Sözleşmeli Kamu İşçisi

Merhaba.bir kamu kurumunda 2 yıldır sözleşmeli işçi olarak asgari ücretle çalışıyorum. 2 defa ard arda 1 yıl
Belirli süreli iş sözleşmesi yapıldı. İşçiyim.her sene 1 yıllık sözleşme mi yapılacak ve maaşım hiç artmaz mi.haklarım nelerdir.teşekkürler saygilar

Son düzenleme:
Cukurova universitesi sağlık Kültür daire başkanlığı. Resepsiyon görevlisi. İdari personel ofis ici

Sözleşmenizde ücret kısmında asgari ücret yazıyorsa, asgari ücrete zam geldikçe yükselir ücretiniz ancak.
Bunun dışında, iş kanununda tanımlanmış-korunan asgari haklarınız mevcuttur.

Evet asgari ücret yazıyor. Şöyle bir duru m var.etraftakiler diyor ki 2 yıl Belirli süreli sözleşme yapılırsa 3.yıl tekrar belirli sureli sözleşme yapılamaz sana bundan sonra belirsiz süreli işçi sözleşmesi yapmak zorundalar deniyor.bu doğrumu. Çünkü ben bu işe girerken ilanda belirsiz süreli daimi işçi yazıyordu ama ise başlarken 1 yillik geçici sözleşme yapıldı. Emekli olana kadar her yıl ben sana 1 yıllık sözleşme yaparım deme hakkı var mi

Belirli süreli sözleşme yapabilmenin ilk kuralıdır, yapılacak işin belirli süreli sözleşme ile tamamlanabilecek bir iş olması.
Yaptığınız iş, bir süre sonra artık yapılmayacak, bir daha ihtiyaç duyulmayacak bir iş ise elbette işin doğası gereği belirli süreli sözleşme yapılabilir, ama sizin bahsettiğiniz iş sürekliliği olan, bitmeyecek bir iş sonuçta. Bir ihtilaf durumunda sözleşme ilk kurulduğu tarihten itibaren belirsiz süreli olarak kabul edilecektir.

Devamı olan bir iş ama bu bana göre tabi.kuruma göre değilse ozaman her yıl 1 yıllık sözleşme yapma hakkı oluyor doğrumu?kurumun beni kadroya alması yada maaşımı arttırması için ne yapmam gerekiyor

Sözleşme belirli süreli olsa dahi birden fazla üst üste yapılamaz (esaslı nedene dayalı olması hariç), aksi durumda ilk imza tarihinden itibaren belirsiz süreli sözleşme olur.
İş K. md. 11

Haklısınız tsk.kuruma göre esaslı neden var demekki kendince istediği kadar belirli sureli sözleşme yapabilir.begenmi yor san imzalama dicektir ya ne olacak.belirsiz süreli yani süresi olmayan daimi anlaşma yapmak istemiyor sanırım. Çünkü daimi işci olunca maaşımı in artacağını söyledi birisi.bu doğrumu .yani ben b geçici işçiden daimi işçiye geçersem asgari ücretten fazlasını ayı mi hak ediyorum.bunu net bilen var mı. Aynı kurumda daimi işçi olarak belirsiz süreli sözleşme ile çalışan işçiler var 2bin tl civarı alıyorlar ve sendika sosyal haklar var

Sözleşmenin belirli süreli veya belirsiz süreli olmasının ücretle bir ilgisi yok.
Sözleşmede anlaştığınız ücreti ödemekle yükümlü işveren sadece.
Kuruma göre esaslı neden var diye bir şey olamaz., kendince istediği kadar belirli süreli sözleşme yapabilir diye bir şey yok. Evet sözleşmeyi belirli süreli yapabilir, ama yaptırdığı iş belirli süreli sözleşme kriterlerini karşılamıyorsa, '' bir ihtilaf durumunda'' sözleşme en başından itibaren belirsiz süreli sözleşme olarak kabul edilir mahkemede.

Anladım tsk ediyorum.peki seneye ben sana belirsiz süreli sözleşme yapacam kadroya alacam maaşın yine asgari ücret diyebilir mi

a-Diyebilir.
b-Sn.üyelere katılmakla birlikte sizin olayınıza ilişkin sorulara net cevap verebilmek için hangi yasa/madde kapsamında istihdam olundunuz ve konuya ilişkin kurumun yani üniversitenin mevzuatı ne diyor bunlara da bakmakta yarar var düşüncesindeyim.

Merhaba.bir kamu kurumunda 2 yıldır sözleşmeli işçi olarak asgari ücretle çalışıyorum. 2 defa ard arda 1 yıl
Belirli süreli iş sözleşmesi yapıldı. İşçiyim.her sene 1 yıllık sözleşme mi yapılacak ve maaşım hiç artmaz mi.haklarım nelerdir.teşekkürler saygilar

Kamuda sözleşmeli personel 2 gruba ayrılır;
1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesine göre
2- Özel kanunlara göre çalıştırılan sözleşmeli personel

ikisinin farklı yönleri olmakla birlikte (örn. 1. şıkta işçi sayılmazlar) ortak özellikleri ücretin, iş sonu tazminatlarının vb. Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesi vardır. Her ikisinde de sözleşmeli personelin durumu tip sözleşmeler, yönetmelikler, bakanlar kurulu kararı, kanun, vb düzenlemeler ile düzenlenmekte ve bunlarda hüküm bulunmayan hallerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerinin uygulanacagı belirtilmektedir.

Özetle kamuda çalışan sözleşmeli personelin (sen işçisin denilse dahi) işçi ile kıyaslanması pek mümkün değil. durumunuz 6 haziran 1978 tarihli 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu kararnamesinde "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" da bulabilirsiniz..

4857 sayılı kanuna göre çalışıyorum. İş ilanını iskur ana sayfasında görmüştüm ve iskur üzerinden başvuru yaptım. İşe başlarken evime şöyle bir yazı geldi*kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alınmasında uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik hükümlerine göre alınacak 5 adet resepsiyon görevlisi için anılan yönetmeliğin 17. Maddesi uyarınca yapılacak olan sözlü sınava katilacaksiniz.cukurova rektörlüğü

Cümlenizin başındaki "Sözleşmeli" ifadesi beni yanılttı... Bahsettiğiniz yönetmeliğin düzenlenmesini belirten kanuna bakmak gerek. Bunun yanında sn. üstatların yazdığı cevaplara ve Devlet Personel Başkanlığı internet sayfasında statünüz ile ilgili görüşlere bakabilirsiniz.