Son dakika... yanlışlık düzeltildi

ugur6666

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlarım;
Bildiğimiz gibi bir son dakika önergesi ile gerek 3568 sayılı Kanun ve gerekse T.T.K. hükümlerinde hiçbir ayırım olmamasına rağmen ?bağımsız denetçilikle? ilgili olarak SMMM unvanlı meslektaşlarımız aleyhinde ayrımcılık yapılarak sınav şartı olmaksızın YMM unvanlı meslektaşlarımız ile hiçbir muhasebe deneyimi olmayan Bakanlık Müfettişlerine sınavsız ?bağımsız denetçi? olma hakkı verilmişti.
?Bağımsız denetçilik? için SMMM unvanlı meslektaşlarımız aleyhine ayrımcılık yapan hüküm 03.07.2012 tarihinde kabul edilen ?Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun?un 58. Maddesi Türk Ticaret Kanunu Geçici 6. Maddesinin 4. bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
Böylece yetkilendirme konusunda yapılan ayrımcılık kaldırılmış olmaktadır.
Bağımsız denetimde yetkilendirme, meslek mensubu olanlar arasından KAMU GÖZETİM KURUMU tarafından yapılacaktır.
Uygulamaya ilişkin süreci hep beraber takip ederek, meslek mensupları için en doğru kararın alınmasının takipcisi olacağımızı belirtmek isterim.

Ynt: Son dakika... yanlışlık düzeltildi

buradan şunu anlıyorum.eğer yanlış anlaşılma var ise lütfen uyarınız.
YMM ve Bakanlık müfettişleri, KGK'nun eğitimlerinden sonra sınavsız bağımsız denetçi oluyorlardı. Daha sonra SMMM'ler ayaklandı ve 10 senelik mesleki tecrübesi olan ve ruhsatı olan SMMM'ler de KGK eğitimlerinden sonra sınavsız bağımsız denetçi olacaklardı.
şimdiiii son düzenlemelere göre herşey kalktı :) (öyle mi?) YMM,SMMM bütün bunlar KGK nasıl isterse (ister sınavlı, ister sınavsız, ister şartlı,ister şartsız, ister 5 yıllık mesleki tecrübe,ister 10 yıllık tecrübe vb... çoğaltabilirsiniz) ona göre bağımsız denetçi olabilecekler. eğer bir yanlış anlamam var ise uyarınız lütfen.
şahsi fikrimi sorarsanız eğer; (lütfen sorun :) ) YMM ve SMMM'ler hiçbir şart olmaksızın KGK eğitimine girmeliler; ardından da sınava tabi tutulmalılar. sınavı geçenler bu hakkın sahibi olmalılar. böylelikle kimseye iltimas geçilmemiş,hakeden bağımsız denetçi olmuş olur. saygılarımla.

kariyer planlarımız kamu gözetimi kurumunun inisiyatifine bırakılmış oldu :) bu iyi birşey mi? bir gün önceki mesleki hezeyanımıza bakacak olursak kesinlikle iyi..tabi şimdilik ;) denize düşen tmsk'ya sarılır.. ''Bize karada ölüm yok'' çu üstadlara selam olsun.. amfibik hayata merhaba deyin..

Paranın kokusunu aldıkları için muaf iptal etmiş olmasınlar? Atıyorum başvuru 1.000 TL eğitim 25.000 TL sınav ders başı 200 TL vs vs.

aman hocam ne yaptın milletin kulağına su kaçıcak şimdi :eek: kendi elimizle gözümüzü oymayalım..

benim anladığımda o kgk kendi kriterlerini belirleyecek ama bu meslek mensubu olacak..

Ama arkadaşlar son 1 hadtadır yaşadıklarımızı sanırım bir ömür unatmayız gibi. Bizim denetim işi resmen borsaya döndü. İniyor çıkıyor iniyor çıkıyor :)

halilaklan :)
gerçekten bir iniyor bir çıkıyor durumu oldu haklısın. şimdi bakanlık müfettişleri artık bağımsız denetçi olamayacak. sadece YMM ve SMMM ler olacak. bunu da KGK belirleyecek. KGK inşaallah adil bir sistemle bağımsız denetçileri seçer ya da belirler. hayırlısı olsun. ben ümitliyim :)

Denetçiler birlikten ve odalardan ayrılsın Kamu gözetimine bağlı olsunkamu gözetimi ayrı bir ruhsat versin ve nasıl smmm odaları varsa ayrı bir denetmen odaları kurulsun kamu gözetimiyse kamu gözetimi şu memlekette en adaletsiz kurum bile birlik ve odalardan daha adaletlidir artık birşeyler olsun şu iş cıvımadan yapacak bir kuruma verilsin ki içinde kesinlikle 10 yıllık ve YMM sevici birlik yada odalar olmasın.

stonhand ' Alıntı:
Denetçiler birlikten ve odalardan ayrılsın Kamu gözetimine bağlı olsunkamu gözetimi ayrı bir ruhsat versin ve nasıl smmm odaları varsa ayrı bir denetmen odaları kurulsun kamu gözetimiyse kamu gözetimi şu memlekette en adaletsiz kurum bile birlik ve odalardan daha adaletlidir artık birşeyler olsun şu iş cıvımadan yapacak bir kuruma verilsin ki içinde kesinlikle 10 yıllık ve YMM sevici birlik yada odalar olmasın.

+1