fonradar

SMMM Sözleşmeleri ve Damga Vergileri.

URUM79

Fenomen Üye
Arkadaşlar merhaba, muallakta kaldığım bir durumu paylaşmak isterim.
Şahsen her yıl müşteri sözleşmelerini yeniliyor ve E-Birlik adımından çıkan matraha göre damga vergilerini adıma tahakkuk ettiriyorum.
Bu konu üzerine karmaşa hakim ve birçok bildiri görüş beyan edildi. Acaba her yıl sözleşme yenilemek damga vergisi tahakkukunu mu doğuruyor.?
Güncelleme yapıldığında damga vergisine gerek yokmu dur.? Yersiz beyanda bulunup adıma külfet mi doğuruyor? Sizler nasıl bir yol izliyorsunuz.?

Sözleşme düzenlendiği müddetçe damga vergisi doğuyor. Başka bir konuda yaşadığım olay; Elelektrik dağıtım firmasıyla 1 ay için sözleşme düzenlenecekti, yetkili memur "bu sözleşmenin çıktısını alırsan damga vergisi ödersin bize" dedi. Sözleşmenin çıktısını almadım, imza da atmadım. Sistemlerinde kayıtlı ama. Online işlemlerden sözleşmeyi de görüyorum buarada.

Smmm sözleşmelerini yenilemezseniz damga vergisi çıkmaz. Eğer ücrette değişiklik yok ise, her yıl yenilemenize de gerek kalmıyor, damga vergisi tahakkuk ettirmenize de gerek kalmaz. Ancak ücrette artış yaptığınızda da yenilenmiş oluyor aslında, bu durumda basılı sözleşme yapmasanızda damga vergisi doğmuş oluyor, bu durumda sözleşme yenileyip, damga vergisinin de ödenmesi gerekiyor, doğrusu budur.

Forumdaşlar konu üzerinden malumunuz 2024 sözleşmelerini Mali Müşavirler Odası sistemi üzerinden tanzim edeceğim. 2023 sözleşmeleri kısmında firma bilgilerinde uzat kısmı var. Burası çok iyi olmuş çünkü uzat denildiğinde firma bilgileri otomatik yeni sözleşme düzenlerken çok rahatlıkla geliyor. Fakat sözleşme tarih ve sözleşme süresine müdahale şansı vermiyor. Sorun özel mi yada genel midir acaba.? Teşekkürler,

Merhaba
Uzat dediğiniz zaman zaten otomatik olarak 31.12.2024 olarak uzatacak. Müdahale edilememesi normal yani sistemsel bir sorun değil. Fiyatları da otomatik yeni tarifelere göre güncelleyebilirsiniz. Sağ çarka tıkladığınız zaman ek protokolü görebilirsiniz, orada tarihler ve kdv dahil ücretler güncel olarak size sunulur.

Merhaba
Uzat dediğiniz zaman zaten otomatik olarak 31.12.2024 olarak uzatacak. Müdahale edilememesi normal yani sistemsel bir sorun değil. Fiyatları da otomatik yeni tarifelere göre güncelleyebilirsiniz. Sağ çarka tıkladığınız zaman ek protokolü görebilirsiniz, orada tarihler ve kdv dahil ücretler güncel olarak size sunulur.
Merhaba, aynen dediğiniz gibiymiş. Ben yeni mali yıla ilişkin yeni bir sözleşme düzenleyecek diye düşünmüştüm. Sözleşme aynı fakat yeni döneme yeni fiyatdan ek protokol şeklinde sunuyor. Yeni tutara göre de damga vergisi tahakkuk ettireceğiz. Teşekkürler,