekmiyorki para kazanmak için, şirketlerede arıyorlar belge sahibi muhasebeci. bence de tecrübesi olmadığı için bu karara varmış.

sn kapot;
smmm ünvanını alamamış ama piyasada defter tutan bir sürü muhasebeci geçinen insan var. belkide işlerin yürütülmesini bazı smmm lerden bile daha iyi biliyorlar üstelik. lakin maliye müfettişide olsanız smmm de olsanız bilirkişide olsanız yine kendiniz olacaksınız. Eğer bir dükkana girip vergi levhasına bakıp kasada iş yeri sahibiyle bir iletişim kuramıyorsanız, hiçbir arkadaşınız yoksa yada var olanlar sizin smmm olduğunuzu bilipte kimseye sizi tavsiye etmiyorsa, mavi yaka ilanlardan kendinize uygun iş bulamıyorsanız, başka alternatifleriniz olduğu sürece bir işte asla durmayacaksanız. o yüzden bir işte uzmanlaşıp hizmet kalitenizle müşterilerinizin sizi farketmesini sağlayabilir, istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.

Merhabalar

Forumda yeniyim.Her forumda oldugu gibi bu forumdada sivri yenilerden olmamak icin uzun sure takip ettim forumunuzu.Ama bu forumda yazilanlar biraz moralimi bozdu.Ozellikle Mbuse hanim meslekle alakali olmayan universite mezunlarini postaliyoruz diyor.
Ben orgun bir universitenin maliye bolumunden mezun oldum(Meslekle alakam yok) Lise sondan beri SMMM olmak istiyodum o ayri bir konu.2008 de mezun olur olmaz Haziran SMMM staj baslatma sinavina girip basarili oldum ve stajimibaslattim.6 ay Muhasebe burosu deneyimimden sonra Kismen meslekle alakam oldu.Eski patronum Mbuse* gibi dusunseydi suanda Uluslararasi bir sirkette calisiyor olamazdim.Uzun lafin kisasi kimse anasinin karninda ogrenmiyor bu isi.Dunyanin saygin ulkelerinde ozelliklede batili ulkelerde de CPA yani turkiyedeki ifadesiyle SMMM olabilmek icin birakin master i post master yapmaniz gerekiyor.Ki Turkiyede ne sartlarda muhasebeci yada daha derin bir soylemle SMMM olundugu belli.
Evet meslekle alakam yok ama iyi derecede ingilizcem var allaha sukur.Hollanda'da Vrije universtiet de Muhasebe ve Denetim bolumune kabul edildim.Umarim 5 sene sonra Meslekle alakasi olandan* , staji baslatmisda bi ise yaramamis diye elestirenden* daha iyi yerlerde olacagim yada belki o zaman Turkiyede SMMM lik sayginlik kazanir..

Saygilar

sayın kapotcum kusura bakmaama, bu mesleğe bilinçsizce bir girişiniz olduğunuzu hemen sezinledim ve bilinçsizce de çıkışınızı herhalde yakın bir zaman içerisinde göreceğiz.senin gibiler bu mesleği ayağa düşürürler.2 yıl bilinçsizce staj yap,muhasebe bürolarında amaçsızca çalış sonrada es kaza smmm ruhsatını al( mesleki açıdan yetersiz olanlar bile alabiliyorlar bu ruhsatı kapotcum, nerden mi biliyorum senden değil tabiki, çevremde smmm olmuş yani kısaca ruhsat almış diyelim buna bir çok arkadaşım var da onlardan biliyorum.)aynı senin gibi onlarda bilinçsizce amaçsızca geçen onca yıllar dan sonra eee neymiş efendim tecrübe isterlermiş miş falan filan.tabiki tecrübe isteyecekler kapotcum.senin işin şuna benzemiş.liseyi bitiren birisi ne olacağını şaşırmış üniversite sınavında pek çok meslek dalına yönelmiş tercihlerini yapmış ama özellikle istediğini değilde başka bir branşı kazanmış.(işletme istemiş ama çalışma ekonomisi ve end.ilişkilerini kazanmış gibi) ne yapalım okuyalım demiş ama isteksizce arzusuzca ve bir şekilde mezun olmuş gel gelelim iş yok niye mi yok kusur sende be kardeşlik ondan misali.sen bu kafayla büroculuk falan yapamazsın arkadaş git denize at kendini.yazık sana sana emek veren anana ve babana sana onca para döktüler çocuğumuz mali müşavir oldu dediler ümitlendiler ama onların ümitlerini boşa çıkardın.tekrar ediyorum git kendini denize at.

sayın partak neden ben kendimi denize atacakmışım anlamadım

anam babama neden yazık olsun anam babam benimle guru duyodur emin olun. Ben bu ruhsatı bileğimin hakkıyla aldım. Bende bi bilgi olmasa bu ruhsatı alamazdım heralde bende sadece güvensizlik var onu da kabul ediyorum. Bana dua edin YMM düşünüyorum inşallah en kısa zamanda (tabi 10 yıl sonra) ymm olarak karşınıza çıkacam. Anamdan babamdan ALLAH razı olsun tabi ama ben şimdiye kadar hem okudum hem çalıştım aileme de destek oldum bu arada ruhsat param dahil bütün masraflarımı ben kendim karşılamışımdır. Dürüst olduktan sonra azimli olduktan sonra ALLAH İŞİMİ HEP RAS GETİRMİŞTİR ÇOK ŞÜKÜR.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...