SMMM Stajı ile ilgili

ben açık öğretim fakültesinden yeni mezun oldum kasımdaki smmm staj başlama sınavına gireceğim arkadaşların dediği gibi islam çankayanın kitaına bakıyorum 3 lü set dediler ama tek bir kitabı var piyasa kurs olarakda türmobun kursu ticarii amaçlı diye duydum faydasını gören varmı murat açık öğretim ise çok para istiyor yol gözsterirseniz sevinirim

ben tek seferde tek kaynakla kazandım islam çankaya, ben hazırlandığımda islam çankayanın kitabı tek ciltti , sanırım mayıs ayında ki baskından sonra iki cilt olarak satışa sunuldu bence tek başına yeterli bir kaynak sadece dikkatlice okumak lazım oadanın kursuna katılmadım yorum yapmak istemem ama belirtmeden geçmeyeyim cd lerini alıyorum odanın staj süresince zorunlu gayet güzel buluyorum uygulamayı çok teşekkür ederim düşündükleri için kaç cd di hatırlamıyorum ama gayet faydalı olacağına eminim o kadar cd 300 ytl

dersaneye gitmeni tavsiye etmem.. geçen sene bu zamanlar özel bir dersanesinin 850 ytl SMMM kursuna gittim.. Ancak bana pek faydası olmadı... Kendi çabamla kazandım diyebilirim.. İşin ilginç tarafı sana ders anlatanlarda sınava giriyor ve kazanamıyor... ve siz bu kişilerle sınava hazırlanıyorsunuz..
bu arada türmob un kursu daha ucuz şu sıralar 600 milyon civarı..

kitap olarak İslam Çankaya ve Murat Dersanesinin Staja Başlatma kitaplarını al.. İkisi en iyi kaynaklardır...

sana tavsiyem bol bol soru çöz....

dershaneye felan gitmene gerek yok. islam çankaya nın kitabı gerçekten çok güzel ama benim hazırlandığım dönemde tek kitaptı ve o kitapta en büyük ağırlık finansal muhasebeye verilmişti. Hukuk, Mali tablolar analizi ve maliyet muhasebesi açısından çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. bu eksikliği de Türmob-tesmer yayınlarından faydalanarak giderebilirsin. Bana söyklediklerinde pek kulak asmamıştım ama şimdi ben sana söylüyorum bence hedefin mali müşavirlik olmasın sınava kendini hazır hissettiğinde müfettişliktede şansını dene çünkü emin ol aylık sabit net gelirinin olması çok çok çok daha iyi. başarılar

nihaldn' Alıntı:
dershaneye felan gitmene gerek yok. islam çankaya nın kitabı gerçekten çok güzel ama benim hazırlandığım dönemde tek kitaptı ve o kitapta en büyük ağırlık finansal muhasebeye verilmişti. Hukuk, Mali tablolar analizi ve maliyet muhasebesi açısından çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. bu eksikliği de Türmob-tesmer yayınlarından faydalanarak giderebilirsin. Bana söyklediklerinde pek kulak asmamıştım ama şimdi ben sana söylüyorum bence hedefin mali müşavirlik olmasın sınava kendini hazır hissettiğinde müfettişliktede şansını dene çünkü emin ol aylık sabit net gelirinin olması çok çok çok daha iyi. başarılar

NİHAL HANIM..

ben SMMM stajeriyim.. Müfettişlik veya Hesap uzmanlıgı gibi sınavları kazansam ve bu meslegi icra etmeye başlasam SMMM stajımın durumu ne olur...? Stajımı devam ettirebilir miyim? Bilginiz var mı acaba?

Ynt: SMMM Stajı ile ilgili

NİHAL HANIM,STAJ BAŞLATMA SINAVI İLE MÜFETTİŞLİK SINAVLARINA AYNI ŞEKİLDE Mİ HAZIRLANMAK LAZIM,YOKSA AYRI KİTAPLARMI ALMAK GEREKİYOR?BEN ŞUAN İSLAM ÇANKAYANIN KİTABINDAN SMMM STAJ BAŞLATMAYA HAZIRLANIYORUM.YANLIŞ BİLMİYORSAM KPSS SINAVIYLA KAZANILIYOR MÜFETTİŞLİK DEĞİLMİ?TEŞEKÜRLER

Öncelikle büyük harfler kullanmazsanız forum kurallarını riayet etmiş olursunuz.

