Sözleşmeli Bilşim Uzmanı Belirli Süreli Sözleşmesi Sonlandırılması

Üyelik
16 Ara 2016
Mesajlar
1
Konum
ankara
Merhaba,

Bir kamu kurumunda sozlesmeli bilisim uzmani olarak calismaktayim, herhangi bir neden sunmadan sozlesmem kurum tarafindan sonlandiriliyor. iki yildir sozlesmem tekrarlaniyordu 3. kez imzalanmadi. zincirleme sozlesme kavramina girer miyim ?

sozlesmemizin dayandigi yonetmelik :
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

sormak istedigim bir konu da bizim sozlesmemizde is kanununa aykiri oldugu halde calisan sozlesmeyi bozarsa tazminat oder gibi maddeler bulunuyor. is kanununda bu kanuna aykiri sozlesme imzalanamaz maddesi bulundugunu biliyorum, bizim imzaladigimiz sozlesme de yonetmelige dayaniyor. kanun yonetmeligin ustundedir gibi seyler duyuyorum insanlardan, bu durum yonetmeligi gecersiz mi kilar ?

Tesekkurler
 

keremcem

Fenomen Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
6,018
Konum
izmir
Oncelikle 4857 sayili iş kanununa bagli calisan degil, 657 sayili kanuna bağlı calisansıniz. O nedenle is kanununa bakarak durumunuzu yorumlamaniz hatali olur.

Dediginiz gibi kanun yonetmelikten ustundur, ilgili kanuna aykiri olan yonetmeligin ilgili kismi gecersiz sayilabilir. Ancak bu gecersiz sayma birey tarafindan degil, yargi kurumu tarafindan yapilabilir.

Yonetmelikte açıkca sozlesme suresi en cok 1 mali yıl olarak sınırlandirildigindan, sozlesmeniz 50 kez de tekrarlanmiş olsa zincirleme sözleşme olarak kabul edilemez.
 
Üst