Smmm sözleşme ve damga vergisi hakkında!

stajer34

Katkı Sunan Üye
01.06.20111 tarihinde büro mu açtım.

mükelleflerle temmuz ayı itibariyle sözleşme yapıcam.damga vergisi mükellefiyeti açtırmadım. hangi tarih ile sözleşme yapayım mükelleflerle?

1-damga vergisi mükellefiyetimi hangi tarih ile açtırmak durumundayım? ve bunları hangisi sürede beyan edip ödemeliyim?

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: smmm sözleşme ve damga vergisi hakkınca acill

Öncelikle hayırlı olsun, bol kazançlar dilerim.
1 Temmuz tarihli sözleşme düzenlersen 15 Temmuza kadar vergi dairesine gidip damga vergilerini tahakkuk ettirip elden ödeyebilirsin. Damga mükellefiyeti açtırmana gerek yok. Ben açtırmadım. Çoğu kişinin de olduğunu sanmıyorum.

o zaman 15 temmuz tarihinden itibaren yapsam 30 una kadar sürem olcak dimi?

Mükellefiyet açtırmaz iseniz 15 gün süreniz var beyan için. Mükellefiyet açtırmanıza da gerek yok. Zaten meslek angarya dolu bari kendi işinizde kendinize angarya çıkarmayın.

verdiğiniz bilgiler için teşşekür ederim arkadaşlar

arkadaşlar şu konuya katılmıyorum bence damga vergisi açtırmak gayet mantıklı ben açtırdım kendi büromda sözleşme yaptığım kişilerin tahakkukunu kendim çıkarıyorum vergi dairesinin yoluna düşmüyorum ayrıca sürekli damga vergisinin 1 aylık süreside avantaj birde beyan olmadığı zamanlarda damga beyannamesi vermeye de gerek yok bunlar angarya değil aksine işimizi kolaylaştıran bir uygulama asıl angarya sözleşme yaptığımız kişiler için sürekli vergi dairesinie gidipte beyanda bulunmaktır.

sinanyucel ' Alıntı:
.... asıl angarya sözleşme yaptığımız kişiler için sürekli vergi dairesinie gidipte beyanda bulunmaktır.

Ben sürekli sözleşme imzalayayım, vergi dairesine gitmek angarya olmaz. Sanırım bir çok meslektaş böyle düşünür.

bu damga vergilerini her yıl ödeyecekmiyiz?

Hayır

Ynt: Smmm sözleşme ve damga vergisi hakkında!

stajer34 ' Alıntı:
bu damga vergilerini her yıl ödeyecekmiyiz?

müşteriler ile yaptığınız sözleşmelerin damga vergilerini her yıl ödeyeceksiniz...

Sözleşmenin altına yıllık asgari ücret tarifesine istinaden arttırılacaktır ibaresini koyduktan sonra her yıl neden ödensinki ?
Hatta bunu SMMM neden ödüyor ki açın mükellefe bir sürekli damga vergisi mükellefiyeti çıkarın tahakkuku ödetin gitsin. Sözleşme yaptık anladıkda ben neden adamın damga vergisin ödeyeyimki ?

rooniin ' Alıntı:
bu bir yanlış bilgi ve düzeltilmesi gerekir müşterilerle yapılan sözleşmeler her sene başında yenılenecek ve damga vergisi ödenecektir lütfen bu yanlışa düşmeyelim.

birde bunu smmm ödeyecek diye bir durum yoktur yani sürekli mükellefiyet açtıran için kendi adına tahakkuk ediyor fakat bunu müşteriden talep edebilirsiniz ben şayet öyle yapıyorum.

Peki biz bu sözleşmeyi neden yeniliyoruz yani bunun zorunluluğu nedir. Benim bildiğim yenilemenin zorunluluğu sözleşmedeki ücret artışı e bunun içinde sözleşmeye asgari ücret tarifesindeki artışa göre artacaktır ibaresini koysak olmuyormu, bunu bu şekilde yapan bildiğim büro sahipleri var.

sinanyucel ' Alıntı:
rooniin ' Alıntı:
bu bir yanlış bilgi ve düzeltilmesi gerekir müşterilerle yapılan sözleşmeler her sene başında yenılenecek ve damga vergisi ödenecektir lütfen bu yanlışa düşmeyelim.
Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, eğer düşüncenizde ısrarlı iseniz bir sonraki mesajda konuya danıştay kararları eklerim.

stonhand ' Alıntı:
Peki biz bu sözleşmeyi neden yeniliyoruz yani bunun zorunluluğu nedir. Benim bildiğim yenilemenin zorunluluğu sözleşmedeki ücret artışı e bunun içinde sözleşmeye asgari ücret tarifesindeki artışa göre artacaktır ibaresini koysak olmuyormu, bunu bu şekilde yapan bildiğim büro sahipleri var.
Sözleşme yenileme zorunluluğunuz bulunmamakta, önemli olan ortada bir sözleşmenin bulunması ve bunun asgari 1 yıl süreli olmasıdır. Onun haricinde sözleşmeye istediğiniz ek maddeleri koyabilirsiniz, sözleşme yapılırken konulacak ek maddeler tekrar damga vergisi doğurmaz ama sözleşmenin normal süresinin bitiminden sonra üzerine sözleşmeyi uzatıcı ek madde konulması tekrar damga vergisi mükellefiyeti doğurur.