fonradar

SMMM Ruhsatıma Zarar Gelir mi ?

mavisakal_79

Katkı Sunan Üye
şimdi konuyu şöyle toparlamak istiyorum.

ben bir firmada muhasebe departmanında çalışıyorum. smmm ruhsatım var fakat şirketin tam tastik sözleşmeli ymm si olduğu için ben beyannamelerde imzamı kullanmıyorum. yani aktif olarak mali müşavirlik yapmıyorum. ssk lı personelim sadece.

işveren muhasebeyi yeniden dışarda tutma kararı aldığı için görevime son verdi. ama malumunuz çoğu şirkette olduğu gibi maaşlar asgari ücrete yakın tutarlar üzerinden gösteriliyor. ben bu zamana kadar hazırladığım bordrolara imzamı attım. ama tazminatımı aldığım gerçek maaşın brütleşmesi üzerinden hesaplanmasını istiyorum. ama aklıma takılan şöyle iki konu var.

- ben patronlarımdan bunu talep edeceğim. fakat bunu reddederlerse bordroları da imzaladığımı göz önüne alırsak (son bordro ve ibraname hariç) dava açarsam kazanma şansım varmı? biraz araştırma yaptım gerçek ücretin tespitinde meslek kuruluşlarından bilgi istiyormuş mahkeme. ruhsatlı mali müşavir olmam benim maaşımın gerçeği yansıtmadığını kolay ispat etmemi sağlar mı?
-
ikinci ve en önemli konu ise ben bu konuda bdava açarsam ve sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenenmekten işverene kesilen cezalar nedeniyle bana da zararı dokunur mu?

bu konuda bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,

Öncelikle hayırlısı olsun. Ancak belirtmeden geçemeyeceğim. Meslek mensupları olarak bizde işverenlere bu tür konularda boyun eğersek vay bu memleketin haline. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın sözünü anımsatıyor bu olay ama yılan bu işte ne yapacağı belli olmuyor. Keşke tüm SMMM'ler ortak bir karşı duruş sergileyebilsek ve bu tür işverenlere en baştan ne yapılması gerektiğini öğretebilsek ve kabul ettirebilsek.

Sorunuza gelince, mahkemede şahitle ispatı kolay. Ayrıca mesleki olarak ruhsatta kanıt olarak maaşın asgari ücret olamayacağına bir göstergedir. Mahkemeden önce SGK ve Bölge çalışmaya, bununla birlikte isterseniz vergi Dairesine başvuruda bulunacağınızı işverene bildirmenizi ve karşılığında hakkınızı ödemesini talep ediniz. Kabul etmezse yukarıda sayılan kurumlara başvurup, alacağınızın sonuçsuz kalması durumunda da son çare olarak Mahkemeye başvurabilirsiniz.

Sizin muhasebe müdürü olarak imza yetkiniz yok ise ve bu şirketlerde Yönetim Kurulu üyesi veya Ltd. Şti'de müdür yetkisine haiz değildi iseniz size cezadan dolayı Rücu hakları olamaz.

Bana göre düşünmeniz gereken olay, Yeminli Mali Müşavirin veya Firmanın SMMM odasına hakkınızda yapabileceği bir şikayet unsuru olup olamayacağıdır. Eğer böyle bir durum yoksa yukarıda ki yola hiç beklemeden başvurun derim.

aklıma şöyle bir soru geliyor istemsiz. odaya yapılan şikayet bana nasıl bir zararı dokunabilir. bugün taktir edersiniz ki bir çok firma bu yöntemi kullanmakta ve muhasebeciler de bu yönteme uygun hareket etmektedir. dolaysıyla odanın da bu uygulamalardan haberdar olmamasını düşünmemiz saçma olur. ben çalışmak zorundayım ve ister istemez ya da maalesef patronların bu uygulamalarına ayak uydurmak zorundayım.

aklıma şöyle bir soru geliyor istemsiz. odaya yapılan şikayet bana nasıl bir zararı dokunabilir. bugün taktir edersiniz ki bir çok firma bu yöntemi kullanmakta ve muhasebeciler de bu yönteme uygun hareket etmektedir. dolaysıyla odanın da bu uygulamalardan haberdar olmamasını düşünmemiz saçma olur. ben çalışmak zorundayım ve ister istemez ya da maalesef patronların bu uygulamalarına ayak uydurmak zorundayım.

Sizinle alakalı olarak karşı atağa geçip muhasebede üzerinize atılı ama asılsız herhangi bir suç isnat edebilirler mi diye geliyor insanın aklına. tabi çamur at izi kalsın diye birşey yok. O yüzden dedim ki olur ya kendi açınızdan bildiğiniz yanlış kayıtlar vardır ve belki sizde göz yummuş olabilirsiniz, nitekim sorumluluk YMM'de olduğu için. Böyle bir suçu üzerinize atabilirler. Ki daha önce karşılaştık.

Sonuç olarak önce işverenle görüşün (tavsiyem noterden ihtarname çekerek hesap bilgisi ve yaptığınız alacak hesabını-gerekçeleriyle beraber- bildirin) ve harekete geçin.