SMMM ücret tarifesi

Sinem_35

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar, bizim odanın 2011 için açıkladığı himet işi yapan 1-3 işçi çalıştıran limited şirketin asgari ücreti 220 TL gözüküyor. Altta da fiyatlara kdv dahil değildir diyor. Biz şimdi 220+kdv mi kesicez bu şirkete. sözleşme yaparken net 220 TL ödeyeceksiniz demiştim. Şimdi birde artı kdv si çıktı.
Peki muhasebe ücretini asgari ücretin altında alanlar nasıl bir yol izliyorlar. Gerçi sakıncalı bir durum ama, vergi dairesi veya oda tarafından herhangi bir cezayi müeyyidesi var mı ? Yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Ynt: smmm ücret tarifesi

40,91 TL KDV si var. Keşke kdv dahil rakam verseydiniz.

Vergi dairesi sözleşme bedelinin damga vergisi ödemesi yapılmışmı diye kontrol ediyor. Bu sıralarda oda ne yapıyor bilmiyorum.

NİSANLI ' Alıntı:
40,91 TL KDV si var. Keşke kdv dahil rakam verseydiniz.

Vergi dairesi sözleşme bedelinin damga vergisi ödemesi yapılmışmı diye kontrol ediyor. Bu sıralarda oda ne yapıyor bilmiyorum.

peki vergi dairesi asgari ücret tarifesi ile karşılaştırma yapıyor mu ?

Sadece sözleşme bedellerinin damga vergisi tahakkuk kontrolünü yaptı. Zaten ücret tarifsinin kontrolünü müşteri bilgi formu gönderiyuruz odanın yapması daha mantıklı

NİSANLI ' Alıntı:
Sadece sözleşme bedellerinin damga vergisi tahakkuk kontrolünü yaptı. Zaten ücret tarifsinin kontrolünü müşteri bilgi formu gönderiyuruz odanın yapması daha mantıklı

peki asgari ücret altında makbuz kesip ceza veya ihtar yiyen varmı duyduğunuz ?

arkadaşlar asgari ücret tarifesinin altında iş kabul etmeyin lütfen, piyasayı aşağıya çekmek demek bunun kimseye faydası yok en başta kendinize.. yukarıya çıkamıyorsanız en azından listeyi uygulayın.. 2011 tarifesi henüz açıklanmadı ekranda gördüğünüz eski rakamlardır.

yeni yapılan sözleşmenin damga vergisini vergi dairesine ödeme süresi nedir?

iyi çalışmalar

Ynt: SMMM ücret tarifesi

Piyasada asgari ücretin altı değilde uygulama olarak daha çok hiç makbuz kesmiyorlar. Benim SMMM nin makbuzu benim stajım olmasa örümcek ağı bağlayaktı ki adamda ciddi anlamda mükellef var. LTD için ise 220 TL nedir arkadaş resmen asgari ücret çöp olmuş durumda yani bu fiyat gerçekten öyle böyle değil resmen berbat bir fiyat bu şekilde 10 tane LTD tutsanız 2200 TL geliriniz olur ki bu akıl karı değil piyasada düşük hatta çorba fiyatına bile defter tutanlar var ancak benim tanıdıklarım o 220 TL fiyata bırakın LTD yi şahıs firması bile tutmuyorlar.

stonhand ' Alıntı:
Piyasada asgari ücretin altı değilde uygulama olarak daha çok hiç makbuz kesmiyorlar. Benim SMMM nin makbuzu benim stajım olmasa örümcek ağı bağlayaktı ki adamda ciddi anlamda mükellef var. LTD için ise 220 TL nedir arkadaş resmen asgari ücret çöp olmuş durumda yani bu fiyat gerçekten öyle böyle değil resmen berbat bir fiyat bu şekilde 10 tane LTD tutsanız 2200 TL geliriniz olur ki bu akıl karı değil piyasada düşük hatta çorba fiyatına bile defter tutanlar var ancak benim tanıdıklarım o 220 TL fiyata bırakın LTD yi şahıs firması bile tutmuyorlar.

limited şirket dediğime bakmayın yanlış olmuş, bilanço şahıs olacaktı.

