Son Hakkı Olupta Veremeyip 2 Yıl Bekleyecek Olanlar Varsa Buraya?

kapot

Katkı Sunan Üye
Son hakkında da veremeyip 2 yıl bekleyecek olanlar ne yapmalı. Burda paylaşalım lütfen.

Ynt: Son Hakkı Olupta Veremeyip 2 Yıl Bekleyecek Olanlar Varsa Buraya?

kapot ' Alıntı:
Son hakkında da veremeyip 2 yıl bekleyecek olanlar ne yapmalı. Burda paylaşalım lütfen.

öncelikle bu 2 yıllık sürenin ne amaçla konduğunu sorgulamamız lazım.

kanun koyucu: Bu 2 yıllık süre şunun için konmuştur. Ey SMMM adayı, sen 2 yıl staj yaptın ve bu 2 yıllık stajının faydalı geçip geçmediğini ve bilginin yeterli olup olmadığını kanıtlaman lazım.

aday: eyvallah abicim haklısın.

kanun koyucu: Ama eğer sana tanınan süre içinde bu 7 sınavı veremezsen stajının yetersiz geçtiğini, faydalı bir staj dönemi geçirmediğini, bu mesleği icra etmen için bilginin yetersiz olduğunu varsayarız. Bu taktirde 2 yıl daha mesleğin ile ilgili bir işte çalış, bu sefer iyice öğren işleri ve öyle gel gir sınavlara.

aday: haklısın abi. Ama peki ben diyelim 7/6 yaptım. Bu durumda dahi stajım faydasız mı geçmiş oluyor, bilgisiz mi oluyorum? Daha da doğrusu 2 yıl bekleyecek olan 7/1'lik adama mı yakınım, 7/7'lik SMMM'ye mi?

Tabii. Kanunun mantığı bu.

Sen güzelim koskoca 2 sene stajını değerlendirme. O kadar amelelik ve angarya işlerin kıymetini bilme. Sonra üste sınavdan kal.

e sana müstehak tabii.

Güzel memleketimin güzel insan manzaraları :'(

özellikle tek dersden 2 sene bekleyen varsa onlara Allahtan büyük sabırlar diliyorum.

ama zannetmiyorum ki tek ders için böyle olsun???

sevgili kapot sürekli konu başlığı açman nedeni ile yazılarını okuyorum. Sen smmm misin 2 yıl bekleyen adaymısın kpss sınavlarına mı hazırlanacaksın banka denetçilğine mi hazırlanacaksın.? İstediğin konuyu yazar açrsın ama buradan bilgi almak isteyen insanlar için ve kendi adıma biraz iç aydınlatıcı konularada girmeni rica edeceğim..

sayın laleli

yazılarımı takip etmenize çok sevindim. Takip etmeyede devam edin. Ben SMMM yim. 2008 temmuz döneminde ruhsata hak kazandım. Evet KPSS ile ilgili yazılar yazdım ve allah kısmet ederse 2010 da kpss sınavlarına girecem. Ben hiç Banka denetçiliği yazdım mı hiç yazılarımda gördünüz mü? Yoksa ben mi hatırlamıyorum? Ne Banka Denetçiliği nede Başka DENETİMLE ilgili bir kelime mi bana gösterin Lütfen. Ben sadece KPSS hususunda yazdım. O da benim en doğal hakkım. SAYGILAR

bu 2 yıllık bekleme süresi tam olarak ne zaman başlıyor?

2 yıllık sürenin tamamının bitmesi ardından mı, yoksa örneğin 1,5 senede sınav hakkını dolduran birisi için 1,5 sene dolar dolmaz mı?

yani örneğin en son mart 2010 sınavında 2 yıllık süresi dolmasına rağmen, herhangi bir dersten 5. hakkına temmuz 2009'da girip de başarılı olamamış biri, bu sınav Eylül 2009'da açıklanıp geçemediğini öğrendiği Eylül 2009'dan itibaren mi başlıyor, yoksa 2 yıllık sürenin tam olarak dolmasından sonra mı başlıyor (yani mart 2010 sınavının açıklandığı Mayıs 2010 mu?)?

bende iki yıl bekleyenlerdenim..kasım sınavı itibarıyla..itiraz ettim ama ne değişir ki...

kanunu tam bilmiyorum ama iki yıl bir işyerinde çalıştğımız belgelememiz mi lazım..

ben şu an çalışmıyorum...
ve süre nasıl hesaplanıyor

sm' lik kalktığından smmm sınavında başarısız olanlarda artık c sınavına giremiyor,
bu hakkın kaybını telafi için iki yıllık sürede bişey yapılamaz mı...

