SON DAKİKAAA(ÖZÜRLÜ,ESKİ HÜKÜMLÜ,İŞÇİ ÇALIŞTIRMA HAKKINDA)

FORUM ARKADAŞLARIMIN DİKKATİNE !!!!!!!!!!!!!!!
===================================

08 Temmuz 2005 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 25869

Karar Sayısı : 2005/9077

İşverenlerin elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları işyerlerinde çalıştırmaları gereken özürlü, eski hükümlü ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesinin (B) fıkrası kapsamındaki terör mağduru çalıştırma oranlarının belirlenmesine ilişkin ekli Karar’ın yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 23/6/2005 tarihli ve 39770 sayılı yazısı üzerine, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/6/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Ahmet Necdet SEZER

CUMHURBAŞKANI

27/6/2005 Tarihli ve 2005/9077 Sayılı Kararnamenin Eki

KARAR

Madde 1 — 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesine göre işverenlerin elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları işyerlerinde çalıştırmaları gereken özürlü, eski hükümlü ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesinin (B) fıkrası kapsamındaki terör mağdurları için öngörülen toplam çalıştırma oranı %6’dır.

Madde 2 — 4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi kapsamına giren işyerlerinde oranlar; kamu işyerlerinde özürlüler için %4, eski hükümlüler için %2 olarak; özel sektör işyerlerine özürlüler için %3, eski hükümlüler için %1, terör mağdurları için de %2 olarak belirlenmiştir.

Madde 3 —Bu Karar 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 4 —Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR.............

Alınan bu karardan anlaşılıyor ki:
Daha önce işverenlerin tercihine bırakılan % 1 lik dilim kaldırılmış ve bunun sonucunda terör mağdurların oranı % 2 ye yükseltilmiş.

Merhaba,

Özel sektör için tek oran %6 uygulanacak.....

İyi çalışmalar,

Sayın ASLAN:
Özel sektör için tek oran % 6 açıklamanız eksik. Daha doğrusu %3 özürlü, %1 eski hükmlü, %2 terör mağduru = % 6 şeklinde uygulanacak.

Merhaba,

%6 oranını açıp, benim (daha net açıklamaya çalıştığım) açıklamayı tamamladığınız için teşekkürler...

hayrettink' Alıntı:
Sayın ASLAN:
Özel sektör için tek oran % 6 açıklamanız eksik. Daha doğrusu %3 özürlü, %1 eski hükmlü, %2 terör mağduru = % 6 şeklinde uygulanacak.

Arkadaşlar,
Şu oranlara da bayılıyorum yani.
Şimdi ben 51 -52 kişi çalıştırıyorsam 1,5 kişi özürlü çalıştırmam lazım 1 tamam da buçuğu nerden bulacağım? 1 kişiyi 50 üzeri işçi çalıştıran başka işyeriyle ortak kullansam olur mu?

JNTOPK' Alıntı:
hayrettink' Alıntı:
Sayın ASLAN:

Arkadaşlar,
Şu oranlara da bayılıyorum yani.
Şimdi ben 51 -52 kişi çalıştırıyorsam 1,5 kişi özürlü çalıştırmam lazım 1 tamam da buçuğu nerden bulacağım? 1 kişiyi 50 üzeri işçi çalıştıran başka işyeriyle ortak kullansam olur mu?

Merhaba,
Sayın Janet 4857m sayılı İş Kanununun 30. maddesinde bahsettiğin yuvarlamalara açıklık getirilmiş

Kod:
     Özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırma zorunluluğu
     MADDE 30 - İşverenler elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları....
.....
.....
     Oranların hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla olanlar tama dönüştürülür.

Hani çalışmayan yada işini düzgün yapmayanlara dersin ;

"İkiniz anca 1 adam edersiniz" diye

o tip adamlardan bi tanesini buçuk için kullanabilirsin.

Sayın Tamer Bey,
Ben espri yapmıştım.
Dikkat ediyorum forumdaki bütün arkadaşlar AB zirvesindeymiş gibi aşırı bir ciddiyet içinde. Tabi ki ciddiyet olacak ama bence arada ince esprileri de ihmal etmemek gerekir. Rakamlarla uğraşmak bazen farkında olmadan birtakım şeylerden uzaklaştırıyor insanı.
Kalıplaşmış muhasebeci imajından sıyrılıp mutlu muhasebeciler olmak lazım. Gerçi bazı meslektaşlar bunu çok güzel başarıyor.
Hoşçakalın

nURTEKIn' Alıntı:
Hani çalışmayan yada işini düzgün yapmayanlara dersin ;

"İkiniz anca 1 adam edersiniz" diye

o tip adamlardan bi tanesini buçuk için kullanabilirsin.

Bence hiç hoş bir espiri değil...