Sinem_35 ' Alıntı:
arkadaşlar, bizim odanın 2011 için açıkladığı himet işi yapan 1-3 işçi çalıştıran limited şirketin asgari ücreti 220 TL gözüküyor. Altta da fiyatlara kdv dahil değildir diyor. Biz şimdi 220+kdv mi kesicez bu şirkete. sözleşme yaparken net 220 TL ödeyeceksiniz demiştim. Şimdi birde artı kdv si çıktı.
Peki muhasebe ücretini asgari ücretin altında alanlar nasıl bir yol izliyorlar. Gerçi sakıncalı bir durum ama, vergi dairesi veya oda tarafından herhangi bir cezayi müeyyidesi var mı ? Yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Brüt 220,00 TL
KDV 39,50 TL
Stopaj 44,00 TL
Net 215,60 TL
Teorik olarak en düşük seviye olan asgariden ve üzerinden her ay makbuzunuzu kesmeniz gerekli. Aksi durumda KDV açısından sıkıntı olur, yaptırımı ağır şekilde var. Oda açısından ise, eğer kişilerle sözleşmesiz çalışıyor iseniz belki yaptırımda bulunurlar ancak uygulamada ben görmedim duymadım, belki vardır da ben bilmiyorumdur.

rooniin ' Alıntı:
Sinem_35 ' Alıntı:

Brüt 220,00 TL
KDV 39,50 TL
Stopaj 44,00 TL
Net 215,60 TL

Brüt........ 224,49.-TL
Stopaj..... 44,90.-TL
KDV......... 40,41.-TL
Net.......... 220,00.-TL

Olursa ne olur?

Sözleşmede yazan ücrete kdv dahil değildir. Yani yazan ücret üzerinden kdv hesaplamanız gerekli, aynı ücret üzerinden tevkifat ta gerekli. Bu sebeplerden 220 TL üzerinden KDV hesaplanır. 220 yi net olarak hesaplarsanız sözleşme maddeleriniz ile kestiğiniz makbuzlar üzerinde uyumsuzluk olur.

Olmaz da hadi oldu diyelim, bu sözleşmeyi karşı firmanın avukatının incelemesi ve alacak verecek davası aşamasında kestiğiniz makbuzları ibraz etmeniz durumunda alacak miktarınız her dönem için 5 lira azalır.

Ama dünyanın da sonu değil.

Turmob-Mevzuat Kısmında rastladığım bilgiyi paylaşmak isterim.

Danıştayın buradaki soruyla ilgili verdiği iptal kararı ortada, sonrasında çıkartılan bir konu var mı bilmiyorum. Bilen arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim.

5. Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Ahlak Kuralları ile İlgili Mecburi Meslek Kararı

18 Ekim 2001 tarihli Resmi Gazete?de yayınlanan bu mecburi meslek kararının bazı maddelerinin iptali istemiyle Maliye Bakanlığı, Ankara YMM Odası, Antalya YMM Odası, İzmir YMM Odası, Adana YMM Odası, Bursa YMM Odası, Gaziantep YMM Odası, Eskişehir YMM Odası dava açılmıştır.

Maliye Bakanlığı tarafından Birliğimiz aleyhine Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Ahlak Kuralları ile ilgili Mecburi Meslek Kararının 5/3, 6/3, 11., 12., 20/2. ve 3. maddelerinin iptali istemiyle açılan dava sonucu, Danıştay 8. Daire?ce verilen 22.01.2003 gün ve E:2001/4380, K:2003/294 sayılı kararı ile 6/3, 11/2. ve 12. maddelere yönelik olarak dava reddedilmiş, 11. maddenin 1. fıkrası iptal edilmiş, 5/3 ve 20/2 ve 3. maddeleri hakkında karar verilmesine yer olmadığı hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca, Ankara, Antalya, İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep, Eskişehir Yeminli Mali Müşavirler Odaları tarafından, Birliğimiz aleyhine Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Ahlak Kuralları ile ilgili Mecburi Meslek Kararının 5/3 ve 4., 19. maddesinin avukatlık ile ilgili kısmının, 20/2. ve 3. maddelerinin iptali istemiyle açılan dava sonucu, Danıştay 8. Daire?ce verilen 22.01.2003 gün ve E:2001/4384, K:2003/295 sayılı kararı ile 5/4. maddesine yönelik kısmının reddine, 5/3, 19. maddede yer alan ?avukatlık? sıfatı 20/2 ve 3. maddelerin iptaline karar verilmiştir.