Müfettişlik, denetmenlik, uzmanlık vb... sınavları için öncelikle KPSS sınavlarında genel de KPSSP49 dan en az 80 puan almak gerekmekte, bu puan açılacak kurum sınavı için gazetelerde açıklanmakta. KPSS sınavı sadece kurum sınavlarına girebilmek için bir önkoşuldur, eğer kurum sınavına kabul edilirseniz başarılı olmanız halinde sırasıyla test, klasik ve mülakat sınavlarına tabi tutulursunuz, bu sınav konuları hukuk, iktisat, işletme(pek çıkmaz), maliye, muhasebe dallarında yapılır, alanların içeriği yine kurumun ilanında belirtilir ki kısaca yazmak gerekirse
anayasa huk, icra iflas, medeni, borçlar, ticaret, idare,
mikro, makro, ulusarası, türkiye ekonomikisi, para banka
kamu maliyesi, bütçe, vergi hukuku,borçlanma,
genel muhasebe, maliyet muhasebesi,mali tablolar analizi,

SMMM sınavlarında ise
staja başlama sınavlarında sosyal güvenlik mevzuatı, iş hukuku ek olarak gelmekte diğer hukuk bölümleri genel hatları ile sorulmakta KPSS sınavı veye kurum sınavlarındaki kadar ayrıntılı gelmemekte

Kısaca kurum sınavları ile SMMM sınavları ağırlıkları bakımından ayrılmaktadır
SMMM yeterlilik sınavlarında ki konular
genel muhasebe
maliyet muhasebesi
mali tablolar analizi
vergi hukuku
meslek hukuku
genel hukuk
muhasebe denetiminden oluşmaktadır.

peki sonuç olarak ne dersiniz islam çankayadan çalışmaya devammı edelim yoksa kpss için ayrı bir kitapmı alalım ogün bey saygılar...

smmm için islam hoca
kpss sonu A grubu kadrolar için ders başına ayrı kaynak
tabi öğrenmenin sonu yok

bana saçma geldi açıkcası sonuçta o kadar çok dersten smmm staj başlatmaya giriyoruz,kpss dede buna benzer soruların çıktığını duydum ,ayrı kaynağa gerek varmı?Teşekürler Ogün Bey

Bilmiyorum aynı şeyden mi bahsediyoruz, ben kpss sonrası girilebilecek Agrubu kadro sınavları için konuşuyorum, B grubu kadro sınavlarında bahsetmiyorum, eğer amacınız A grubu kadro sınavları ise açıkçası eğer İslam çankaya yetmez yememesinin yanında kalın yazıyorum her derse ayrı kitap lazım ayrıca çalıştığınız kaynaklarında seçkin kaynaklar olması gerekli ayrıca eğer üniversitede kendinizi iyi donatmadıysanız en az 8 ay çalışmanız gerek, fazla karamsarlık olacak ama eğer ülkemizdeki sayılı üniversitelerden mezun değilseniz özellikle ankara siyasal mülakata iyi çalışın derim.

Peki sınav ne zaman ki bu konuda bilginiz varmı?Ayrıca daha mülakat aşamasına gelemedik Eğer gelirsek o konuda yardım isterim sizden,Teşekürler demekki ayrı ayrı kitaplar almak gerek peki sizce
smmm mi olmak yoksa denetmen mi olmak daha kolay,hangisi daha yararlı?

SMMM sınavlarının yapıldığı tarihler kanunda ve sınav yönetmeliğinde belli, Agurubu kadro sınavlarının tarihi belirsiz ancak her dönem yapılmakta, A gurub kadrolar denetmelikle sınırlı değil bunu özellikle belirtmek isterim yukarıda verdiğim yanıtlar denetmenlikle sınırlı değil,
SMMM ve denetmenlik kıyaslaması ile ilgili olarak ben ne SMMM yim ne Denetmen o nedenle yorumlarım yanıltıcı olur, ancak şöyle bir fark var kanımca o da ; önemli olan gireceğiniz sınavlar değil sonrasında takınacağınız kimlik, hangi kimliği daha iyi taşıyabilecekseniz o yöne eğilmenizde fayda var sanırım bu noktada muhakkak kişiliğinizi de yapacağınız tercihe dahil edin.