Kasım itibariyle ben ve birkaç arkadaşımda 2 yıl beklemeye mahkum olduk. İtirazımı yaptım, Masum Türker'e mail attım ama ikisindende hiç umudum yok.En son smmm affı da 2000 tarihinde olmuş. Vergi mevzuatı sorularını kim hazırladıysa Allah onları vergiye mevzuatıyla çarpsın :'(

Arkadaşlar hiç çevresinde smmm dosyası yanan tanıdıklarınız varmı. Lütfen herkes başkan Masum Türker'e mail atsın. Af veya ek sınav yapsınlar. Yoksa 2 yıl bekleyip tekrar aynı dersleri çalışmak çok kötü. Bizim gibi smmm dosyası yanan kaç kişi var acaba?

arkadaşlar bende 2 yıllık beklemedeyim 2010 mart ayında sınava gireceğim. bende tek derten beklemeye kaldım oda vergi diğer derslerimin ortalaması 80 şimdi benim stajım verimsiz mi geçti mantık dışı bir durum aslında ama tesmer de ve askerde mantık olmazmış :)) ben çok uğraştım en azından son bir c sınavı yapılması için ama duvardan ses geldi tesmerden gelmedi . ama bu sefer tesmer beni yenemeyecek hakkımı yiyemeyecek tek sınavda alacağım belgemi inşallah.

Bende 2 yıl bekleme cezamı dolduruyorum.Ceza diyorum çünkü 7 dersten 1'ini veremediğim için cezalandırılıdığımı düşünüyorum. :'(

Ayrıca sm'lik kaldırılarak C sınavına girme hakkımda elimden alınmış oldu.Yazık değilmi emeklerime?

Masum Türker'e af ile ilgili 2 kez önceki başkanada 2 kez mail atmıştım.Ama hiç bir cevap alamadım.

Mail atmaya devam edeceğim.Sizlerde aynı şeyi yaparsanız daha önceki senelerdeki gibi belki halimize acırlarda af sınavı düzenlenir.

Son umut....

yukardan da görüldüğü gibi dosya yakan baya bir arkadaş var. Temmuz 2009 sınavı sonrası dosya yakanınız oldu mu?

Arkadaşlar ben de iki yıl bekledikten sonra temmuz-2009'da belgeme kavuştum. Daha doğrusu belgeye hak kazandım, henüz kullanmayacağım için başvuruda bulunmadım... Umarım bu anlamsız bekletme uygulaması bir an önce kalkar...

tebrik ederim arkadaşım tekrar girdiğinde kaç sınavda verdin dersleri

Teşekkürler arkadaşım. 3 defada verdim. Bana kalsa hiç sınava girmeyecektim çevremdekilerin baskısıyla girmiştim, sağolsunlar iyi ki de baskı yapmışlar...
İlk sınava fazla çalışamamıştım ama mart ve temmuza epeyce çalıştım...

haktan ' Alıntı:
tebrik ederim arkadaşım tekrar girdiğinde kaç sınavda verdin dersleri

İnşallah Mart sınavında sen de belgene kavuşursun...

haktan ' Alıntı:
arkadaşlar bende 2 yıllık beklemedeyim 2010 mart ayında sınava gireceğim. bende tek derten beklemeye kaldım oda vergi diğer derslerimin ortalaması 80 şimdi benim stajım verimsiz mi geçti mantık dışı bir durum aslında ama tesmer de ve askerde mantık olmazmış :)) ben çok uğraştım en azından son bir c sınavı yapılması için ama duvardan ses geldi tesmerden gelmedi . ama bu sefer tesmer beni yenemeyecek hakkımı yiyemeyecek tek sınavda alacağım belgemi inşallah.