Bu kararlara göre, Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Ahlak Kuralları ile ilgili Mecburi Meslek Kararının; 5/3 ve 19 . maddede yer alan ?avukatlık? sıfatı, 11. maddenin 1. fıkrası, 20/2 ve 20/3 maddeleri iptal edilmiştir.

Bahse konu kararlar uyarınca 18.10.2001 gün ve 24557 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Ahlak Kuralları ile ilgili Mecburi Meslek Kararının aşağıda belirtilen hükümlerinin uygulanması mümkün değildir.

a) ?Defter Tutma ve Finansal Tabloları Hazırlama? başlıklı 5. maddenin 3. bendinde yer alan;

?YMM?ler, muhasebe işlerini ruhsatlı SM ve SMMM?lere yaptırmayan işletmelerin işlerini yapamazlar? hükmü,

b) ?Ücretler? başlıklı 11. maddenin 1. bendinde yer alan;

?Ruhsatlı meslek mensupları yaptıkları işleri, Oda ve Birlik tarafından saptanmış ve ilan edilmiş ücretlerin altında
yapamazlar? hükmü,

c) ?Bağdaşmayan İşler? başlıklı 19. maddenin 1. bendinde yer alan;

?Avukatlık? sıfatı,

d) ?Diğer Meslek Mensupları Aleyhine Konuşma Yasağı? başlıklı 20. maddenin 2. ve 3. bentlerinde bulunan;

?Denetim yapan ruhsatlı bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir veya bir Yeminli Mali Müşavir başka bir meslek mensubu tarafından denetlenmiş ve görüş raporuna bağlanmış işleri denetleyemez. Bu meslek mensupları bölünme ve birleşme durumlarında yaptıkları denetimlerde diğer meslek mensuplarının raporlarını referans göstermek suretiyle denetim raporlarını düzenlerler.

Yeminli Mali Müşavirler tasdik işlerinde karşıt inceleme yaptıkları işletmelerde başka Yeminli Mali Müşavir tarafından tasdik ya da denetim veya serbest çalışan bir ruhsatlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir tarafından denetim yapılıyorsa, karşıt inceleme yapılması gereken firmanın kayıtları üzerinde inceleme yapmaları meslek ahlakına aykırı olduğundan yasaktır. Ancak bu tasdik yada denetimi gerçekleştirmiş meslek mensupları, imzalı tasdik yada denetim raporlarını referans olarak göstermek suretiyle denetim yada tasdiklerini tamamlarlar. Bu durumlarda karşıt inceleme yapılması söz konusu firmanın tasdikini yapan Yeminli Mali Müşavir yada denetimini yapan Yeminli Mali Müşavir veya ruhsatlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavire uygunluğunun bildirilmesi veya alınması zorunludur. Tasdik veya denetim tamamlanmamışsa, bu konuda ya diğer meslek mensubundan karşıt inceleme için izin alınır, yada onun sorumluluğunun üstlendiğine ilişkin düzenlenecek tutanak rapora eklenebilir.? hükmü.
Yukarıda yer alan hükümler Danıştay?ca iptal edilmiş olduğundan, Anayasa?nın 138. ve İdari Yargılama Usulü Yasasının 28. maddesi gereğince uygulanmaları mümkün değildir.

Ancak, bahse konu meslek kararının diğer hükümlerinin uygulanmasına devam edilecektir.

Ayrıca, 15-17 Ağustos 2003 tarihinde Erzurum?da gerçekleştirilecek olan 36. Başkanlar Kurulu Toplantısı?nda yargı kararları ve mecburi meslek kararları ile öneriler değerlendirilecektir.

Bilgi edinilmesini ve uygulamada yukarıda belirtilen hususlara titizlikle uyulmasını rica ederiz.