Biraz özele girer gibi olacak ama siz ne işle meşgulsünüz bu konularda yorumlar iyi yorumlar yapıyorsunuz?Haklısınız önemli olan sınavlara girmek değil hedef seçip ona yönelmek önemli olan ,Açıkçası bahsettiğiniz A kadrosu ve B kadrosundan bir bilgim yok araştıracağım,teşekürler...

SINAV TARİHİ : 16 HAZİRAN 2007

SINAV YERİ : ANKARA

ATAMA YAPILABİLECEK BOŞ KADRO SAYISI
Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan Gelir Uzman Yardımcılığı kadroları için azami atama yapılabilecek boş kadro sayısı 250 adettir.

SINAVA KATILMA ŞARTLARI
1- ÖSYM tarafından 10-11 Temmuz 2004, 02-03 Temmuz 2005 ve 01-02 Temmuz 2006 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Puan No: KPSS P 49 bölümünden 75 ve daha yüksek puan almış olmak (Sınava katılma şartlarını taşıyan ve usulüne uygun olarak başvuranların sayısının 1500 kişiden fazla olması halinde, puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere ilk 1500 aday giriş sınavına alınacaktır. Eşit puan almış olmaları nedeniyle 1500?inci sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde, bu adayların tümü sınava çağrılacaktır.),

2- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinin (A) fıkrasında belirtilen genel şartları taşımak,

3- Üniversitelerin en az dört yıl süre ile eğitim veren siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme ve idari bilimler fakülte veya yüksekokulları ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki dört yıl süreli fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak,

4- Yazılı sınavın yapılacağı yılın Ocak ayı başında 30 yaşını doldurmamış bulunmak,

5- Askerlikle ilgisi bulunmamak,

6- Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmamak,

7- Daha önce Gelir Uzman Yardımcılığı giriş sınavına katılmamış veya en fazla iki kez katılmış olmak,

8- Süresi içinde başvurmuş ve başvuru belgesi ile birlikte istenen belge ve bilgileri vermiş bulunmak.

Genelde istedikleri KPSSP49 dur, bu puanda genel kültür, genel yetenek, ingilizce, muhasebe,iktisat,maliye,hukuk konularından alacağınız puanlar hesaba dahil edilir, yanlış hatırlamıyorsam iktisat, maliye, hukuk 0,2, muhasebe 1,5, ingilizce 0,1, genel kültür ve yetenek 0,15 idi. Sınava çağırılacaklar için en az 75 puan isteniyor ancak bunun taban puanı 84 e kadar çıkar sanırım. Başarılar dilerim.

ogün bey ben henüz kpss ye girmedim size kpss sınav tarihini sormuştum ben,2004 yılında 75 puan almıştım ama geçerliliği doldu sanırım sınava başvuru yapamam ama yeni yapılacak kpss sınavına girebilirim,çok teşekürler...

2004 kpss geçerlilik süreleri uzatıldı. osym sitesinden bilgi alabilirsiniz.

ösym sitesine baktım ama rastlamadım hem benim kpsss 49 puan yok nasıl olcak peki demekki bu sınava giremiyorum kpss99 puan olmasın teşekürler...

yel1981 ' Alıntı:
ösym sitesine baktım ama rastlamadım hem benim kpsss 49 puan yok nasıl olcak peki demekki bu sınava giremiyorum kpss99 puan olmasın teşekürler...

KPSS de A grubu sınavında Kpss 49 vardır. Eğer B grubu iseniz yada İngilizceye filan girmediyseniz olmayabılır.

KPSSP49 un hesabı için öncelikle sınav tarihinde üniversiteyi bitirmiş yada bitirebiliyor olmanız gerekmekte akabinde kabaca cumartesi sabah oturumunun ikinci bölümünde dağıtılan ingilizce sorularını ve pazar günü sabah oturumuna katılmanız gerekmekte, pazar öğleden sonraki oturuma da katılabilirsiniz ancak burada çıkan sorular P49 u etkilemez.