SMMM staja başlama dosyası ne zaman iptal olur?

herkese merhaba. kasım 2009 da staja başlatma sınavını kazandım. ağustos 2011 oldu hala staja başlayacak yer bulamadım. "Staja başlama sınavını kazandıktan sonra 2 yıl içerisinde staj yeri bulup, stajın başlatılması zorunludur. Aksi taktirde dosya iptal edilmektedir" şeklinde bi ibare var ama benim anlamadığım 2 yıl içinde diyorsa benim hakkım kasım 2011 de dolması lazım. yani benim son başvuru dönemim ağustos 2011 mi yoksa aralık 2011 mi ?

Ynt: SMMM staja başlama dosyası ne zaman iptal olur?

sen herhalde staj süresi ile karıştırıyorsun ama o da 3 yıl oldu.
Staja Başlama
Madde 19- Staja başlama değerlendirmesini başaran aday meslek mensubunun, hangi meslek mensubunun yanında veya gözetim ve denetiminde staja başlayacağı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nca ilan edilir ve yanında staj yapılan meslek mensubuna bildirilir.
Aday meslek mensubu, ilgili staj döneminin ilk on günü içinde staja başlamak zorundadır. Yanında staja başlanan meslek mensubu; durumu bir yazıyla ilgili Odaya bildirir ve bu yazı aday meslek mensubunun dosyasında saklanır.
Aday meslek mensubunun herhangi bir nedenle başka bir Oda faaliyet alanına nakli halinde, kalan süre için staja başlama ile ilgili hükümler uygulanır.

aazakli ' Alıntı:
Staja Başlama
Madde 19- Staja başlama değerlendirmesini başaran aday meslek mensubunun, hangi meslek mensubunun yanında veya gözetim ve denetiminde staja başlayacağı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nca ilan edilir ve yanında staj yapılan meslek mensubuna bildirilir.
Aday meslek mensubu, ilgili staj döneminin ilk on günü içinde staja başlamak zorundadır. Yanında staja başlanan meslek mensubu; durumu bir yazıyla ilgili Odaya bildirir ve bu yazı aday meslek mensubunun dosyasında saklanır.
Aday meslek mensubunun herhangi bir nedenle başka bir Oda faaliyet alanına nakli halinde, kalan süre için staja başlama ile ilgili hükümler uygulanır.

Hayır, arkadaş karıştırmıyor. 2 yıl süresi var ve bu süre içinde her yıl Ocak, Mayıs ve Eylül aylarının ilk gününden onuncu gününe kadar başlatılması gerekir, on günlük süreden kasıt bu. Aşağıdaki kısım, İSMMMO web sitesinde "sık sorulan sorular başlığı altında yer alıyor.

9 Staja başlama sınavını kazandım, çalışmıyorum stajımı ne zaman başlatmam gerekir?
Staja başlama sınavını kazandıktan sonra 2 yıl içerisinde staj yeri bulup, stajın başlatılması zorunludur. Aksi taktirde dosya iptal edilmektedir.

8 Staja başlama sınavını kazandım ne yapmam lazım?
Sınavı kazanan adayların staj başlatabilmesi için, Mayıs, Eylül ve Ocak aylarının 1-10 arasında SSK girişinin yapılması gerekmektedir.

abursali ' Alıntı:
herkese merhaba. kasım 2009 da staja başlatma sınavını kazandım. ağustos 2011 oldu hala staja başlayacak yer bulamadım. "Staja başlama sınavını kazandıktan sonra 2 yıl içerisinde staj yeri bulup, stajın başlatılması zorunludur. Aksi taktirde dosya iptal edilmektedir" şeklinde bi ibare var ama benim anlamadığım 2 yıl içinde diyorsa benim hakkım kasım 2011 de dolması lazım. yani benim son başvuru dönemim ağustos 2011 mi yoksa aralık 2011 mi ?

Sınav Kasım ayında yapılıp Aralık'ta açıklandıysa, Aralık 2011 olmalı. Çünkü önceki cevabımda alıntıya dikkat ederseniz "sınavı kazandıktan sonra" ifadesi var.

Ama hataya mahal vermemek için odanıza sormanız daha sağlıklı olur, telefonla/sözlü değil de, e-posta/dilekçe ile bilgi alırsanız daha iyi bence.

aazakli ' Alıntı:
Staja Başlama

yok staj süresinin 3 sene olduğunu biliyorum da benim takıldığım nokta 7 kasım 2009 daki sınavı kazandıysam sınavı kazandıktan itibaren 2 sene içinde demesine göre 7 kasım 2011 e kadar mı stajı başlatmam lazım zira kasım ayı ağustos ve aralık arasında kaldığı için benim son dönemim ağustos mu yoksa aralık mı bunu bilemedim. bugün odayla görüşmeye gidiyorum. ilginize tşk.

sleepingcat ' Alıntı:
abursali ' Alıntı:

Sınav Kasım ayında yapılıp Aralık'ta açıklandıysa, Aralık 2011 olmalı. Çünkü önceki cevabımda alıntıya dikkat ederseniz "sınavı kazandıktan sonra" ifadesi var.

Ama hataya mahal vermemek için odanıza sormanız daha sağlıklı olur, telefonla/sözlü değil de, e-posta/dilekçe ile bilgi alırsanız daha iyi bence.

7 kasım 2009 sınavı bildiğim kadarıyla kasımın sonunda açıklanmıştı, ben de aralık 2011 diye tahmin ediyorum ama sınavı kazandıktan sonra ibaresi kafamı karıştırdı. bugün odayla görüşmeye gidiyorum. baktım olmuyor artık sgk yı cepten karşılayarak bir yer bulmaya çalışacağım dosyayı yakmamak için. ilginize tşk.