SMMM Yeterlilik Ders Çalışma Tekniği ve Usulü

mkulte

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar, yeterlilik sınavlarına hazırlanıyoruz, ilk defa temmuzda sınava girdim. bu hazırlanma sürecinde nasıl ders çalışalım. sınavda soru sorma tekniği de değişmiş sanırım. önceden ezbere dayalı sorular geliyormuş. kanaatimce temmuz sorularında yoruma dayalı konunun özümsenip özümsenmediği tartılmaya çalışılmış.
şimdi elimize kitabı ve ya notları alıp ezberleme çalışması mı yapacağız. nasıl bir çalışma tekniği uygulamamız gerekiyor. nasıl bir ders çalışma taktiği uygulayalım. özellikle en son kasım mart sınavlarında başarılı olan arkadaşlardan nasıl ders çalıştıklarını bizlerle paylaşmalarını rica edersek, çok memnun oluruz. şimdiden teşekkür ederiz.

Ynt: smmm yeterlilik ders çalışma tekniği ve usulü

yardımcı olmaya çalışayım

şu kaynaklardan öğrenerek anlayarak çalışın, çünki soruyu ters çevirebiliyorlar

denetim dersine .... ömer dumanın kitabından
vergi hukukuna ..... küçük toplu vergi kanunları kitabından
meslek hukukuna ... odanın meslek kitabından
finansal muhasebeye .... mümkünse tesmer kursunun hocalarının notlarından ( tesmerin soru bankası hatalarla dolu )
maliyet muhasebesi ..... kursa katılın
finansal analiz ........kursa katılın

maliyet ve analiz için murat dersanesi çok iyi

anlayarak panik yapmadan çalışırsanız çok rahat hepsini bir seferde verirsiniz ...

bütün arkadaşlara başarılar ...

teşekkürler hanımefendi tavsiyelerinize uyacağım :)

bazı dersler için kursun şart koşulması bence çok da gerekli değil.Eğer doğru kaynak seçimi sistemli çalışabilirseniz maliyet muhasebesinin kursluk bir ders olmadığını göreceksiniz.öncelikle maliyet muhasebesinden geçmiş soru benzerlerini beklemekten vazgeçmek gerekiyor.Artık eskisi kadar malesef klasik soru tarzları gelmiyor.anlıyacağınız çaldağı hatim et ve sınava gir olayı bitti bu dersten.tek kaynak yerine bence bellibaşlı birkaç kaynaktan çalışılırsı ve konu atlanmaz ise başarı kaçınılmaz olur.

Değerli arkadaşlar,

ben bu foruma yeni üye oldum gerçekten internette konusunda tek güncel forum.

Ben ismmmo'nun kursuna gittim staj başlangıcını 1.sinde verdim nisan-temmuz 08 smmm yeterlilik hazırlık kursuna gittim şimdi evde malum hocaların kitapları ve ismmmo'nun notları ile çalışıyorum.Sizlere şunu tavsiye ederim ismmmo'nun hocaları bu işi biliyor.Vergi hukuku prof.ateş oktar hoca bu işin üstadı 10 yıldır ders veriyor (SMMM/YMM) kitabını alın birebir çıkıyor.(İÜ hocası),Bir de Doç.Dr.Oktay Taş maliyet,denetim,analiz konudsunda süper (İTÜ hocası) benden söylemesi.Hedefim kasım 08 de tek seferde 7/7.Bunu başaracağımdan eminim Allah'ın izniyle.

sadece ezberle olmaz inanınki eğer konuyu bilmiyorsanız not alamazsınız...
ne kadar ezberlemeye çalışırsanız o kadar karışacaktır. mart sınavında vergi hukukunda belli yerleri çalıştım çalıştığım hiç bir yerden soru gelmedi ama daha önceki bilgilerimle soruları yaptım sonuç mu 85 aldım ezber olayınızı çözmez arkadaşlar çalışın çalışın hemde çok çalışın zaten bi kaybınız olmayacak çalışmakla her zaman o biligiler işinize yarıyacaktır.

alman72 ' Alıntı:
Değerli arkadaşlar,

ben bu foruma yeni üye oldum gerçekten internette konusunda tek güncel forum.

Ben ismmmo'nun kursuna gittim staj başlangıcını 1.sinde verdim nisan-temmuz 08 smmm yeterlilik hazırlık kursuna gittim şimdi evde malum hocaların kitapları ve ismmmo'nun notları ile çalışıyorum.Sizlere şunu tavsiye ederim ismmmo'nun hocaları bu işi biliyor.Vergi hukuku prof.ateş oktar hoca bu işin üstadı 10 yıldır ders veriyor (SMMM/YMM) kitabını alın birebir çıkıyor.(İÜ hocası),Bir de Doç.Dr.Oktay Taş maliyet,denetim,analiz konudsunda süper (İTÜ hocası) benden söylemesi.Hedefim kasım 08 de tek seferde 7/7.Bunu başaracağımdan eminim Allah'ın izniyle.

İnşallah kazanırsınız ama kiseye bağlı kalmayın. ben mart sınavında kimseye bağlı kalmadım. tabi bildik hocaların kitaplarını okudum. soruları tekrar çözdüm. ama yapmanız gereken en önemli şey, iş yeri dışında tüm dünya bağlantınızı kesin. özellikle televizyon radyo ve internet gibi objelerle kesinlikle bağlantınızı kesin. sıkılınca 15 dk. dışarı çıkın ama kimseyle konuşmayın. dilencilere para verin. çocukların başını okşayın, dua edin. sonrada dersinize devam edin. sonuc şu olacak. Allah ın da yardımıyla başarıı olacaksınız.

Ynt: SMMM Yeterlilik Ders Çalışma Tekniği ve Usulü

Çok güzel diyorsunuz fakat 5 farklı denetim kitabından çalışırsanız herşey çorba olur örneğin ...unsurlar,sınıflamalar,çeşitler vs. hepsinde farklılık gösterebiliyor.

Bence zaman zaman ders çalışırken örneğin haftada birgün hiç ders ile ilgilenilmemeli aksi taktirde bıkkınlık,verimsizlik yapıyor.

Bir de kanaatimce vergi mevzuatını tablolar çizerek çalışmanız konunun fotografını çekme açısında iyi olur.Hakimiyet sağlar.Örnek VUK 5 kitap şu kadar bölüm vs....değerleme ölçütleri,türleri,tablo,örnekler,kısa tanımlar vs.Aksi taktirde vergi mevzuatına girdiniz mi başı sonu karışıyor bence....ne dersiniz? Sizlerin çalışma tekniği nasıl.

Verimli ders çalışma ile döküman buldum,yapabilene bravo;

http://www.muratinsankaynaklari.com/TR/Default.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE

Güncel olarak 2012 mart ayında nasıl sorularla karşılaşırız.

mart döneminde hep bir gvk sorusu çıkmaktadır...

genelde de uygulamaya dönük sorulmuştur...

ayrıca bu dönem kira gelirlerinde gerçek gider yöntemi sorulabilir...

benim tek vergi var onada ozan bingöl ün kitabından çalışıyorum...

geçen bi tv programında denk geldim bu vatandaşa, oda bu dönem bir gvk ve bir vuk sorusu olması muhtemeldir demişti...

şimdiden hepimize kolay gelsin....

saygılar, sevgiler, hörmetler