Şoförün ehliyetini kaptırması nedeni ile işten çıkış nedeni.?

arkadaşlar kolay gelsin.
şoför olarak çalışan bir personelimiz çalışma saatleri dışında şahsi aracıyla alkollü olarak araç kullandığı için 6 ay süreyle ehliyetine el konulmuş. 6 ay süresince başka bir işte de çalıştıramayacağımız için iş sözleşmesini haklı nedenle fesih edebilirmiyiz. bir de hangi maddeye istinaden işlem yapmamız gerekiyor.
acil yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Şoförün ehliyetini kaptırması nedeni ile işten çıkış nedeni.?

Eğer iş sözleşmesi şoför olarak çalışması üzerine ise İş kanunu 25/II-g kullanabilirsiniz. (Kendisine bir iş verirsiniz ehliyeti olmadığından yapamaz.)

işçinin özel hayatındaki sorunlarından dolayı işyerindeki işini aksatması yahutta aksatmaya mecbur kalması, sebebiyet vermesi işverenin haklı nedenle fesih gerekçesidir. ancak, işverenin bu fesih hakkını kullanırken işçinin özlük haklarını ödeme sorumluluğundan kurtulamaz. isterseniz iş davalarına bakan sağlam bir avukata danışın. fakat özlük haklarını yani taminatlarını ödeme yükümllülüğünden kurtulabileceğiniziz zannetmiyorum. saygılar...

evet iş sözleşmesi de de şoför olarak çalışması üzerine. ancak sn nane 25-II-g devamsızlık ama personel işe geliyor. 25/III maddesine göre (İşçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması) işlem yapılsa olmaz mı?
teşekkürler.

Pardon "h" maddesi.

Bunu haklı nedenle bir fesih olarak gösteremezsiniz. Yani 25/II'nin herhangi bir bendine göre bunu yapamazsınız. kıdem ve ihbar tazminatını vererek iş akdine son verebilirsiniz.

Eğer ben şoför olarak işe almış isem benim verdiğim görevi yapmak zorunda ehliyetini özel hayatındaki bir nedenle kaybetmesi onun sorunu. Direksiyona geçip işini görmüyor ise haklı nedenle fesh işlemi yapabilirim.

Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren bir firmada aynı olay ile karşılaştım.
Ehliyet zaten işe alınmak için en geçerli sebep, şoförün işi araç kullanmak.iş aktini haklı nedenle fesh ettim. Dosyasına da polislerin düzenlediği tutanakları iliştirdim.