Saygılarımızla,

Mehmet TİMUR

Sinem_35 ' Alıntı:
peki asgari ücret altında makbuz kesip ceza veya ihtar yiyen varmı duyduğunuz ?
2003 yılında incelemey girmiştik o vakit 3 binlira kadar bir ceza yemiştik asgari ücretin altın fatura kesmekten ve herkese kesmediğimizden.
dün vergi dairesi müd.yardımcısı işe bırakmalarda da sözleşmenin tarih ve numarasınıda yazılması gerektiğini söledi gelirler kontrolüğünden gelen yazıyı gösterdi yazılmamış olanlara geriye doğru mali müşavirlere 2.derece usulsuzluk kesileceği yazıyor .bu maliye bakanlığı bu kadar incik cincik baktığı birazda bu mali müşavirlerin haline eğilse hiç feba olmazdı ama bu gidişler değil bakmak bir tekmede kendisi vuracak bize :((

rooniin ' Alıntı:
Sinem_35 ' Alıntı:

Brüt 220,00 TL
KDV 39,50 TL
Stopaj 44,00 TL
Net 215,60 TL
Teorik olarak en düşük seviye olan asgariden ve üzerinden her ay makbuzunuzu kesmeniz gerekli. Aksi durumda KDV açısından sıkıntı olur, yaptırımı ağır şekilde var. Oda açısından ise, eğer kişilerle sözleşmesiz çalışıyor iseniz belki yaptırımda bulunurlar ancak uygulamada ben görmedim duymadım, belki vardır da ben bilmiyorumdur.

iyice kafamızı karıştırdınız vallahi. şimdi 220 TL sözleşme düzenlenmiş bir kişiye kesilecek makbuz bu şekilde mi olacak ? Yani 220 + Kdv olik makbuz bu şekilde mi kesilmesi gerekiyor.

Eğer kişi ile gerçek sözleşmenizi baz almadan asgariden makbuz kesme durumunda iseniz 220 ise o asgari tutar o taktirde 220+kdv-stopaj=x ten keseceksiniz.

Ama kişi ile net 220 den anlaştı iseniz, brüt ücret için 220 netten yukarı doğru hesaplama yapacaksınız.

224,49
-44,90
+40,41
220,00

olacak o zaman.

arkadaşlar 2011 yılı ücret tarifesine göre ltd.1-3 çalışan defter tutma ücreti 295.00 tl kdv hariç..ayrıca bir de tarifede e-beyanname ücreti var..yani kdv-muht.-geçiçi her dönem için 50 tl ve kurumlar vergisi 400 tl diyor..benim sorum şu: bir ltd.şirketle sözleşme yapılırken beyannameleri bizim göndermemiz halinde aylık 295.00 tl haricinde e-beyanname ücreti de mi alınacak??

beyanname ücretleri münferit gönderimler için, defter tutuyorsanız ayrıyeten beyanname için ücret tahsil edilmeyecek

2011 ücret tarifesi resmi gazetede yayımlandı mı? Bildiğim kadarıyla henüz yayımlanmadı.

Kanun 3568 Md. 46 :
Ücret
Madde 46 - Ücret meslek mensuplarının hizmetlerine karşılık olan meblağı ifade eder. Ücretin asgarî miktarı tarife ile belirlenir. Tarifedeki asgarî miktar altında ücret karşılığında iş kabulü yasak olup, aksine hareket disiplin cezasını gerektirir.
Her odanın yönetim kurulu, her yıl ocak ayından geçerli olmak üzere serbest muhasebeci malî müşavirler ve
yeminli malî müşavirlerin yapacakları iş ve işlemler karşılığında alacakları ücretleri gösterir birer tarife hazırlayarak Birliğe gönderir.
Birlik yönetim kurulu, oda yönetim kurullarının tekliflerini de gözönüne almak suretiyle çeşitli odaları içine alacak grupları tespit ve gruplarda uygulanacak tarifeleri hazırlayarak Maliye Bakanlığına gönderir.
Maliye Bakanlığı tarifeyi aynen veya gerekli gördüğü değişikliklerle tasdik eder. Tarifeler Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer.
Yeni tarifenin tasdikine kadar mevcut tarife hükmü uygulanır.

Bildiğim kadarıyla 2011 tarifesi henüz resmi gazetede yayımlanmadığına göre, hala 2009 yılı tarifesi geçerli.